24. 5. 2017 22:31 − 2814× − 1

Škoda si podmanila finskou šotolinu

O víkendu v okolí Riihimäki odstartovala letní šotolinová část finského mistrovství a hned první podnik opravdu stál zato.

Zimní část si zcela úplně podmanil nováček v kategorii SM1 Teemu Asunmaa, když se svou Škodou Fabia R5 zvítězil ve všech třech odjetých podnicích. Úřadující mistr Juha Salo se mu marně snažil se svým Peugeotem 208 T16 R5 dělat rovnocenného soupeře. Ve všech třech případech se sice umístil hned za svým soupeřem, ale v průběžném pořadí jeho bodová ztráta narůstala a narůstala. Zálusk na titul si před sezónou dělal i Jarkko Nikara a skutečně dokázal zajíždět hodně rychlé časy. Ale konkurovat moderním R5 s produkčním Subaru, byť vyladěným dle benevolentních finských pravidel, to prostě a jednoduše nejde. Třetí místo si ze zimy Nikara odvážel i díky tomu, že se Marko Mäntymu vstup za volant Fabie R5 kvůli chybám a defektům vůbec nevydařil a další silný jezdec Jesse Turunen na špičkový Hyundai i20 R5 přezbrojil až při třetí rally.

Debut se speciálem korejské značky zakončil Turunen na pátém místě, ale už na druhé šotolinové zkoušce letošní sezóny se dokázal vyhoupnout před všechny své soupeře na první místo. Mänty vyhrál úvodní test a vedení si od soupeře v i20 R5 zase převzal po RZ 3. Turunenův hlad po vítězství byl však minimálně stejně velký a ve čtvrtém testu se mu povedlo snížit svůj odstup na čtyři desetinky. Bohužel na pokračování krásného souboje už nedošlo, Hyundai se v RZ 5 zastavil. Tou dobou už v soutěži nepokračoval ani Salo, kterého po RZ 3 z průběžné páté příčky vyřadil únik oleje z jeho Peugeotu. Nikara dostal šanci snížit Salův náskok v průběžném pořadí, ale rychlým speciálům R5 konkurovat nestačil a jediným jeho úspěchem se v Riihimäki stal jeden nejrychlejší čas. Nakonec Nikara nestačil ani nejrychlejšímu jezdci nižší kategorie SM2 Eeriku Pietarinenovi a do cíle dojel jako šestý. Po odstoupení Turunena se zvedl náskok vedoucího Mäntyho na 5,6 sekundy, ale za zády neměl nikoho pomalého. Druhou příčku totiž převzal lídr mistrovství Asunmaa. Závěr rally však patřil jinému, už třetímu jezdci Fabie R5. Juuso Nordgren ve svých dvaceti letech ještě patří mezi juniory a v Riihimäki Ralli poprvé usednul za volant čtyřkolky. Se Škodou se ze začátku sžíval, ale na konci rally už ukázal skutečnou rychlost. Závěrečné dvě zkoušky dokázal vyhrát a nakonec Asunmovi sebral druhé místo. Navíc nescházelo mnoho a Nordgren mohl zakončit debut ve čtyřkolce vítězstvím. Ve prospěch Mäntyho při jeho prvním triumfu ve finském šampionátu hovořilo nicotných 3,4 sekundy.

Stav šampionátu: 1. Asunmaa 99, 2. Salo 61, 3. Nikara 56, 4. Mänty 41, 5. Vainionpää a Lehessaari 36

Komentářů celkem: 1
25. 5. 2017 07:41
0 0
Tak Fabie jsou ve Finsku evidentně oblíbené smajlík

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama