Rosťa Kutěj - eWRC.cz
9. 8. 2017 20:18 − 6263× − 1

Pohoda – aneb s Ostravákem zase na rally

Jo, jasně, vím, že jsem mnohokráte řekl, že mě rallye už víc nezajímá.

Ona je to taky částečně pravda. Ale vynechat Pačejov? Nemožné. A jako vždy, čeština v článku jest hovorová a doplněna ostravštinou.

S letošním Pačejovem to vypadalo bledě, tamní pořadatelé ztratili generálního sponzora, nový se nenašel a nebylo jasné, zda se populární podnik pojede. Znate to, neni peněz, neni radosti. Naštěstí vše dobře dopadlo a já jsem mohl povolat Ostravaka spolu s Kristýnou do Klatov. Kdo má twitter, hledejte #mazalvakci

Domluveni jsme byli na tom, že motorističtí přátelé dorazí v pátek kolem 17 hodiny. To se úplně nepovedlo, ale už kolem osmé večer byl jejich věrný, ale trošku hlasitý Puntík u mě doma. Omluvou budiž to, že projet kolem Šafránky v Rudné a nedat si tam skvělé kafe a ještě lepší zákusky prostě nejde. („V kolik tam mame byť? Mame spěchať?“ „Nemusíte, žádné stresy!“ „Fajne, zastavime se v praglu pro cosik a povalime!“ – To znamena, že zastaveni se v praglu pro novy foťak bylo fijasko – zni to podobně jak fiat, he? – a do Klatov jsme skorem zatměli…) Bylo na čase vyrazit na nákupy a následně do Horažďovic. Nakupovali jsme v klatovském Tescu. Mimochodem jejich nové samoobslužné kasy jsou naprd. Neznají řadu základních potravin, mate dva kila kobzoli, nic, na zemaky, tež nic, ani na kartofle nezareagovala. Ogurek tež nezna. To bude ten, no, pragocentrizmus!

Proč vlastně do Horažďovic? V pátek večer se nic nejede, je to jen rallyesprint, že… Pačejovští sice jeli v úsporném modu, ale o tradiční ohňostroj jsme ochuzeni nebyli. A nejen my, sledovalo ho doslova celé město. Napřiklad ta fajna pani s malu děvušku, co čuměli ze stejneho kopca, jak my. Možná, že zážitek byl kompenzací pro ty, kteří rallye nemusejí. Zaslechl jsem, že i tací existují.

Ráno bylo potřeba vyrazit v 7.30. Vědouc, že Ostravák má vždy půl hodiny zásek, nařídil jsem odjezd na sedmou. No a v půl osmé jsme byli na cestě:). (Ostravska poznamka: Cherchez la femme!) Rallye v Pačejově se už po několik let neobejde bez návštěvy tiskového střediska. Tam vládla a vládnout snad bude vždy dobře naladěná Jana Cihlářová, která má zlaté ruce. Na žádném jiném podniku tak dobré kafe a domácí limonáda není. Po krátkém pokecu už ale přišel čas vyrazit na erzety. Ty jsme naplánovali večer a jak už to tak bývá, bylo nakonec všechno jinak.

Rozhodli jsme se, že pojedeme jinam, než minulý rok. Trasy k diváckým místům byly tradičně velmi dobře značené, parkování dostatek, pití a jídla taky, takže pohoda. Vybrali jsme si náves v Záboří. Tamní náves nabídla dva přírodní retardéry. Pestré startovní pole se muselo líbit každému. Mimochodem, jen pár metrů od rychlostní zkoušky je tam rybník, na kterém bydlela kachní rodinka. My jsme se rozhodli, že tentokrát to celé nedáme a zmizíme na chvilku do servisu.

Ten byl tradičně umístěn na letišti u Kadova. Prostě a jednoduše, kouknout na mechaniky v plném nasazení, prohodit pár slov se známými a v klidu se podívat na auta k rallye taky patří.

Ze servisu jsme se vydali na místo, které mi kdysi doporučil brácha. Totiž na náves do Strážovic. Protože jestli má Pačejov legendární divácké místo, je to tam. Komfortní parkování, k dispozici kofola, bramborák, klobásky, dětské hřiště… Dámy a pánové, kdo z vás to má! :) Tady jsme si dali průjezd celého pole a dokonce i já jsem vzal do ruky foťák. Zejména na historické vozy byl ve Strážovicích super pohled. Ostravak jen dodava, že krom kofoly tu točili pivo, kterym zlili Kristynu, abyste se mohli škodolibě zasmať!

Jenže co by to bylo za Pačejov bez "muničáku"? Takže jsme vyrazili i tam. Tady se bohužel ukázalo, že už nejsem nejmladší a jaksi jsem si o pár minut popletl čas, kdy měla začít tiskovka po konci rallye. Zcela zbytečně jsem naši partu odvelel do Horažďovic o nepatrnou chvilku (50 minut) dříve. Chtěl bych tady poprvé v tomto deníčku poděkovat. A to sice všem, kteří zaparkovali podle pokynu pořadatele. Až na jednoho cypa. Ale výjimka se musí najít vždycky.

Jak rallye dopadla, všichni víme. Zdůraznit musíme, že Pačejov konečně pokořil Aleš Holakovský! Alešovi děkujeme zejména za vtipnou tečku na závěr. Nevěřím, že se na rampě nezasekl schválně.

Na tiskovce, kterou tradičně řídil Tomáš Cihlář, panovala dobrá nálada. Řečeno bylo mnohé, ale většinu z toho jste viděli a slyšeli ve videích, která připravuje tým kolem MravenCZe. Za mě musím vyzdvihnout dvě věty. "Příští rok se to pojede, i kdyby moje auto mělo být celé bílé," řekl vícenásobný vítěz, Honza Dohnal. Silnou větu přidal i Tomáš Cihlář. "Ta soutěž má velmi silnou značku a my jsme se rozhodli, že nemáme právo ji zrušit. Udělali jsme a uděláme všechno proto, abychom se tady viděli i za rok," konstatoval. Neméně silná slova byla slyšet z úst Mišáka Ernsta, kterému se na hedvábné stezce nepodařilo zhubnout, jelikož Martin Kolomý je známý tím, že s sebou vozí zásobu klobás. Mišák si na příští tiskovku objednal borůvkové koláče. A je jasné, že když nebude rallye, nebude tiskovka a nebudou ani koláče. To je jasné ne?

Letos to zakončím trošku vážněji než je u mě zvykem. A taky možná naštvaněji. O Pačívu jsem slýchal ledascos. Je to rallye na vsi…, zemědělská rallye…, kdyby nejeli před Barumkou…, mají tam to letiště… No, asi takto: Nechápu, proč jiné sporty, o kterých je slyšet nejčastěji, když v jejich centrálách zasahuje policie a zavírají jejich bosse, sponzory mají. Případný titulární sponzor Pačejova si může být na 99,99 procenta jistý, že za své peníze by dostal v podstatě jen pozitivní mediální vazbu. Že by je vložil do podniku, který vedou skuteční profíci. Parta lidí, za kterou jezdí spousty posádek (od nikoho jsem neslyšel kritiku, a že jsem se hodně ptal!), spousty diváků a která prostě umí. A která navzdory tomu, že jde o vesnickou rallye, dokáže postavit tratě, jaké u nás nemají konkurenci. A na lesku jim neubírá ani to, že značení kolem tratí není za velký peníz pronajaté, ale pořadatelé si ho sami vyrobí.

Rallye obecně by podle mého skromného názoru potřebovala, aby se o ni více staral Autoklub České Republiky. Zatím víme, že AČR hodlá potírat "amatéry", historická sekce v podstatě nefunguje, slavný projekt rallye talent (či jak se to jmenovalo) byl tak trošku fraška, poplatky za licence jezdců, časoměřičů, soutěžících, ředitelů, bidetářek se sbírají, ale že by se někdo pokusil vyjednat opravdu silného titulárního sponzora… Proč to má fotbal nebo hokej? Nic proti kopačkám a hokejkám. No, s tím asi nic neuděláme. Mimochodem, AČR má na webu sekci výsledky. Hlavně tam nezkoušejte hledat výsledky Pačejova. 9. 8. 2017 ve 14.43 tam je co? No výsledky ne… Osobně pevně věřím tomu, že za rok se v Pačejově zase sejdeme! Už jsem to psal minulý rok. Já bych klidně organizátora zkritizoval. Fakt nemám za co.

Děkuji Ostravakovi a Kristýně za návštěvu. Dankovi za to, že mě konečně naučil pájet a Kristýně nejen za skvělé jídlo, které nám připravila. My dva zas děkujeme Rosťovi za bivak, teplu vodu (bo vstavat jak v Malontach se štěkajicim psem za stanem je trochu nacypa), proježděny benzin asi posledniho velkeho vyletu, ktereho se učastnil Hlučny Fijatek, a hlavně za fajny vylet a spaleny krk od slunka. A pořadatelum za ohromny kus roboty, kera tu reli robi takovu, jaku ju zname. Takovu, že kvuli jednomu dňu zavoděni nevaham ani minutu a jedu přes dvě historicke země. Budtě dobři, a zas za rok!

PS: Jo, jasně, máte pravdu, nedali jsme si klobásu. Ale kdyby někdo z vás viděl, co bylo doma uvařeno… Dáme příště dvě a hotovo. Nou klobása, nou relý…

Vás noha!

Komentářů celkem: 1
13. 8. 2017 11:41
0 0
Hezky clanek a ke chvale se muzu jen připojit.

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama