23. 5. 2017 18:09 − 1951× − 0

ISEUM Szombathely Rallye – komentář

Asfaltové soutěžení o víkendu v Maďarsku vystřídalo šotolinové, když se posádky vydaly na pěkné šotoliny Szombathely.

Šampionát má zatím hodně zajímavý průběh, kdy se o vítězi obou soutěží rozhodovalo až na poslední chvíli. V první rally se z vítězství radoval úřadující šampión Norbert Herczig tradičně startující se Škodou Fabia R5. O měsíc později v okolí města Ózd jej však o další vítězství připravil András Hadik ve Fordu Fiesta R5. Až na pódium tam dokázal dotlačit nový speciál Hyundai i20 R5 Ádám Velenczei. O kvalitě letošního ročníku maďarského mistrovství dobře vypovídá i statistický údaj počtu startujících speciálů R5. Celkem se jich na šotolinové tratě vydalo 15 a nechyběl mezi nimi ani Citroën DS3 R5 Dávida Botky.

Během úvodní etapy se na čele výsledkové listiny vystřídala hned čtveřice jezdců. Prvním z nich se stal Ferenc Vincze jun., ale moc dlouho mu to nevydrželo. Už ve třetí zkoušce pilot Fabie R5 spadnul na třetí příčku, která mu patřila i na konci první etapy. Druhým lídrem rally se stal Hadik, ale i on setrval na první příčce pouze do následujícího testu. Na konci dne ale pilot Fordu zajel nejrychlejší čas a vytvořil si minimálním odstupem 3,8 sekundy za lídrem ideální podmínky do druhé etapy. Společně se značkovým kolegou Hadikem se po RZ 2 o průběžné vedení dělil Frigyes Turán. Na konci dne bohužel musel kvůli poruše turba své Fiesty R5 odstoupit. Tou dobou už se na výsluní první příčky vyhříval Herczig.

Botka má sice z posledních sezón spoustu zkušeností z konfrontací s evropskou špičkou, ale při domácím startu je do dobrých časů moc přetavit nedokázal. Celou rally bojoval s nastavením své DS3 a osciloval mezi pátým a šestým místem. V posledním testu nestačil na Miklóse Kazára a o 3,9 sekundy přišel o páté místo. Kazár za volantem Fiesty R5 zažil vůbec dobrý závěr rally, když po třetím čase v Power Stage kromě Botky přeskočil i Velenczeie. Jezdec Hyundaie bohužel v neděli doplatil na defekt a na další pódiové umístění v řadě mohl zapomenout. Hadik hned v první ranní zkoušce narazil do překážky u trati a propadnul se na třetí místo. Vincze jej však dlouho za svými zády neudržel a ke konci ještě musel odrážet útoky dalšího jezdce Škody Pétera Rangy. To se Vinczemu nakonec povedlo a bral body za třetí místo. Hadik už neměl v závěru moc kam pospíchat s výjimkou Power Stage. Herczig jej však porazil i tam a druhým vítězstvím v této sezóně si upevnil vedení v šampionátu.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!