4. 1. 2017 19:18 − 3154× − 1

Škoda 130 RS oslaví 40. výročí triumfu v Monte Carlu

Za několik málo dnů uplynou čtyři desetiletí od úspěchu vozu Škoda 130 RS na tratích slavné Rallye Monte Carlo.

Za několik málo dnů uplynou čtyři desetiletí od úspěchu vozu Škoda 130 RS na tratích podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích, slavné Rallye Monte Carlo. Letošní ročník bude okořeněn debutem zbrusu nových speciálů kategorie WRC. O týden později však po klikatých cestičkách ve francouzských Alpách pojedou stroje, které tvořily dějiny legendárního závodu. „Porsche z Východu“ s posádkou týmu ČK motorsport nebude na 20. Rallye Monte-Carlo Historique 2017 chybět.


Mach s Bláhou při průjezdu známého průsmyku Col de la Fayolle

Úvod sezony 1977, během níž piloti světového kalibru vůbec poprvé v historii závodili o titul mezi jezdci, se zapsal do kroniky továrního týmu AZNP Mladá Boleslav nesmazatelným písmem. Československá stáj nasadila v Monte Carlu do boje hned tři speciály Škoda 130 RS. Zatímco Kvaizar s Kotkem museli kvůli technické závadě odstoupit, Blahna s Hlávkou skončili na dvanácté příčce absolutně a první ve třídě, Zapadlo s Motalem byli celkově patnáctí a ve třídě brali stříbro. Ze 198 posádek na startu tehdy dojelo na cílovou rampu pouhých 45 dvojic. Vítězem rallye se stal pozdější mistr světa, Ital Sandro Munari s Lancií Stratos HF.

Pošesté na startu

Přestože od těchto okamžiků uplynula spousta času a věhlasné soutěže se v dalších letech zúčastnilo nespočet vozů všemožných kategorií, Škoda 130 RS dodnes dává pamětníkům i mladším fanouškům rychlých kol vzpomenout na svou tehdejší spanilou jízdu. Velkou zásluhu na tom má tým ČK motorsport, který již pošesté představí na lednové 20. Rallye Monte-Carlo Historique 2017 repliku vozu se startovním číslem 44. Do kokpitu ale neusednou Milan Zapadlo s Jiřím Motalem, nýbrž Jihočeši s bohatými zkušenostmi s tímto revivalovým podnikem – Karel Mach a Jan Bláha.


Rallye Monte-Carlo Historique

Měřené části bude tradičně předcházet hvězdicová jízda ze sedmi míst rozesetých po celé Evropě. Kaplicko-dobrovodská posádka si tentokrát jako startovní destinaci vybrala německý Bad Homburg, lázeňské město ležící na periferii Frankfurtu nad Mohamem. Vstříc dobrodružství o celkové délce kolem 2700 kilometrů se vydají se Škodou 130 RS z roku 1976 v pátek 27. ledna odpoledne, do cíle po zdolání čtrnácti testů pravidelnosti vedoucí těmi nejatraktivnějšími lokalitami, kde se Rallye Monte Carlo kdy konala, dorazí o pět dní později, ve středu 1. února časně ráno.

Do soutěže je přihlášen neuvěřitelný počet 332 posádek, největšími hvězdami v dlouhém výčtu jsou Francouz Jean Ragnotti s Renaultem 8 Gordini a devítinásobný mistr světa, Loebův navigátor Daniel Elena, jenž stejně jako v minulých ročnících usedne za volant Volkswagenu Golf GTi. Karel Mach s Janem Bláhou povezou na dveřích Škody 130 RS startovní číslo 195 a jsou zařazeni do skupiny účastníků s nejvyšším rychlostním průměrem.


Aiglun

Aktuální informace o přípravách a průběhu soutěže se budou objevovat na týmových internetových stránkách www.ckmotorsport.cz nebo na speciálním facebookovém profilu.

Foto: archiv týmu

Komentářů celkem: 1
4. 1. 2017 21:39
0 0
Tak hodně zdaru pánovésmajlíksmajlík

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama