12. 9. 2017 18:18 − 1859× − 2

Polské Waterloo mistrovských adeptů

Po druhé největší polské soutěži, která se odehrála v Rzeszowě, na posádky čekal Rajd Dolnoslaski.

V pozici lídra mistrovství na jeho tratě vyrazil pilot Škody Fabia R5 Filip Nivette. Z domácích jezdců mu byl nejblíže Tomasz Kasperczyk, ale ten už na vedoucího jezdce ztrácel sedmadvacet bodů, tedy přibližný obnos za vítězství. Nivette ale stejně nemohl usnout na vavřínech. Do šampionátu se totiž vrací jedno velké jméno. Bryan Bouffier se objevil s Fordem Fiesta Proto už v Gdańsku na druhé soutěži roku a hned získal body za třetí místo. Následně absolvoval s Fiestou R5 evropský Rajd Rzeszowski, který dokázal vyhrát. Zbylé tři soutěže sezóny ale opět odjede s Fiestou Proto a do boje o titul vstupuje s odstupem dvaadvaceti bodů.

O titul se chtěl letos poprat i Marcin Gagacki, ale debut se Škodou Fabia R5 mu rozhodně nevycházel podle představ. Nejlepším výsledkem byla čtvrtá příčka v úvodním Rajdu Swidnicki a tak dal pilot přednost účasti v rallycrossu. Tam má stále šanci na titul a tak se mu bude do konce roku věnovat naplno. Na shakedownu se nejrychlejším časem pochlubil Dominykas Butvilas se Škodou Fabia R5. Úvodní měřený úsek samotné soutěže vytýčený na biatlonové trati Duszniki ale zajel o 4,4 sekundy pomaleji než Nivette. Nejrychlejší čas hned v následujícím testu Litevce vynesl do čela, ale moc dlouho si jej neužil. V druhém průjezdu biatlonovou tratí chyboval a s poškozeným autem musel odstoupit.

Smůla jednoho zahraničního jezdce pomohla druhému, když se na druhé místo dostal Bouffier. S vedoucím jezdcem ale Francouz nebyl schopen bojovat a před poslední páteční zkouškou už zaostával o 23,9 sekundy. Bohužel ani on nepřemohl zamotanou trať v Dusznikách. V jejím třetím průjezdu urval u své Fiesty kolo a rovněž musel odstoupit. Na druhé místo se tak na konci první etapy dostal Kasperczyk pilotující čerstvě pořízený Ford Fiesta R5. Zbigniew Gabryś se stejným vozem za ním zaostával na třetí příčce o 12,2 sekundy. Duel těchto dvou jezdců Fordu se nakonec stal největší ozdobou druhé etapy. Gabryś úspěšně umazával sekundu za sekundou a do závěrečné zkoušky už nastupoval pouze sedm desetin za rivalem. Kasperczyk nedokázal ani v posledním testu vydolovat z nového vozu více a musel se v samém závěru smířit s pádem na třetí místo. Nivette se díky minutovému náskoku z první etapy nemusel nikam hnát a těsný duel jezdců za svými zády mohl sledovat s radostí. Sám byl v klidu a do cíle si dojel už pro třetí letošní triumf. Vzhledem k Bouffierově neúspěchu se na blízku nevyskytuje žádný jiný silný soupeř a o titulu už je takřka jasno. Druhý Kasperczyk ztrácí před závěrečnými dvěma podniky více bodů, než kolik se rozdává za vítězství. Kromě toho není pilot Fordu vůbec schopen v přímém souboji Nivetta ohrozit.

Stav šampionátu: 1. Nivette 92, 2. Kasperczyk 53, 3. Gabryś 46, 4. Bouffier 42, 5. Butvilas 30

Komentářů celkem: 2
13. 9. 2017 08:03
0 0
Ten Nivette jezdí s Fabií od Kresty?
13. 9. 2017 09:44
0 0
jo
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!