3. 10. 2017 10:35 − 1557× − 2

Velké finále finského mistrovství

Do elitní kategorie finského mistrovství SM1 vstoupil před touto sezónou úřadující mistr SM2 Teemu Asunmaa.

Třicetiletý Fin usednul za volant Škody Fabia R5 a od začátku roku se držel ve vedení šampionátu. Po zimní dominanci však během následující šotolinové části mistrovství jednou havaroval a ve zbylých dvou soutěžích byl poražen minimálně dvěma soupeři. Úřadující mistr SM1 Juha Salo tempu mladšího soupeře nestíhal, ale předposlední soutěž Oili Jalonen Ralli vyhrál a udržel si naděje na zisk třetího titulu v řadě. Bohužel matematika tohoto duelu nezněla příliš vyrovnaně. Jezdci Peugeotu 208 T16 R5 Salovi by titul vyneslo jedině vítězství a zároveň by si Asunmaa nesměl vyjet lepší než čtvrté místo.

V první etapě úřadující šampión SM1 tuto podmínku nesplnil ani náhodou. Nejen, že se mu nepovedlo dostat do čela průběžných výsledků, ale dokonce první den zakončil až na pátém místě, 1,8 sekundy za svým hlavním soupeřem. Výborně se s první etapou popasoval Jesse Turunen, který letos startuje s novým Hyundaiem i20 R5. S odstupem 8,7 vteřiny zakončil etapu jako druhý nejrychlejší a druhý čas zajel i v sobotu ráno. Následně ale Hyundai skončil mimo trať a Turunenova skvěle rozjetá soutěž skončila předčasně. Na stejném testu odstoupil s ukroucenou poloosou svého Mitsubishi Lancer EVO IX R4 i Jacob Jansson. Švéd na sebe upozornil v první etapě, když dokázal všechny domácí jezdce s modernějšími R5 ve třetím testu porazit. Už na trati první zkoušky vyhasly naděje na dobrý výsledek Jarkko Nikarovi. Jeho Subaru Impreza R4 přišlo o výkon a Nikara ztratil skoro dvě minuty. Další tři mu na konto přibyly i na RZ 4.

Kromě duelu o letošní titul soutěž ozdobila ještě jedna mistrovská událost. Nižší kategorii SM2 ovládnul v této sezóně Eerik Pietarinen a podařilo se mu to ještě před závěrečnou soutěží. Závěrečný letošní start si tak mladý pilot mohl vyloženě užít, neboť dostal možnost usednout za volant Škody Fabia R5 z týmu Toniho Gardemeistera. Debut v kategorii R5 Pietarinen odstartoval nejrychlejším časem a i na konci krátké první etapy se držel s náskokem 8,7 sekundy v čele. Se zkušenější konkurencí si pohrával jako kočka s myší a hned na první sobotní zkoušce dalším dílčím triumfem zvednul svůj náskok už skoro na půl minuty. Na Pietarinena nikdo neměl ani ve zbytku druhé etapy a mladý pilot nemohl zažít lepší debut v R5. Soutěže finského mistrovství většinou končí těsnými rozdíly, tentokrát ale vítěz nejbližším soupeřům nadělil skoro dvě minuty. Na finské scéně se možná zrodila další hvězda a kategorie SM2 se jeví jako dobrá líheň. Letošní mistr svým parádním výkonem trochu zastínil i počínání loňského mistra. Přitom Asunmaa na Lake City Rally završil skvěle rozjetou sezónu. Salo potřeboval pro obhajobu titulu vyhrát, ale tuto podmínku nesplnil. Jeho soupeř ve Fabii R5 tak nemusel nikam spěchat a spokojil se s třetím místem právě za Salem. Finským mistrem SM1 sezóny 2017 se stal Asunmaa. Napodobí za rok jeho počin Pietarinen?

Komentářů celkem: 2
3. 10. 2017 14:52
Upraveno 14:53
0 0
K poslední otázce bych dodal. Otázkou je jestli si příští rok dá nebo nedá Finsko jako trénink Kalle, protože to by asi byl adept na titul ;)
Letos si dal dva závody v rámci mistráku a oba skončil 1.
3. 10. 2017 15:16
0 0
Kalle doma nepojede, nemá to smysl. Potřebuje se učit ve světě a hlavně na asfaltu. Letos se toho v Itálii dost naučil i s ne úplně dobrým autem, příští rok by vedle WRC2 měl jet hlavně britský šampionát, kde se také může jet od 17 let.

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama