--> -->
Petr Eliáš - PR - eWRC.cz
27. 11. 2017 19:25 − 1498× − 0 0

Na pneumatikách Pirelli se v sezoně 2017 vyhrávalo

Sezona 2017 nabídla hodně zajímavou podívanou jak v MČR v rally, tak v Rallysprintsérii a možnost závodění v Poháru Pirelli.

Pneumatiky Pirelli na českých soutěžích již naprosto zdomácněly a používají je soutěžní posádky napříč všemi třídami. Skvělý poměr ceny a výkonu využívají, jak špičkové posádky, tak je ocení i nadšení amatéři, kteří tvoří základ startovního pole každé mistrovské soutěže rally v České republice. Na domácích tratích se i letos rozjel značkový Pohár Pirelli, který organizuje společnost Motorsport, spol.s r.o., jako výhradní distributor soutěžních pneumatik Pirelli. Účast v Poháru Pirelli přináší posádkám mnoho výhod spočívající zejména ve výhodnějších cenách za nové pneumatiky Pirelli, servis a poradenství během soutěže zdarma a také v medializaci. Pohár Pirelli také jako velký benefit nabízí těm nejúspěšnějším posádkám ve svých třídách „prizemoney“, které jsou rozdělovány na konci roku dle dosažených bodů. Vyhodnocovány jsou úspěšné posádky napříč třídami, a není tedy podmínkou, že si nejvyšší finanční prémii převezme posádka soutěžící s nejsilnějším vozem. Pohár Pirelli je otevřen všem závodníkům. Ty nejúspěšnější posádky na prvních pěti místech v Poháru Pirelli jak v MČR, tak v RSS obdrží tyto finanční prémie. 1. místo, 50 000,- Kč, 2. místo, 25 000,- Kč, 3. místo, 15 000,- Kč, 4. místo, 10 000,- Kč, 5. místo, 5 000,- Kč.

V letošním roce se první body do Poháru Pirelli v MČR rozdělovaly na Valašské rally, která otevřela soutěžáckou sezonu 2017. Posádkou, která byla na pneumatikách Pirelli na Valašsku nejrychlejší absolutně byli Václav Pech a Petr Uhel, kteří se vrátili do čtyřkolky v podobě Fordu Fiesta R5. Jejich obnovená premiéra se čtyřkolkou tedy dopadla na výbornou a Pirelli bylo u tohoto úspěchu. Druhá příčka Václava Pecha na Valašce předznamenala celou sezonu pro tohoto Plzeňana, který na všech soutěžích, které dokončil, nepoznal jiné umístění než stříbrný ze stupňů vítězů. Při závěrečné Rally Příbram dokonce stupně vítězů obsadily jen posádky, které během soutěže používaly i pneumatiky Pirelli a byli jimi Jan Dohnal s Michalem Ernstem s Fordem Focus WRC, Václav Pech jun. s Petrem Uhlem s Fordem Fiesta R5 a Vojtěch Štajf s Markétou Skácelovou se Škodou Fabia R5.

V Poháru Pirelli v MČR v rally se ale letos nejvíce bojovalo mezi dvoukolkami třídy 6, odkud jsou nakonec i ty nejúspěšnější posádky. Vítězem Poháru Pirelli v MČR v rally se stala posádka startující s Peugeotem 208 R2, již tvoří Filip Mareš s Janem Hlouškem. Ti letos zažili skvělou sezonu a na domácích tratích vyhráli v hodnocení třídy 6, byli nejrychlejší dvoukolkou a kromě vítězství v Poháru Pirelli si zajistili vítězství i v dalším značkovém poháru, kterým byl Peugeot Total Rally Cup. Druhé místo v Poháru Pirelli obsadila rakouská posádka Simon Wagner – Gerald Winter, která také startovala s Peugeotem 208 R2 a stala se velmi příjemným překvapením a zpestřením domácího šampionátu, protože výkony, které podávala na neznámých tratích, byly obdivuhodné. Třetí příčka v Poháru Pirelli patří posádce startující se čtyřkolkou Škoda Fabia S2000 a tu tvoří dvojice Jaromír Tarabus – Petr Machů. Na čtvrté příčce najdeme matadora Poháru Pirelli, kterým je Marcel Tuček navigovaný Petrem Dufkem s Mitsubishi Lancer EVO IX a pátou příčku obsadila dvojice Jaroslav Pešl – Roman Pešek, kteří startovali také s Mitsubishi Lancer EVO IX.

Jednodenní soutěže RI Okna Rallysprintsérie byly další příležitostí, kde se soutěžní jezdci mohli utkat v boji o body do hodnocení Poháru Pirelli. Tento seriál odstartoval asi nejpopulárnější domácí jednodenní závod, kterým byl Ageus Rallysprint Kopná. Skvělého výsledku s dvoukolkou zde dosáhla dvojice na Renaultu Clio R3 Josef Zimmermann – Petr Schleichert, kteří soutěž dokončili na druhém místě v hodnocení Rallysprint série.Absolutního prvenství se značka Pirelli dočkala na Rally Pačejov, kdy na nejvyšší ze stupňů vítězů vystoupala posádka Jan Dohnal – Michal Ernst s Fordem Focus WRC. Na Rally Pačejov však i další dvě absolutně nejrychlejší posádky obouvaly pneumatiky Pirelli a byli jimi Jaromír Tarabus s Danielem Trunkátem a Martin Koči s Filipem Schovánkem, všichni se Škodou Fabia R5. V celkovém hodnocení Poháru Pirelli v Rallysprint sérii uspělyposádky s dvoukolkami pro něž je seriál RSS určen. Díky stabilním výsledkům mezi nejrychlejšími dvoukolkami se podařilo vítězství v Poháru Pirelli v Rallysprint sérii vybojovat posádce Josef Zimmermann – Pavel Sleichert, kteří do jednodenních soutěží letos vyrazili s Renaultem Clio R3 ve třídě 5 a povedla se jim nejen úvodní soutěž seriálu. Druhé místo v Poháru Pirelli v rámci RSS vybojovali Zbyněk Hrabec s Martinem Hlavatým, kteří celý rok patřili k nejrychlejším posádkám s Hondou CivicVTi třídy 9. Matěj Kamenec s Adamem Jurkou letos postoupili do třídy 6 a s Peugeotem 208 R2 se jim dařilo. V Poháru Pirelli vybojovali třetí příčku. Čtvrtí skončili v hodnocení Rallysprint série Michal Horák s Karlem Zapletalem s Opelem Adam R2 a pátá příčka patří Marcelu Svačinovi, který letos poslední Rallysprint absolvoval s Ondřejem Krajčou s Peugeotem 208 R2.

Všem úspěšným posádkám z Poháru Pirelli gratulujeme. Naši gratulaci si zaslouží také všechny ostatní posádky, které dokončili alespoň jednu soutěž letošní sezony a zažili si kouzlo motorsportu. Pirelli všem přeje klidný zbytek sezony, který tvoří již jen exhibiční akce a hodně elánu a štěstí v nadcházející rallyové sezoně 2018. Pirelli bude opět u toho.