23. 11. 2016 23:44 − 1675× − 0

Úžasný trojboj o australský trůn

Závěrečný díl kalendáře světového šampionátu Kennards Hire Rally Australia neuzavíral dění pouze v MS.

Závěrečný díl kalendáře světového šampionátu Kennards Hire Rally Australia neuzavíral dění pouze v tomto nejatraktivnějším mistrovství, ale velkolepé finále si v Novém Jižním Walesu užily i domácí posádky. Kalendář australského mistrovství sestával i letos z pěti soutěží a jako obvykle se hodnotila každá etapa samostatně. V rámci dvou mezinárodních podniků Rally Queensland a Rally Australia navíc posádky jely i o důležité body za konečné výsledky. Celkem se tak v závěrečné soutěži rozdávaly body za tři etapy, celkové hodnocení a ještě jeden bonusový. To, že se ještě dalo sáhnout po stu a jednom bodu, dávalo šance na titul hned pěti jezdcům. Při neúčasti Toma Wilde zbyli čtyři, ale poslední z nich Chris Higgs už přeci jen trochu zaostával a jeho šance se pohybovaly v teoretické rovině.

Zato zbylá trojice oddělená nicotnými šesti bodíky musela podstoupit náročný třídenní souboj. Simon Evans s postarším Subaru Impreza během roku zajížděl hodně rychlé časy, ale v okolí Canberry a v Queenslandu se nevyhnul jezdeckým chybám a nakonec z osmi odjetých etap vytěžil jen tři triumfy. Do Coffs Harbour k finálnímu klání ale i tak přijížděl jako lídr s 251 body na kontě. Největší spolehlivost z elitní trojice zdobila pilotku oficiální stáje Subaru Molly Taylor, která sice neoplývala úplně největší rychlostí, ale i tak jednu z etap vyhrála a před závěrečným kláním zaostávala jen o pět bodíků. Třetího do mariáše dělal výše zmíněné dvojici Harry Bates, který usednul do Toyoty Corolla Super 2000, která před osmi lety dovezla k australskému titulu jeho otce Neala. Spolujezdce mu mimochodem v té době dělala Coral Taylor, máma letošní adeptky na titul Molly. Harry Bates si z dosavadní části sezóny odnesl tři dílčí triumfy, opanoval konečné výsledky Rally of Queensland a jen incidenty v druhé a čtvrté rally mu znemožnily vyhřívat se na výsluní průběžného vedení. Ale odstup šesti bodů jej nikterak výrazně nehendikepoval.

Do trojboje o titul se v pátek přimíchal pilot Mitsubishi Lancer EVO IX Nathan Quinn. Místní borec se své domácí rally před třemi roky zúčastnil s vozem Mini WRC a dosáhnul na pěkné osmé místo. Letos s produkčním vozem takové ambice mít nemohl, ale alespoň na chvíli se přimotal mezi jezdce bojující o domácí titul. Bohužel už v pátek musel kvůli problémům s chladičem odstoupit. Jediným, kdo se nakonec ukázal v pátek nad síly jednoho ze tří adeptů na mistrovský trůn, se nakonec stal Mark Pedder za volantem Peugeotu 208 Maxi, když o 7,9 sekundy udolal Molly Taylor. Na vedoucí vlnu se v první zkoušce dostal Evans, ale po druhé jej ve vedení vystřídal Bates. Těsnou přetahovanou utnula hned následující zkouška, ve které se do vedení vrátil pilot Subaru a už si jej nenechal vzít. Bates s ním sice o skoro čtyřicet vteřin prohrál, ale v průběžném pořadí mistrovství se vyhoupnul na druhé místo.

Druhou etapu pak pilot Toyoty začal nejrychleji a už během první sekce si na čele vytvořil pěkný půlminutový náskok. Evans samozřejmě ztrácel půdu pod nohama i v celkovém pořadí, když měl po RZ 14 náskok už jen 7,5 sekundy. Po druhém průjezdu mamutím úsekem Nambucca však začalo být jasné, že zrovna on na etapový ani celkový triumf tentokrát nedosáhne. Dvojitý defekt a desetiminutová ztráta jej nemilosrdně srazila do hloubi pole. Taylor ani v sobotu nestíhala Pedderovi, opět s ním těsným rozdílem prohrála a v průběžném pořadí mistrovství setrvávala na třetím místě. Na čele ovšem došlo ke změně, etapový triumf tam totiž poslal Batese. Mladíkovi v Corolle stačilo k titulu jediné, v krátké závěrečné etapě udržet tříminutový náskok na Peddera a vyjet si body za celkové vítězství. Bohužel v jediném delším testu etapy jej přibrzdil defekt pravého předního kola. Kvůli přidruženému poškození brzd Bates ztratil šest minut a naděje na titul. Evanse podobný problém postihnul v sobotu, ale teď při soupeřově smůle se vrátil do virtuálního vedení šampionátu. Vedoucím jezdcem celkových výsledků se stal Pedder držící se půl minuty před Taylorovou. Do časové kontroly předposlední zkoušky ale pilot Peugeotu dorazil ve špatném čase, dostal minutovou penalizaci a o vítězství přišel. Z chyby spolujezdce Dale Moscatta, který před jedenácti lety navigoval Codyho Crockera u Subaru Rally Team Australia, však měli u jeho někdejšího zaměstnavatele velkou radost. Na první příčku soutěže se v samém závěru dostala Molly Taylor a ze strhujícího souboje o titul nakonec vyšla jako vítězka. Maximální spolehlivost pilotce Subaru umožnila stát se historicky první ženskou mistryní australského mistrovství.

Šampionát opustil nesmyslný koncept otevření se pouze vozům s pohonem jediné nápravy a hned přinesl strhující a dosud nevídaný souboj o mistrovský titul. Na tratě se sice ve větší míře než nové vozy vydaly speciály, které už v minulosti prim hrály jako třeba Evansovo Subaru či Batesova Toyota, ale to se může příští rok změnit. K dovezeným speciálům kategorie Maxi Rally (Pedderův Peugeot 208) a Proto (Dowellův Hyundai i20) by mělo přibýt několik vozů nové asijsko-pacifické kategorie AP4. V podstatě se jedná o tamní obdobu zmíněných jihoamerických a evropských vozů a Toyotu AP4 už oznámil smolař letošního boje o titul Bates. K tomu je třeba připočítat ještě navýšený počet soutěží, k aktuální pětici přibyla viktoriánská Eureka Rally, která celé dění v půlce března odstartuje.

Konečný stav šampionátu: 1. Taylor 329, 2. Evans 327, 3. Bates 321

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!