Z historie – srážka Mäkinena s krávou na Korsice 1997

Nedávno jsme si tu připomněli těžkou havárii Tommi Mäkinena na Korsice 2001. V roce 1997 na Korsice také havaroval…

Tentokrát to bylo ale nezaviněně. V nepřehledném úseku se mu tam najednou ukázaly dvě krávy a po srážce s jednou z nich auto spadlo do strže 35 metrů pod silnici. Posádce se naštěstí nic nestalo a největší problém nastal pro mechaniky, kteří řešili, jak auto dostat nahoru. Paradoxem je, že už před soutěží Mäkinen žádal pořadatele, aby podobné úseky, kde se jede na hraně strže, vynechali.

Pád do strže byl velice nebezpečný a Tommi to sám přiznal. "Byla to největší nehoda, kterou jsem do té doby měl. Všechno se to seběhlo strašně rychle a já nemohl nic dělat. Pamatuji si jen tu zatáčku předtím a pak už jen krávy. Nebyl ani čas brzdit. Náraz krávu odhodil přes auto a já úplně ztratil kontrolu nad autem. Na levé straně jsme trefili skálu a ta nás odrazila na druhou stranu do strže. Auto se začalo točit přes střechu a padalo dolů. V jednu chvíli to vypadalo, že se auto zastaví, ale pak se zase rozkutálelo a těch posledních 10 metrů pádu bylo nejhorších, protože tam byly obrovské kameny. Pamatuji se, že jsem si neustále říkal, že musím hlavně odpojit elektriku a to se povedlo…"

Paradoxem je, že tři dny před soutěží zničil na testu svoji Imprezu WRC i Kenneth Eriksson, který předtím vyhrál ve Švédsku (a ve stejné sezóně pak ještě na Novém Zélandu).

Na konci roku se ale Tommi Mäkinen mohl radovat, když o pouhý bod uhájil titul mistra světa před Colinem McRae.

Jinak drážka s dobytkem je poměrně častá. Tady například Juho Kankkunen trefil krávu na Safari 2000.

Komentářů celkem: 5
2. 10. 2017 12:25
0 0
Z toho, jak popisuje, že chtěl za každou cenu vypnout elektriku, to vypadá, že se bál, aby nedopadli jako Toivonen s Crestem...
2. 10. 2017 14:43
Upraveno 14:45
0 0
Pánové, prosím vás co je to tam za rvačku u toho vozu? O co tam šlo? Myslím to druhé video v čase 1:20 Díky
2. 10. 2017 18:56
Upraveno 19:05
0 0
Původně napsal Sebufoun
Pánové, prosím vás co je to tam za rvačku u toho vozu? O co tam šlo? Myslím to druhé video v čase 1:20 Díky
Pokud se nepletu, tak Gilles Panizzi dojel jezdce před sebou a nervově neunesl, že mu ten jezdec neuhnul a Panizzi jel v prachu za ním. A v cíli si to s ním šel vyřídit.. Evidentně podle záběrů o něm ani nemohl vědět, že za sebou někoho má. S kým měl tu potičku (resp. koho napadl) si již nevzpomínám.

V tom videu mě dostal Richard Burns, ještě takové mladé "ucho" a jak blbě dopadl :-( R.I.P.
2. 10. 2017 19:25
0 0
Safari mělo tu specialitku, že nad každým autem letěl kvůli bezpečnosti vrtulník a ten upozorňoval nejen na nebezpečí před posádkou, ale i na auto za hlídanou posádkou a ten, co jel před Panizzim, na pokyny vrtulníku nereagoval, tak mu šel Gilles pročistit sluchové kanálky smajlík
2. 10. 2017 20:35
0 0
Díky pánové za info, takže giles se neudrželsmajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!