Vlastimil Resl - eWRC.cz
26. 6. 2017 14:36 − 3282× − 0

Od Milana Blahouta na Bohemii

Ondřej Maxmilián Jirák se začal motoristickému sportu věnovat v roce 2011.

Po několika letech na Amater Rally loni absolvoval premiéru v Rallysprint Sérii, aby letos naplánoval další výrazný krok své kariéry. Během nadcházejícího víkendu si totiž účastí na domácí Rally Bohemia odbude debut v domácím „velkém“ mistráku.

Ondřej Maxmilián Jirák začínal svoji kariéru tak, jako mnoho dalších mladých jezdců – starty na amatérských soutěžích. „V roce 2011 jsem začal jezdit se sériovým favoritem podniky u Milana Blahouta. Auto jsme postupně upravovali do ostřejší podoby. Tratě jako Milovice, Bělá pod Bezdězem či Sosnová jsem absolvoval mnohokrát. Organizátoři jsou zkušení a skvělí lidé a tuto variantu závodění považuji pro začínajícího jezdce za finančně i časově nejdostupnější. Já zde nabíral spoustu zkušeností,“ vrací se ke svým začátkům frýdlantský jezdec.

Ten loni učinil ve své kariéře další krok. „Koupili jsme dieselovou fabii po Jiřím Kulhanovi. Na Bohemii si jí půjčil Pepa Bartášek, a přestože jsme s autem najeli nějaké kilometry, stalo se něco, co nás i jeho zaskočilo. Na uskákaném úseku tratě se vytratil pojem auto a nastal stav podoby řízení kombajnu, kdy auto nereaguje na řízení – tedy hlavně ne předními koly. Skončilo to poruchou karosérie. Tím se můj debut s ní odložil až na závěrečný vsetínský sprint. Pro mě a mého spolujezdce Zdeňka Exnera to byla hodně náročná premiéra. Tratě na Valašsku jsou totiž extrémně obtížné. My zažili krizi na jednom horizontu, který jsme si nepoznamenali v rozpisu – při dopadu následoval zase „kombajn“. Vylekalo nás to a zbytek soutěže už jsme se soustředili výhradně na její dokončení. Přesto jsme po odstoupení Pavla Musila skončili třetí ve třídě 11,“ vzpomíná Ondřej na svoji premiéru v Rallysprint Sérii.

Další velká premiéra ho čeká nadcházející víkend, kdy se zúčastní Rally Bohemia – své první dvoudenní soutěže. „Je to pro mě prakticky domácí rallye. Vždyť její podstatná část se koná na Liberecku. Přítelkyně navíc bydlí v obci Líšný, kudy vede trať chloudovské rychlostní zkoušky. Navigovat mě premiérově bude zkušený Pavel Adámek. Od soutěže si slibuji krásné svezení a nasbírání spousty cenných zkušeností. Prioritou je spatřit cíl,“ těší se severočeský soutěžák, který byl ladit formu svoji i své fabie na závěrečném podniku Amater Rally v Milovicích. „Stále ještě na autě vylepšujeme nějaké věci. Nyní jsme se zaměřili především na přední nápravu a celkovou geometrii. Zároveň jsem využil možnosti načerpat cenné informace ohledně rozpisu od velezkušeného mitfáry Hynka Středy, se kterým mě seznámil Milan Blahout. Oběma moc děkuji, stejně jako firmě PK Weld a ÚAMK Škoda Mladá Boleslav, díky nimž můžeme na Bohemii startovat.“

Foto: Miloslav Konečný

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!