27. 3. 2017 06:42 − 1555× − 0

West Cork International Rally – komentář

Robert Barrable strávil poslední roky na okruzích, ale letos se vrací do národního mistrovství a v Galway obsadil za volantem Fordu Fiesta R5.

Z kalendáře irského asfaltového mistrovství vypadla pro letošek zrušená Circuit of Ireland, což jej zúžilo do podoby pouhých šesti dějství. Irové mohou být jedině rádi, že předloni šampionát obohatil nový podnik West Cork International Rally. Při tomto nižším počtu soutěží se hodí každý bodík a není radno vypouštět žádnou soutěž. Ze špičky jezdců ve vozech R5, kteří spolu bojují od loňska, kdy přestaly bodovat vozy WRC, o titul, nechyběl nikdo. Robert Barrable strávil poslední roky na okruzích, ale letos se vrací do národního mistrovství a v Galway obsadil za volantem Fordu Fiesta R5 třetí místo mezi bodovanými. Nyní ale už proti soupeřům vyrukoval s novou technikou, se kterou odjede i zbytek sezóny, Hyundaiem i20 R5. Vzhledem k tomu, že zbylá trojice jezdců bojujících o titul startuje s Fordy Fiesta R5, tato změna pozitivně zpestřila trochu fádní vozový park.

Po loňské neúspěšné sezóně, kdy v závěrečném podniku prohrál vlastní chybou titul, vstoupil do té nové nejlépe Alastair Fisher a z Galway si odvezl nejvíce bodů. Tentokrát ovšem na svou rychlost z předešlé soutěže nebyl schopen navázat a kromě Barrabla se před ním v konečných výsledcích první etapy umístili i bratři Sam a Josh Moffettové pilotující další Fiesty R5. Nejlépe se sobotní porcí ostrých kilometrů propletl Sam a na Fishera si vyjel náskok 40 vteřin. Barrable na lídra mezi R5 celý den útočil, ale dopoledne si situaci znesnadnil nárazem na přední kolo. Následně se vyskytly problémy s tlumičem, který mu mechanici museli vyměnit. Do nedělní části ale pilot Hyundaie nastupoval s odstupem necelé čtvrtminuty.

Na rozestupu obou dvou vedoucích jezdců se nic nezměnilo ani během deštivého nedělního dopoledne. Následně se den přehoupnul do své druhé poloviny a na řadu přišla RZ 12. Nejprve Sam Moffett v jedné zatáčce poškodil přední gumu a musel měnit kolo. Následně do toho samého místa dorazil Barrable a ani on se nevyhnul defektu. Bohužel pilot i20 R5 neměl tolik štěstí co jeho soupeř a kromě defektu si z incidentu odnesl i rozlomený brzdový kotouč. Skvěle rozjetý debut s novým vozem tak kousek před cílem skončil neslavně. Na nejlépe bodovanou pozici se tak během jediného testu vyhoupnul Josh Moffet a udržel si ji až do cíle. Tučná porce bodů jezdce Fordu vyslala na průběžné třetí místo bod za svého bratra. Lídrem mistrovství zůstává tentokrát druhý Fisher, ale pokud v dalších soutěžích nezrychlí, na titul může v těžké konkurenci zapomenout. Všechny tyto souboje předních jezdců šampionátu se odehrávaly za zády Donagha Kellyho. Předloňský šampión se na start vydal se svým tradičním Fordem Focus WRC 08, což mu znemožňovalo bojovat o body, zato ale mu dával náskok oproti soupeřům ve slabších R5. Kelly svou roli zvládnul beze zbytku a soutěž ovládnul.

Stav šampionátu: 1. Fisher 31, 2. S. Moffett 26, 3. J. Moffett 25, 4. McGonigle 17, 5. Barrable a Cumiskey 12

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama