20. 6. 2017 07:49 − 2649× − 2

Donegal Rally 2017: Kelly vs. Kelly

O uplynulém víkendu rozjel irský asfaltový šampionát svou druhou polovinu…

… a stalo se tak na nejdelší a zároveň doposud nejlépe obsazené soutěži. Speciálům kategorie WRC sice v Irsku už pšenka nekvete, ale stále se najdou srdcaři, kteří i bez možnosti získat body do mistrovství za jejich volanty rádi usedají. Úvodní soutěž letošního kalendáře opanoval Garry Jennings se Subaru Impreza WRC S12B, následující dvě soutěže pak vynechal a teď v Donegalu chtěl dát zapomenout na loňské odstoupení pro poruchu motoru. Na chlup stejným skóre se může pochlubit Donagh Kelly. Předloňský irský mistr zvítězil v letošní West Cork Rally a ostatní díly kalendáře zatím vynechal. V Donegalu i pilot Fordu Focus WRC 08 hodlal napravit loňské odstoupení pro poruchu motoru. Nerovný boj s neposlušným motorem v úvodní soutěži letošního irského asfaltového mistrovství pak nevyhrál Declan Boyle. Bohužel start s Fiestou WRC v Donegalu musel na poslední chvíli zrušit kvůli rodinným důvodům. Subaru Impreza WRC S12B obhájce loňského vítězství Manuse Kellyho naštěstí na startu nechybělo.

Organizátoři posádkám připravili podnik v rozměrech světového šampionátu. Soutěžilo se od pátku do neděle a během těchto tří etap se účastníci museli popasovat s dvaceti rychlostními zkouškami o délce těsně pod hranicí 300 km. V pátek nenašel ani na jednom ze šesti testů přemožitele Donagh Kelly a na svého jmenovce Manuse Kellyho si vyjel náskok 12,2 sekundy. V prvních čtyřech sobotních zkouškách pokračoval lídr soutěže v navyšování náskoku. Když se Manusův odstup vyšplhal na 21,5 sekundy, zatlačil pilot Subaru na pilu a před koncem etapy snížil své manko na stále hratelných 7,2 vteřiny. Jennings s další Imprezou WRC nejrychlejší dvojici nestačil a do nedělního závěru nastupoval ze třetího místa s odstupem minuty a čtvrt. Z této příčky se Jennings nikam neposunul ani v závěrečné etapě, ale nakonec musel zkousnout hořkou porážku od nejrychlejšího jezdce vozu R5. Manus v neděli pokračoval v započatém útoku a po dvou zkouškách se dokázal dostat do čela. Donagh se dokázal na první příčku vrátit po RZ 17, ale záhy o ni zase přišel. V závěru už na tempo svého rivala reagovat nedokázal a v závěrečné zkoušce jeho Focus WRC 08 skončil mimo trať. Z obhajoby loňského vítězství se tak na cílové rampě mohl radovat Manus Kelly.

Další start s Hyundaiem i20 R5 v Donegalu čekal Roberta Barrable. Naposledy v Rally of the Lakes získal cenné body za druhé místo, ale tentokrát v úvodu soutěže vůbec nestíhal rychlé trojici ve Fiestách R5. V pátém testu pak Barrable poslal i20 přes střechu a soutěž pro něho bohužel předčasně skončila. Už v prvním testu poškodil předek Škody Fabia R5 Joseph McConigle, ale definitivní tečku za jeho vystoupením v Letterkenny udělala až nedělní havárie. Na nejvyšší bodované příčce soutěž odstartoval Fisher, ale i přes velkou snahu se mu během celého pátku nepovedlo ze zad setřást Sama Moffetta v obdobné Fiestě R5. Do sobotního dějství šli tito dva odděleni pouze 2,7 vteřiny. Na třetí příčce první den zakončil Josh Moffett usedající do další R5 od Fordu. Kvůli defektu ale jeho odstup následně vzrostl a Josh se v cíli musel spokojit se třetím místem. V boji o nejvíce bodů stále vedl Fisher, ale Sam Moffett díky minimální desetivteřinové ztrátě nemusel skládat zbraně. V první nedělní zkoušce dokázal rychlejší ze dvou bratrů zahrozit, ale zbytek soutěže už bezvýhradně patřil Fisherovi. Pro něho tento triumf hodně znamená, jelikož minule kvůli chybě nebodoval a musí stahovat ztrátu právě na Sama Moffetta v průběžném pořadí.

Stav šampionátu: 1. S. Moffett 57, 2. Fisher 49,5, 3. J. Moffett 37, 4. McConigle 27, 5. Barrable 26

Komentářů celkem: 2
20. 6. 2017 11:03
0 0
300 km... Tam je rally ještě v pořádku smajlík
20. 6. 2017 16:15
0 0
Jooo, Donegal je hezká soutěž.

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama