Vítězství pro Tidemanda, drama pro Mikkelsena

Vzestupy a pády pro ŠKODA Motorsport na Portugalské rally.

› Posádka Tidemand/Andersson vyhrála s vozem ŠKODA FABIA R5 Portugalskou rally
› Posádka Mikkelsen/Jæger-Synnevaag po nehodě v poslední rychlostní zkoušce ztratila vedení v rally
› Deváté vítězství v řadě pro značku ŠKODA v šampionátu World Rally Championship (WRC 2)
› Pontus Tidemand a Jonas Andersson zvýšili své vedení v šampionátu
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Je nám líto Andrease, ale jsme šťastni za vítězství Pontuse, který odjel vynikající rally.“

Matosinhos/Portugalsko, 21. května 2017 – Vzestupy a pády pro ŠKODA Motorsport na Portugalské rally: posádka Andreas Mikkelsen/Anders Jæger-Synnevaag dominovala s vozem ŠKODA FABIA R5 téměř celé Portugalské rally. Na posledním kilometru rychlostní zkoušky Fafe ale trefila kámen a byla nucena přenechat vítězství týmovým kolegům, posádce Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S). Švédské duo tak po dravé a bezchybné jízdě vyhrálo svoji čtvrtou rally v letošním roce a vytvořilo si tak velký náskok v čele šampionátu World Rally Championship (WRC 2).

Již od startu posledního slunečného dne Portugalské rally byl k vidění napínavý duel o druhé místo v kategorii WRC 2. Hladké a rychlé šotolinové trati poblíž obce Fafe severovýchodně od Porta zaplavily tisíce nadšených fanoušků rally.

Legendární skok Fafe nebyl pouze dějištěm vzrušujícího souboje o druhé místo mezi Tidemandem a Suninenem. Na čtvrtém místě jedoucí Quentin Gilbert s privátně nasazeným vozem ŠKODA měl totiž na tomto skoku velkou nehodu, po níž byla rychlostní zkouška přerušena. Na skok najel příliš rychle a dopadl na přední část svého vozu ŠKODA FABIA R5, následovalo převrácení na střechu a zablokování úzké cesty. Zásluhou vysokého bezpečnostního standardu jeho vozu vyvázl pilot i jeho spolujezdec Renaud Jamoul bez zranění.

Na přední příčce kategorie WRC 2 startoval Andreas Mikkelsen se spolujezdcem Andersem JægerSynnevaagem (ŠKODA FABIA R5) s komfortním náskokem více než tři minuty. Byli tak na nejlepší cestě k celkovému vítězství v kategorii WRC 2. Na poslední rychlostní zkoušce – Fafe – ale udělal jezdec chybu, zavadil se svým vozem ŠKODA FABIA R5 o kámen a musel odstoupit. „Je mi líto toho, co se stalo, za celý tým, který mi pro tuto rally poskytl vynikající vůz,“ komentoval drama v posledních okamžicích závodu Mikkelsen.

Na prvních třech ranních rychlostních zkouškách Pontus Tidemand plynulou a rychlou jízdou udržoval svůj náskok před jezdcem Fordu Teemu Suninenem, který již nebyl schopen dostat se na druhé místo v kategorii WRC 2. Potom, co viděl svého týmového kolegu na poslední rychlostní zkoušce stát, bylo jasné, že je v čele rally a musí si tuto pozici udržet až do cíle. Trefil však kámen a následný defekt jej zpomalil. Proto na poslední zkoušce ztratil na Suninena přibližně 15 sekund, nicméně na konci rally jej od jezdce Fordu dělil rozdíl jedenácti sekund. „Jsem šťastný, že jsem vyhrál, ale je mi přitom líto Andrease. Jsou okamžiky, kdy náš sport dokáže být skutečně brutální. Se svým výkonem v Portugalsku jsem spokojený, získal jsem maximum bodů do šampionátu,“ uzavírá v cíli své působení Pontus Tidemand.

Na konci Portugalské rally má šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek smíšené pocity: „Pro ŠKODA Motorsport to mohl být další fantastický víkend, ale Andreas a Anders měli smůlu. Tyto věci jsou ale nedílnou součástí automobilových závodů. Ukázali fantastickou rychlost a měli namířeno k vítězství. Pontus a Jonas mě zaujali chytrou jízdou i rychlostí. Nyní jsou zcela jasně ve vedení šampionátu. Naše ŠKODA FABIA R5 opět ukázala nejen to, že je nejrychlejším, ale také nejspolehlivějším vozem šampionátu World Rally Championship (WRC 2).“

Vítězství v Portugalsku bylo devátým triumfem českého výrobce v řadě. Z posledních 17 WRC 2 rally zvítězila ŠKODA v 16 z nich.

Celkové výsledky Portugalské rally (WRC 2)
1. Tidemand/Andersson (S/S), ŠKODA FABIA R5, 3:54:17.6 h
2. Suninen/Markkula (FIN/FIN), Ford Fiesta R5, +11.2 s
3. Tempestini/Bernacchini (I/I), Citroën DS3 R5, +7.00.6 min
4. Campos/Costa (P/P), ŠKODA FABIA R5, +9:19.3 min
5. Pieniazek/Mazur (PL/PL), Peugeot 208 T16, +10.59.5 min

Průběžné výsledky kategorie WRC 2 po šesti rally
1. Pontus Tidemand (S), ŠKODA ,100 bodů
2. Teemu Suninen (FIN), Ford ,54 bodů
3. Eric Camilli (F), Ford, 52 bodů
4. Andreas Mikkelsen (N), ŠKODA , 50 bodů

Číslo dne: 16

Z posledních 17 rally světového šampionátu značka ŠKODA vyhrála 16 z nich. Od Španělské rally v minulém roce byl tovární tým neporažen a zaznamenal devět vítězství v řadě.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!

Je aktivovaný AdBlock nebo jiný blokátor reklam!
Pokud chcete náš web používat, vypněte ho prosím. Děkujeme!