21. 2. 2018 12:57 − 10982× − 6

Rally Bohemia letos s řadou novinek

Pětačtyřicátý ročník Rally Bohemia se bude i letos konat o prvním prázdninovém víkendu.

Tedy od pátku 29. června do neděle 1. července. Rally Bohemia 2018 v sobě bude sdružovat celkem čtyři různé podniky a pořadatelé pro letošní ročník připravují celou řadu novinek.

Tradičně nejsledovanější soutěží bude Mistrovství České republiky v rally, přičemž Rally Bohemia bude jeho pátým letošním podnikem. Loňský ročník skončil jubilejním pátým mladoboleslavským vítězstvím v řadě pro Jana Kopeckého a Pavla Dreslera, posádku továrního týmu ŠKODA Motorsport, na Škodě Fabia R5. Ti tak zároveň prodloužili zdejší vítěznou šňůru týmu ŠKODA Motorsport, trvající již od roku 2009, na neuvěřitelných devět let.

Již popáté bude „bohemka“ hostit také MČR v rally historických vozidel. Loňský ročník Rally Bohemia Historic skončil obhajobou vítězství liberecké posádky Břetislava a Lucie Engových na Škodě 130 LR. Bylo to však po dramatickém závěru, kdy se na poslední rychlostní zkoušce vůz Břetislava Engeho dokonce ocitl na chvíli mimo trať. Zajímavostí je, že model Škoda 130 LR zvítězil ve všech čtyřech dosavadních ročnících Rally Bohemia Historic a mladoboleslavský podnik je tedy značce Škoda v posledních letech zaslíben nejenom v rámci soudobých automobilů.

Velkou premiérou bude letos Eco Energy Rally Bohemia. Soutěž bude součástí světového poháru FIA Electric and New Energies Championship. Tento šampionát v jízdě pravidelnosti v současnosti představuje nejvyšší formu soutěžení s převážně elektrickými automobily mimo uzavřené okruhy na světě. Do Mladé Boleslavi se tak sjedou nejlepší posádky této disciplíny z celého světa. Soutěžení v jízdě pravidelnosti spočívá v tom, že posádky musí na daném úseku dosáhnout co nejpřesnějšího rychlostního průměru oproti předem stanovenému pro tento úsek. Nejde tedy o závody na rychlost, ale na plynulost a přesnost jízdy, a jsou používány automobily homologované pro běžný silniční provoz bez speciálních úprav. Eco Energy Rally Bohemia bude využívat pro své testy pravidelnosti převážně uzavřené tratě rychlostních zkoušek klasické Rally Bohemia, kde je budou moci diváci pohodlně shlédnout. V časovém harmonogramu však budou i samostatné testy pravidelnosti mimo uzavřené tratě. Kromě soutěže světového poháru pořadatel vypíše i národní soutěž dle volnějších pravidel, které se budou moci účastnit i automobily na hybridní typ pohonu či CNG. Centrum Eco Energy

Rally Bohemia bude po celý závodní víkend v atraktivním prostředí státního zámku Sychrov.

Ani letos nebude chybět Rally Bohemia Legend, která je již pevnou součástí časového harmonogramu „bohemky“. Jde o exhibiční jízdu závodních automobilů z 60. – 90. let se závodní historií nebo jejich věrných replik. Účastníkům Rally Bohemia Legend se na rychlostních zkouškách neměří časy, takže mají o to více prostoru pro divácky atraktivní styl jízdy a předvedení své techniky divákům.

Pojďme se nyní podívat na novinky ohledně trati a časového schématu letošního ročníku. Servisní zóna Rally Bohemia, Rally Bohemia Historic i Legend se letos přesouvá na letiště v Hoškovicích u Mnichova Hradiště, díky čemuž se zkrátí přejezdová vzdálenost ze servisu na rychlostní zkoušky na Hodkovicku a Železnobrodsku. Pro Rally Bohemia je typická každoroční částečná obměna tratí rychlostních zkoušek. Pro letošek však organizátoři připravili ještě větší změny než obvykle, takže již nyní můžeme prozradit, že ani jedna rychlostní zkouška se nepojede ve stejné podobě jako v loňském roce. Změna lokality se nevyhnula ani testovací RZ – shakedownu, který se nově pojede přes obec Březina v těsné blízkosti servisní zóny.

Shakedown se pojede v pátek odpoledne a právě zde se poprvé představí divákům v akci závodní speciály jak soudobého startovního pole MČR, tak historického MČR HA. Večer bude následovat program přímo v Mladé Boleslavi, kde si budou moci fanoušci a diváci nejprve přijít pro podpis od špičkových závodníků na autogramiádu do nákupního centra Bondy. Následně před sousedním Muzeem Škoda Auto od 20 hodin proběhnou slavnostní starty Rally Bohemia Historic a Eco Energy Rally Bohemia, na které bude v obou případech průběžně přímo navazovat test akcelerace na 200 metrů na třídě Ludvíka Kalmy a Volkharda Köhlera. Zatímco v případě Eco Enegy Rally Bohemia půjde pouze o exhibiční test, v případě historických automobilů už půjde o RZ1 Prolog a první cenné sekundy. Divákům se zde každopádně naskytne unikátní možnost přímého porovnání automobilů, které od sebe dělí nejenom desítky let vývoje, ale i typ používaného pohonu a energií.

V sobotu dopoledne proběhnou před Muzeem Škoda Auto slavnostní starty Rally Bohemia Legend a 45. Rally Bohemia, MČR v rally. Přímo na start bude navazovat nová okruhová RZ Bondy, která se pojede na tři okruhy. Ve stejný čas se na trať své soutěže vydají i účastníci Eco Energy Rally Bohemia, ti ovšem vyrazí přímo ze Sychrova. Cíl celé soutěže bude tradičně v neděli odpoledne na mladoboleslavském Staroměstském náměstí. Jednotlivé části Rally Bohemia zde na sebe budou plynule navazovat.

Tradičním generálním partnerem soutěže bude i letos automobilka ŠKODA AUTO. Pořadatel Rally Bohemia si váží dlouholeté přízně automobilky, která je závazkem i motivací k pokračování dlouhé tradice špičkového rallyového sportu na Mladoboleslavsku a okolí.

O dalších podrobnostech k letošní Rally Bohemia Vás budeme průběžně informovat.

Na sociálních sítích je Rally Bohemia k nalezení na těchto účtech:
Facebook: www.facebook.com/rallybohemia
Youtube: www.youtube.com/user/RallyBohemia
Instagram: instagram.com/rallybohemia

Komentářů celkem: 6
22. 2. 2018 11:15
0 0
Bez Eco Energy, která nemá s rally nic společného a šaškárny kolem Bondy, by se Bohemka určitě obešla.To je Rally Bohemia mezi strosty obcí, ochranáři přírody a já nevím čím ještě, tak neoblíbená, že je vážně takový problém, postavit na sobotu čtyři klasické úseky na Železnobrodsku a v neděli tři úseky kolem Boleslavi ? To byly časy, když se při Rallye Škoda jezdilo přes 40 RZ. Škoda, že se ta doba už nikdy nevrátí.
22. 2. 2018 12:33
1 0
Bohužel si myslím, že lidé v okolí MB a na Liberecku nejsou do rallye zdaleka tak zapáleni, jako je to na Zlínsku, kde tento krásný sport vnímají jako zviditelnění regionu. Tady je to bráno jako zlo, které zamezí lidem se dostat jeden den na chatu a chalupu.
22. 2. 2018 22:22
0 0
kdybych to neměl za barákem a zadarmo tak ani náhodou. Vážně uvažuju že se pojedu radši podívat v neděli do Paky na ME
23. 2. 2018 09:16
1 0
koukám, že tradiční vzdychání před startem už začalo smajlík
řády předepisujou 160km erzet, no a to by byly při 40 erzetách (mimochodem, počet erzet o samotné rallye vůbec, ale vůbec nic nevypovídá a nemá ani vliv na kvalitu té soutěže) 4km na erzetu, fakt by to bylo zajímavý smajlík
dělat delší soutěž znamená tahat posádkám peníze z kapsy a dávat jim za to stejný body, pořadatele by každej kilometr navíc taky něco stál, proč by to tedy dělali? kdo by to platil?
no a na Zlínsku mají s vesnicema a průjezdy taky dost a dost problémů, to si nemalujme nic narůžovo
23. 2. 2018 16:12
0 0
Novej, je vidět,že jsi můj příspěvěk vůbec nepochopil. Nikdo přece neříká aby se jelo 40 RZ na 160 km . Byla to jen vzpomínka na dobu, kdy nebyl problém, najít 40 RZ. Kdežto dnes je problém, dát na Bohemce dohromady 5-6 RZ. Nemusíš tady hned chytračit a psát, že tu někdo vzdychá už před startem.
25. 2. 2018 23:23
0 0
nojo, chytračení, to je moje smajlík
myslím, že dali dohromady přesně tolik kilometrů, kolik nařizujou řády, nevidím, kde vidíš problém...

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama