Marek Felt - eWRC.cz
21. 11. 2017 08:46 − 9594× − 1

Josef Peták s Ondřejem Joskou uctí památku Libora Josky

Před více než rokem, přesněji 6. listopadu zemřel po krátké, velmi těžké nemoci, Libor Joska.

Nejen šéf konsorcia Enteria, ale také skvělý člověk, kamarád, patřil dlouhá léta mezi významné osobnosti rallysportu. Během své závodní kariéry po boku příbramského Josefa Petáka absolvoval téměř čtyřicet soutěží a dokázal získat čtyři rallysprintové tituly, z toho jeden v absolutním pořadí v roce 2008, kdy posádka startovala s vozem Peugeot 207 S2000.

Píše se rok 2008, a na startu je posádka se startovním číslem 6 ve složení Josef Peták a Libor Joska. Startují s vozem Ford Focus RS WRC, specifikace 06. Na úvodní superspeciálce zajíždí na chlup stejný čas jako Václav Pech jr. se Subaru Impreza WRC. Bohužel po nešťastné události na druhém měřeném úseku, kdy havaroval polský závodník Kuzaj, byl závod zrušen. Od této soutěže uplynulo téměř devět let. Mezitím Josef Peták vystřídal hned několik vozů, ať již se jednalo o Peugeot 207 S2000, Renault Clio R3 nebo Opel Adam Cup.

Naposledy na tratích rychlostních zkoušek se objevil při Setkání mistrů v roce 2015, kde usedl za volant Opelu Kadett GT/E. Závodění sice na pomyslný hřebíček nepověsil. Pravidelně se účastní závodů na sajdkárách a patří také do organizačního výboru domácí Rally Příbram. Nicméně v rámci třiadvacátého ročníku TipCars Pražského rallysprintu opět usedne do závodního speciálu, a to rovnou opět do vozu nejvyšší kategorie, tedy WRC. Zavzpomíná tak na slavné časy se čtyřkolkou, Peugeotem 207 S2000, se kterým s Liborem Joskou a Alenou Benešovou zajeli své nejlepší výsledky.

„Jsem nesmírně šťastný, že díky Ondrovi Joskovi, synovi Libora, se kterým jsem získal čtyři mistrovské tituly, ať ve skupině, tak i v absolutním pořadí, mohu v Praze startovat. Závod bychom chtěli pojmout jako vzpomínku na Libora, který nás opustil před více než rokem. Zároveň bych tak chtěl dokončit Pražský rallysprint z roku 2008, kde jsme s Liborem startovali. Bohužel po nešťastné události z druhé RZ byl závod předčasně ukončen. A tak jsme si s Ondrou stanovili cíl, že ten letošní dojedeme, jako vzpomínku na Libora, skvělého člověka, který se největší měrou podílel na mých startech s krásnými vozy, až na cílovou rampu. A s čím jiným by to mělo být, než s vozem WRC, konkrétně Fordem Focus WRC, který budeme mít zapůjčený od Honzy Dohnala,“ doplnil ke startu Peták.

Příbramský jezdec naposledy za volantem vozu nejvyšší specifikace seděl právě ve zmíněném roce 2008. Následně do roku 2010 startoval s Peugeotem 207 S2000. Od té doby ale výhradně závodit s vozy, které měly jednu poháněnou nápravu. Před nadcházejícím startem tak alespoň absolvoval krátký test v Bělé pod Bezdězem. „Na samotný start se nesmírně těším. A to nejen kvůli tomu, že závod absolvujeme z hlediska uctění památky Libora, ale také opět usednu za volant vozu WRC, tedy toho nejlepšího, co může jezdec rallye řídit. Na druhou stranu mám ale velký respekt. Skoro devět let jsem s WRCčkem nestartoval. Technika má evidentně proti mně výrazně navrch. Navíc s přibývajícím věkem u mne dochází ke ztrátě rychlosti. Když pojedete přes Příbram a bude vás zdržovat nějaký děda s platem vajec před zadním oknem, tak na něho prosím netrubte, jsem to já a jedu domu z nákupu,“ říká s úsměvem Josef Peták. Zároveň ale dodává. „I když si nedělám žádné ambice na dobrý výsledek, neznamená to, že nechceme pobavit diváky. Uděláme pro to maximum a slibuji, že plato vajec nechám v tréninkovém voze.“

Start v rámci Pražského rallysprintu bere nově složená posádka Josef Peták a Ondřej Joska jako jednorázovou akci, a tudíž jako vzpomínku na Ondrova otce, Libora Josku.

Foto: Jarda Křapka, Marek Felt

Komentářů celkem: 1
21. 11. 2017 19:29
0 0
Pepa bavil a baví i dnes! Držím palce ať dojedou a pobaví sebe i diváky!!
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!