Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
17. 6. 2017 19:27 − 4441× − 0

Ani česko-slovenská špička dohromady nevyzrála na Kopeckého

Rally Hustopeče, čtvrtý podnik letošní sezóny, nepřinesly změnu trendu a na trůnu českých soutěží nadále sedí Jan Kopecký.

Čtvrté letošní měření sil v rámci českého mistráku proběhlo o tomto víkendu v Hustopečích a jihomoravská soutěž ukázalo pokračování trendu boření stereotypů, protože jak bývalo pravidlem, že v Českém Krumlově pořádně prší, tak Hustopeče byly pověstné svým pěkným a suchým počasím. Letos se však objevil i déšť a výsledkem bylo, že již tak náročné zkoušky mezi vinicemi začaly být pro všechny ještě větší výzvou. Na programu bylo celkem 12 vložek, šest v pátek večer a dalších šest v sobotu, při pohledu na vedení testů se jednalo o hustopečskou klasiku, která využívala povětšinou známé úseky, ale to nic neměnilo na jejich zajímavosti. Stejně jako v loňském roce se na jihu Moravy sešly nejen české posádky, ale přítomni byli opět i účastníci slovenského mistráku, takže diváci mohli opět shlédnout "federál", z nějž však úspěšněji vyšli domácí, protože do absolutní TOP 10 se dostala jen třetice účastníků MSR.

V pátek na prvním Kurdějovu začal, nepřekvapivě, nejrychleji Kopecký, za ním byl druhý Jakeš a následoval Tidemand. Kostelecký pilot přidal v sekci ještě jeden nejlepší čas a ten třetí si připsal Pech, což znamenalo, že v polovině páteční etapy byl ve vedení právě Kopecký s náskokem 10 sekund na továrního kolegu Tidemanda, jenž se až po RZ3 dostal před Grzyba. Pořadí na dalších příčkách se v průběhu sekce dosti přesýpalo, ale v polovině večera byl čtvrtý Valoušek a pátý byl Koči a tito tři poslední jmenovaní piloti také tvořili čelo slovenského mistráku. Ve třídě 3 vedl Jelínek o 3 sekundy před Březíkem a třetí byl Hrobský. Ve dvoukolkách šlo opět o záležitost Peugeotů 208 R2, přičemž nejrychleji začal Kupec před Wagnerem a Marešem.

Na druhém Kurdějovu zasáhly špičku defekty, když s prázdným kolem dojížděli do stopky Kopecký, Pech a Grzyb, což znamenalo, že Kopecký ztratil první místo na úkor Tidemanda, dalekosáhlejší následky měl defekt pro zbylé dva jezdce, kteří se propadli až na konec TOP 10. První příčku si Tidemand užíval pouze do poslední páteční vložky, kdy i jej potkal defekt, Švéd se propadl na deváté místo a do čela se navrátit Kopecký. Ten měl náskok 26 sekund na Valouška, jehož však více zajímala slovenská klasifikace, kde vedl. Z osmé příčky po první rundě se už na třetí dokázal posunout Jakeš, podobně se vzhůru vydrápal Pech na příčku čtvrtou a pátý byl Szeja. Když započteme ještě šestého Odložilíka, bylo to po pátku v Hustopečích o boji přesily Fiest R5 proti jedné nedostižné Fabii R5. Mladoboleslavské speciály pak pobraly závěr elitní desítky, když sedmý jel Grzyb, osmý Koči, devátý Tidemand a desátý Štajf. Mezi enkdy v RZ4 odstoupili jak Kopáček, tak Jelínek a po RZ6 byl ve vedení Gavlák před Březíkem a Pešlem. Když na RZ6 dělal defekt dosud vedoucí Kupec, nocoval na čele dvoukolek Mareš před Wagnerem a Knápkem.

V sobotu dopoledne se nejlépe povedlo do druhého dne soutěže probudit Pechovi, který vyhrál v první rundě dvě vložky a posunul se až na druhé místo za Kopeckého, jemuž připadl zbývající nejrychlejší čas. Oba dva jezdce dělilo půl minuty a proto bylo potřeba menší rozestupy hledat mezi stříbrným a bronzovým postem, kde Pecha a Valouška dělilo 14 sekund, otrokovického jezdce od čtvrtého Jakeše pak devět sekund. Pátou příčku držel tři zkoušky před cílem Szeja. Ve "trojkách" se hned po první sobotní vložce do čela posunul Březík, druhý byl Gavlák, ale toho o zkoušku později překonal Pešl. Valašský jezdec však o test dál musel odstoupit a na druhé příčce před Gavlákem jej vystřídal Matěna. Ve dvoukolkách si byli nadále nejblíže Mareš a Wagner, třetí Knápek již zaostával o téměř dvě minuty.

V poslední sekci soutěže zajel dvakrát nejrychleji Kopecký, který si tak pojistil další vítězství v českém mistráku a přidal šesté vítězství v Hustopečích, kde je nikým neohrožován na čele historických tabulek. Nic se nezměnilo ani na druhé příčce Pecha, naopak za Plzeňanem se to ještě bilo, když Jakeš zvládl na poslední chvíli vynulovat Valouškův náskok a vítězstvím na posledním testu dojet na celkově třetí příčce a zopakovat tak výsledek z Českého Krumlova. Čtvrtý Valoušek díky vítězství v MSR, měl alespoň náplast za ztracené absolutní stupně vítězů a když se poslední vložka nepovedla bratrům Szejovým, vzhůru se posunuly jiné posádky. Na pátém místě soutěž dokončil Tidemand a toho následoval Dohnal s jediným WRC v TOP 10.

Za Focusem WRC dokončil na sedmém místě Koči, osmý byl o deset sekund Odložilík, pouhé dvě a půl sekundy chyběly k lepšímu umístění Szejovi. Desítku uzavřel Grzyb a když se posuneme k "pévéčkům", tak tam zvítězil Březík, který byl celkově na 18. příčce. Moravský pekař měl více jak minutu náskoku na druhého Matěnu, který tak o jednu příčku vylepšil dosavadní maximum z letošní Valašky. Třetí příčku pak udržel Gavlák, jenž v Hustopečích startoval poprvé od roku 2008. Ve dvoukolkách zvítězil Mareš před Wagnerem, první stupně vítězů ve třídě v MČR pak bral Knápek.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!