--> -->
29. 8. 2017 08:06 − 1155× − 0 0

Eyvind Brynildsem lídrem norského mistrovství před finále

Eyvind Brynildsen letošní sezónu domácího mistrovství rozjel nejlépe ze všech, když opanoval zimní Sigdalsrally.

Následně si ale nejvíce bodů mezi sebe rozdělovali jiní a Brynildsen se ke slovu dostal až v červnu během páté soutěže. Každopádně na start aktuálního předposledního podniku přijel se svým Fordem Fiesta R5 v pozici lídra šampionátu. Druhý Ole Christian Veiby za ním ovšem zaostával jen o 12 bodů a uchovával si reálné šance na titul. Aby si je udržel až do posledního podniku, potřeboval v Rally Konsmo svého soupeře porazit. Už jen o třetí místo konečného pořadí spolu bojují dva piloti Fiest R5 Frank Tore Larsen a úřadující mistr Anders Grøndal.

O stejnou příčku se spolu oba zmínění jezdci utkali rovněž v Rally Konsmo, která se stala novinkou na norské soutěžní scéně a poprvé se objevila v kalendáři. Grøndal duel s Larsenem začal o něco pomaleji, ale největší podíl na konečném měření sil neměl jeho čas v prvním, nýbrž až v druhém a třetím testu. Během dvou zkoušek se Larsen dokázal svému soupeři utrhnout o více než půl minuty. Do cíle si tak dojel pro umístění na nejnižší příčce pódia a tyto důležité body zvýšily jeho náskok na Grøndala v průběžném pořadí šampionátu. Ve vedení se objevil už po prvním testu Brynildsen a tentokrát si jel svůj vlastní závod. Po první zkoušce vyhrál další tři a vytvořil si na čele náskok už 13,6 vteřiny. Následně se ale u žluté Fiesty R5 objevily problémy s motorem a vedoucí muž přišel o takřka celý svůj náskok. Veiby sice tempu svého soupeře nestačil, ale najednou se mu vyskytla nečekaná šance přeci jen vyhrát. Do závěrečné zkoušky nastupoval s minimálním odstupem sedmi desetinek. Mladý Nor ale ze své Fabie R5 nebyl schopen vyždímat větší rychlost a nakonec o 1,4 sekundy prohrál. Brynildsen tedy vyhrál už třetí letošní podnik a před tím závěrečným znovu navýšil náskok ve vedení mistrovství.

Stav šampionátu: 1. Brynildsen 131, 2. Veiby 112, 3. Larsen 94, 4. Grøndal 86, 5. Østberg 60, 6. Røed 51