12. 3. 2017 22:50 − 1904× − 0

Tahko Ralli – komentář

Finský šampionát se letos pyšní hodně pestrým obsazením a obě dosud odjeté soutěže nabídnuly kvalitní podívanou.

Finský šampionát se letos pyšní hodně pestrým obsazením a obě dosud odjeté soutěže nabídnuly divákům zimou pořádně zkřehlým opravdu kvalitní podívanou. Druhou soutěž sezóny navíc vyhrála asi největší mladá naděje finského rallysportu Kalle Rovanperä. Neplnoletý syn někdejšího továrního jezdce Peugeotu a Mitsubishi sice dostal povolení na domácí půdě startovat, ale bodovat mu umožněno nebylo. Největší bodový obnos si domů podruhé v řadě tak odvezl debutant v kategorii R5 Teemu Asunmaa. Jeho Škodu Fabia R5 sice v obou soutěžích naháněl úřadující mistr posledních let Juha Salo, ale vyhrát se mu s Peugeotem 208 T16 R5 ani jednou nepovedlo. Do velké hry o vítězství se s oběma rychlými jezdci ve vozech R5 pravidelně pouští i Jarkko Nikara pilotující upravené produkční Subaru Impreza STi. Stejně jako lídr mistrovství Asunmaa si v lednu v Laponsku odbyl debut za volantem Fabie R5 Marko Mänty, ovšem v jeho případě oba dosavadní podniky kvůli jezdecké chybě a defektu nedopadly nikterak dobře.

Teď před půlkou března na tratích jednodenní Tahko Ralli skončila zimní část šampionátu a definitivně rozhodla o letošním zimním královi. Zraky diváků byly tentokrát jistě upřeny na zcela nový speciál na finské půdě. O debut Hyundaie i20 R5 se postaral loňský mistr třídy SM4 Jesse Turunen. Tehdy o titul bojoval s Mäntym a teď se oba potkávají znovu, ale už vybaveni špičkovou technikou R5. Turunen debut začal pátým časem právě za jezdcem Fabie a setrval tam až do půlky rally. V RZ 4 se mu pak poprvé podařilo Mäntyho porazit, ale na jejich vzájemném postavení to nic nezměnilo. Mänty tentokrát konečně prožil bezproblémovou rally a nakonec zůstal těsně pod stupni vítězů. Turunen si na novou techniku i20 R5 taktéž nemohl moc stěžovat a úspěšně jej dovezl do cíle na páté příčce. K tomu si ještě připsal jeden atraktivní skalp v podobě porážky Fordu Fiesta WRC. Ten do Finska přivezl Yazeed Al-Rajhi a na třetí pokus jej konečně dokázal dovézt až do cíle soutěže finského mistrovství.

První rychlostní zkouška se stala kořistí Nikary, ale druhého Sala tam porazil o pouhé čtyři desetinky. V druhém testu už zaútočil Asunmaa a zajel na chlup stejný čas jako soupeř v Peugeotu. Nikara už nedokázal na tempo z prvního testu navázat a spadnul na třetí příčku. Do čela se naopak vyhoupnul s náskokem 2,9 sekundy Salo. Asunmaa v RZ 2 teprve začal svůj útok, v dalších zkouškách s ním pak úspěšně pokračoval. Lídr soutěže mu ale v obou úsecích pořádně šlapal na paty, nejprve zaostal o minimálních sedm a následně o pět desetinek. Duel těchto dvou jezdců je okrasou letošního mistrovství. Bohužel Salo zatím tahal za kratší konec a podobně to po předposledním testu vypadalo i tentokrát. Na závěr soutěže však organizátoři zařadili nejdelší třiatřicetikilometrový úsek Siikajärvi a na něm se mohlo stát cokoliv. Salo zaostával za nově vedoucím Asunmou o 1,9 vteřiny a třetí Nikara o 7,3. Vyhrát z této dvojice mohl kdokoliv. Nakonec se ale žádná změna pořadí neudála. Potřetí v řadě se tak z vítězství radoval Asunmaa, který Salovi nakonec nadělil 6,2 sekundy. Třetí skončil Nikara a do letní části mistrovství tak budou všichni nastupovat ve stejném pořadí, jaké obsadili v Tahko Ralli.

Výsledky podniku finského mistrovství

Stav šampionátu: 1. Asunmaa 84, 2. Salo 61, 3. Nikara 46, 4. Vainionpää 30, 5. Tukiainen 27

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama