20. 1. 2017 20:39 − 5874× − 5

Mikkelsen dominuje ledové Rally Monte Carlo

Andreas Mikkelsen hostující v továrním týmu Škoda Motorsport dominoval úvodu 85. Rally Monte Carlo.

› Andreas Mikkelsen/Anders Jæger ukazují své kvality během hostování ve voze ŠKODA FABIA R5 a vstupují s náskokem 2:47,4 minut na své týmové kolegy Jana Kopeckého/Pavla Dreslera do posledních dvou dnů rally
› 40 let po historickém triumfu: zvláštní provedení tří vozů FABIA R5 továrního týmu nadchlo diváky
› Mikkelsen: „Jsem s vozem ŠKODA FABIA R5 velice spokojený!“

Gap/Francie, 20. ledna 2017 – Andreas Mikkelsen hostující v továrním týmu ŠKODA Motorsport dominoval úvodu 85. Rally Monte Carlo. Množství ledu a sněhu na tratích udělaly ze startu ve FIA Mistrovství světa v rally 2017 (WRC 2) mimořádně obtížný úkol. Mikkelsen a jeho navigátor Anders Jæger s vozem ŠKODA FABIA R5 ukázali, že jsou takových výzev hodni. Úspěšná posádka nastupuje do zbývajících dvou dnů nejslavnější a nejstarší rally na světě na čele v kategorii WRC 2 s náskokem 2:47,4 minut na své týmové kolegy Jana Kopeckého/Pavla Dreslera.

„Jsem s vozem ŠKODA FABIA R5 velice spokojený! Samozřejmě to byl velký přechod, ale začali jsme opatrně a pak jsme pomalu zvyšovali tempo. Nyní se v autě cítíme dobře, ačkoli podmínky byly skutečně extrémně obtížné,“ komentoval Mikkelsen. 27letý Nor byl v uplynulých čtyřech letech s týmem Volkswagen Motorsport vždy mistrem světa v rally. Svůj vzestup mezi nejlepší piloty rally na světě ale zahájil Mikkelsen v roce 2011 a 2012 tituly v Intercontinental Rally Challenge s vozem ŠKODA.

Při návratu ke svým kořenům vyhrál miláček fanoušků ve čtvrtek po oficiálním startu v překrásném Monte Carlu s vozem ŠKODA FABIA R5 hned svou první rychlostní zkoušku. V pátek byl zpočátku rychlejší tovární jezdec týmu ŠKODA Kopecký, ale pak Mikkelsen v úzkých serpentinách zvýšil tempo. Při prvním průjezdu nejdelší rychlostní zkoušky Monte (Aspres les Corps – Chaillol) v délce 38,94 km byl Mikkelsen o pěkných 46,5 sekund rychlejší než druhý Francouz Bryan Bouffier. Z dosavadních sedmi měřených úseků jich Mikkelsen vyhrál šest. Jan Kopecký dopoledne kvůli defektu pneumatiky ztratil hodně času, přesto se mu podařilo probojovat zpět na druhé místo v prozatímní klasifikaci WRC 2.

„Doufám, že se nám podaří tuto pozici uhájit proti konkurenci. Rally je ještě dlouhá, budeme bojovat dál,“ řekl český šampion Kopecký. Přesvědčivý výkon podala rovněž tovární posádka ŠKODA Pontus Tidemand/Jonas Andersson, která na této rally nejede o body do mistrovství světa. Při jejich prvním startu na „Monte“ zaznamenali několik časů mezi třemi nejlepšími a ukázaly jaký je jejich potenciál. Pontus Tidemand chce v tomto roce opět získat pro tým ŠKODA Motorsport titul z mistrovství světa. V roce 2016 vybojovala posádka Esapekka Lappi/Janne Ferm s vozem ŠKODA FABIA R5 poprvé pro tovární tým titul ve WRC 2 v klasifikaci jezdců a spolujezdců.

Velké nadšení mezi tisíci fanoušky u trati vyvolalo zvláštní lakování tří vozů ŠKODA FABIA R5 továrního týmu. Modré a červené pruhy na soutěžních speciálech připomínají legendární triumf této značky před 40 lety na stejném místě. Před čtyřmi desetiletími triumfovali ve třídě do 1 300 ccm Václav Blahna se spolujezdcem Lubislavem Hlávkou s vozem ŠKODA 130 RS. V roce 2017 je tým na nejlepší cestě tento úspěch zopakovat. Odjeta je ovšem pouze polovina měřených kilometrů: v sobotu a v neděli čeká na Mikkelsena a spol. ještě 175 kilometrů.

Průběžný stav Rally Monte Carlo (WRC 2):
1. Mikkelsen/Jæger (N/N) ŠKODA FABIA R5 2:11:15,4 hod.
2. Kopecký/Dresler (CZ/CZ) ŠKODA FABIA R5 + 2:47,4 min.
3. Bouffier/Giraudet (F/F) Ford Fiesta R5 + 4:55,0 min.
4. Camilli/Veillas (F/F) Ford Fiesta R5 + 7:44,6 min.
5. Gilbert/Jamoul (F/B) Ford Fiesta R5 + 7:58,5 min.

Číslo dne: 1574

Až do výšky 1 574 metrů nad mořem se v pátek vystoupalo na rychlostních zkouškách Rally Monte Carlo v Alpách. Na Col de Moissière bylo dosaženo nejvyššího bodu, který ale bude překonán v neděli na legendárním průsmyku Col de Turini (1607 metrů). V letošním roce ztěžuje jezdcům život mimořádně velké množství sněhu a ledu na točitých silnicích.

Komentářů celkem: 5
20. 1. 2017 20:43
0 0
V tiskovce je chyba - Tidemand samozřejmě jede na body v MS, ostatně je na nich, jen nejede o body WRC2.
20. 1. 2017 21:47
0 0
Pro Škodu je mistrovství světa jen WRC2. smajlík Ale už dlouhou dobu mají tak mizerný tiskovky, kde jsou faktický chyby, stylistický chyby a hlavně i gramatický chyby. Třeba věta "Při jejich prvním startu na „Monte“ zaznamenali několik časů mezi třemi nejlepšími a ukázaly jaký je jejich potenciál." by dokázala naštvat nejednoho učitele.
20. 1. 2017 23:02
0 0
Můžeme jen spekulovat, kde by Mikeš byl, pokud by jel alespoň s loňským Polem? K bedně by nebylo daleko (on ještě někdo odpadne). smajlík
20. 1. 2017 23:12
0 0
klepaje na všechny dřevěné kusy nábytku v dosahu, abych to nezakřikl, takhle má aspoň ŠM šanci konečně vyhrát Monte v rámci WRC2. Vypadá, že pneumatikový mág, který to zhatil v době IRC už asi nekouzlí smajlík
21. 1. 2017 01:26
0 0
K úrovni tiskovky se sluší dodat, že ji stvořil týmový kuchař při vaření guláše. Jak dopadl oběd nevím, ale tiskovka je guláš ukázkový!

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama