4. 6. 2017 22:48 − 9751× − 8

Sébastien Loeb zase vítězí

Po opuštění světového šampionátu v rally Loeb už tolik vítězných startů, na kolik byl zvyklý, nezaznamenal.

Nejprve se devítinásobný mistr světa věnoval okruhovému mistrovství WTCC, dále Dakaru a teď působí v první řadě v MS v rallycrossu. Ani tam ale nedokázal navázat na svou dominanci z WRC a prim nehraje ani v rámci rallycrossové stáje Peugeotu. Naštěstí si Loeb občas zaskočí i na rychlostní zkoušky a tam si spraví chuť. Letos už se svou manželkou Séverine provětrali starší, nutno však říct legendární Peugeot 306 Maxi. Tento vůz dovezli k vítězství na lokální francouzské Rallye National de Haute-Provence. O víkendu pak usednuli do speciálu stejné značky, ale o skoro dvě desítky let novějšího. S Peugeotem 208 T16 R5 vyrazili pozlobit švýcarskou špičku na Rallye du Chablais.

Dominantní roli ve švýcarském mistrovství zatím sehrával jiný Sébastien, Carron. Ten se vloni stal s Fordem Fiesta R5 mistrem a letos se stejným vozem míří k zopakování tohoto triumfu. Ve dvou dosud odjetých podnicích ještě nepoznal hořkost porážky. A stejným způsobem Carron vstoupil i do Rallye du Chablais, když vyhrál všechny tři zkoušky úvodní sekce a na Loeba si vytvořil náskok 18,3 sekundy. Francouz ale startoval se speciálem R5 vůbec poprvé a na zcela nový typ techniky si musel zvykat. V opakovaných průjezdech dopoledních zkoušek už hrál prim, všechny vyhrál a šel spát s daleko přívětivějším mankem 4,9 sekundy.

Napínavá přetahovaná probíhala i o třetí místo. Po první sekci tuto příčku okupoval pilot Porsche Olivier Gillet, ale odpoledne se nechal předstihnout Ivanem Ballinarim ve Fordu Fiesta R5. V druhé etapě Gillet zaostával ještě výrazněji a nakonec jej další pilot Fiesty R5 Pieter Tsjoen připravil i o čtvrtou příčku. Ballinari už měl dobrý náskok, zároveň však za první dvojicí hodně zaostával a objevil se v jakémsi vzduchoprázdnu. Třetí místo si tak uhlídal až do cíle. Carron ráno vyhrál první zkoušku, ale už po té následující se propadnul za Loeba. Bohužel tímto okamžikem vyrovnaný duel o vítězství skončil. Francouz si vedoucí příčku každou další zkouškou upevňoval a do cíle dorazil s časem o půl minuty lepším. S technikou R5 se Loeb popasoval na jedničku a Rallye du Chablais opanoval už potřetí. Carron znovu získal maximum bodů do švýcarského šampionátu a upevnil si svou vedoucí příčku.