Raimund Baumschlager s Polem WRC poprvé zvítězil

O víkendu se ve Štýrsku odehrál předposlední díl rakouského šampionátu a boj o titul se ještě více zdramatizoval.

Když byla před loňskou sezónou prosazena změna technických pravidel šampionátu, okamžitě toho dva jezdci využili k přezbrojení na silné speciály WRC. Hermann Neubauer s Fordem Fiesta WRC sezónu ovládnul a splnil hlavní cíl, porazit do té doby neporazitelného Raimunda Baumschlagera. Zkušený matador si však tuto porážku nechtěl nechat líbit a rozpoutal další vlnu zbrojení. Škodu Fabia R5 hned po začátku letošní sezóny vyměnil za špičkové extovární VW Polo R WRC. I přes velkou snahu ale ani jeden ze tří dosavadních startů nedokázal přetavit ve vítězství. Šanci na titul si ale Baumschlager udržel a to samé se dá říct o vítězi Schneebergland Rallye Niki Mayr-Melnhofovi. Někdejší okruhář se rozhodl chopit obrovské šance a pro zvýšení nadějí na titul přezbrojil na Citroën DS3 WRC z PH Sportu.

Bohužel při testování nové zbraně Mayr-Melnhof chyboval a vůz rozbil. Nezbylo mu nakonec nic jiného než Škoda Rallye Liezen absolvovat s dosavadní technikou, Fordem Fiesta R5. Právě se speciály této kategorie dorazili do Rakouska elitní piloti seriálu TER, do kterého je soutěž už druhým rokem zařazena. Lídr klasifikace Giandomenico Basso se svým Hyundaiem i20 R5 v první etapě překvapivě nestačil na svého největšího soupeře Bernda Casiera. Belgičan pilotující Ford Fiesta R5 šel večer spát s náskokem půl vteřiny. Druhý den hned ráno ale došlo ke změně pořadí, Basso nadělil svému soupeři skoro půl minuty a ujal se vedení. Casier už na jeho tempo nedokázal zareagovat a musel se smířit jen s druhým místem před dalším jezdcem s Fiestou R5 Jaroslavem Orsákem. Ital s Hyundaiem v Rakousku znovu sesbíral nejvíce bodů a upevnil si vedení v TER.

V absolutním pořadí samozřejmě kralovaly speciály WRC a nejrychleji začal Baumschlager. Neubauer v první etapě dvakrát chyboval a na svého úhlavního soupeře neměl ani ve zbylých testech. Do druhé etapy tak odcházel s odstupem 12,7 sekundy. Gerwald Grössing s další Fiestou WRC první den zakončil na třetí příčce, ale v sobotu hned na prvním ranním testu poslal svůj vůz do křoví. Neubauer naopak druhou etapu rozjel nejrychlejším časem a svůj odstup za Baumschlagerem snížil pod deset vteřin. Osmý test bohužel pilot Fordu zakončil na defektu a s takřka dvouminutovou ztrátou spadnul na čtvrtou příčku. Následně začal pořádně trápit dva jezdce s R5 před sebou, aby se po RZ 11 vrátil na druhé místo. V předposledním testu ale Neubauer udělal další defekt a nakonec se musel smířit jen se čtvrtým místem. Na druhou stranu vyhrál alespoň Power Stage a udržel se v těsném vedení šampionátu. Mayr-Melnhof v prvním dnu utrhnul řadící páku a následně se musel obejít bez ruční brzdy. Nakonec ale Fiestu R5 do cíle dotlačil na šestém místě a udržel si teoretické naděje na titul. Ze třetího místa se v cíli radoval nejrychlejší muž TER Basso a parádní druhou příčku vybojoval na soutěži, na které se sám organizačně podílí, Andreas Aigner ve Škodě Fabia R5. Největší radostí v cíli oplýval Baumschlager, který konečně dokázal za volantem VW Polo R WRC vybojovat vítězství. V závěrečné Waldviertel Rallye nás čeká parádní souboj kdo s koho. Kdo toho druhého v soutěži porazí, bude se radovat z titulu. Vsadíte si na Neubauera nebo Baumschlagera?

Stav šampionátu: 1. Neubauer 96, 2. Baumschlager 94, 3. Mayr-Melnhof 82, 4. Aigner 62

Komentářů celkem: 1
5. 10. 2017 09:49
0 0
To jsou alespoň hezké cesty smajlíksmajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!