Jan Kopecký na třetím a Juuso Nordgren na pátém místě

Mistr České republiky Jan Kopecký se zpozdil na třetí zkoušce, když dojel soupeře.

› Vítěze Španělské rally v minulých letech, Jana Kopeckého, zdržovalo při cestě na třetí místo v kategorii WRC 2 mistrovství světa velké množství prachu
› Finský juniorský šampion z roku 2015 Juuso Nordgren je po složitém startu mezi pěti nejlepšími
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Před námi jsou ještě dva náročné dny, kdy se pojede na asfaltu. Věřím, že se Jan a Jusso budou zlepšovat“

Salou, 6. října 2017 – Posádky týmu Škoda Motorsport Jan Kopecký/Pavel Dresler (CZ/CZ) a Juuso Nordgren/Tapio Suominen (FIN/FIN) měly se svými vozy ŠKODA FABIA R5 náročný start do RallyRACC Catalunya, španělského kola FIA mistrovství světa v rally. Mistr České republiky Jan Kopecký se zpozdil na třetí zkoušce, když dojel soupeře a ztratil za ním v prachu více než jednu minutu. Juuso Nordgren byl nucen ve stejné zkoušce skoro zastavit, když před ním jedoucí soupeř po nehodě zablokoval trať. Obě posádky ŠKODA Motorsport následně postupovaly pořadím směrem vzhůru, na konci dne skončily na třetím a pátém místě.

Španělská rally, patřící do seriálu mistrovství světa, má pro piloty připravenou speciální výzvu. Je jedinou soutěží sezony, která se jede na různých typech povrchů. První páteční etapa se jede na šotolině. Po dvou šotolinových rychlostních zkouškách s délkami 12,5 a 6,5 kilometru následuje třetí s délkou 39 kilometrů, známá Terra Alta, na níž se v některých místech objevují asfaltové sekce. Tato klasická zkouška Španělské rally přinesla do kategorie WRC 2 velké drama. Jan Kopecký na této zkoušce dojel před ním startujícího soupeře (který vyrážel o tři minuty dříve) a musel dokončit zkoušku v prachu za ním. To pro něj znamenalo ztrátu 1:14 minuty a propad z druhého na čtvrté místo. „Spokojený nejsem, protože před začátkem jsme žádali o větší než tříminutový rozdíl mezi námi a naším soupeřem. Bohužel jsme větší náskok nedostali, dojeli jsme ho a konec zkoušky jeli v prachu. To by se stávat nemělo,“ doplňuje zklamaný Kopecký. Na konci prvního dne se mistr České republiky posunul i zásluhou nejrychlejšího času v poslední zkoušce na třetí pozici kategorie WRC 2.

Nováček Juuso Nordgren se také musel vyrovnat se zvláštním okamžikem. „Rychlostní zkouška číslo tři byla opravdu náročná. Hiroki Arai havaroval a převrátil svůj vůz, který zůstal ležet spolu se stromem uprostřed cesty. Musel jsem zpomalit a projet kolem něj velmi pomalu,“ dodává Nordgren. V posledních třech zkouškách dne byl vždy třetí nejrychlejší a na konci etapy se dostal na páté místo kategorie WRC 2.

„První den Španělské rally byl pro obě posádky ŠKODA Motorsport velmi náročný. „Ale to je rally! Čekají nás ještě dva vzrušující dny na asfaltu a jsem si jistý, že zejména Jan udělá vše, aby se v pořadí kategorie WRC 2 posunul výše. Juuso musí nejdříve pokračovat a získávat zkušenosti,“ dodává šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek na konci první etapy.

Večer dojde v servisní zóně ve městě Salou k přenastavení vozů ze šotolinové na asfaltovou specifikaci. Dostanou větší brzdy, asfaltový podvozek a slicky. V sobotu a v neděli se všechny zkoušky pojedou převážně na asfaltu. Sobota bude nejdelším dnem celé rally, na sedmi rychlostních zkouškách posádky ujedou přibližně 122 km.

Průběžné pořadí Španělské rally po první etapě (WRC 2)
1. Suninen/Markkula (FIN/FIN), Ford Fiesta R5, 1.15:16,6 h
2. Tempestini/Bernacchini (I/I), Citroën DS3 R5, +1:17,2 min
3. Kopecký/Dresler (CZ/CZ), ŠKODA FABIA R5, +1:18,8 min
4. Guerra/Cué (MEX/E), ŠKODA FABIA R5, +1:44,4 min
5. Nordgren/Suominen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, +2:31,9 min
6. Pieniazek/Mazur (PL/PL), Peugeot 208 T16, +2:44,6 min

Číslo dne: 75

Při večerním servisu dostanou mechanici 75 minut času k tomu, aby kompletně přeměnili vůz ŠKODA FABIA R5 ze šotolinové na asfaltovou specifikaci, kterou použijí na zbývajících 13 rychlostních zkouškách v sobotu a v neděli. Tým ŠKODA Motorsport vymění podvozek, brzdy a kola.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!

Je aktivovaný AdBlock nebo jiný blokátor reklam!
Pokud chcete náš web používat, vypněte ho prosím. Děkujeme!