Škoda vstupuje do slovenského motoršportu

Pretekársky tím ŠKODA Slovakia Motorsport sa v aktuálnej sezóne zúčastní celého seriálu rally Majstrovstiev Slovenskej republiky.

Talentovaný mladý jazdec Martin Koči bude pretekať na špeciálnom pretekárskom automobile ŠKODA FABIA R5.

Bratislava 27. februára 2018 – ŠKODA AUTO Slovensko vstupuje do slovenského motoršportu. V aktuálnej sezóne bude o titul majstra Slovenskej republiky v rally bojovať nový pretekársky tím ŠKODA Slovakia Motorsport s úspešným mladým jazdcom Martinom Kočim. ŠKODA Slovakia Motorsport vďaka podpore spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko a spolupráci s tímom Styllex motorsport bude pretekať na najúspešnejšom súťažnom automobile svojej kategórie ŠKODA FABIA R5. Nový tím sa plánuje zúčastniť aj na vybraných podujatiach juniorských Majstrovstiev Európy U28.

„Som veľmi rád, že ŠKODA AUTO Slovensko ako dlhoročný, silný partner slovenského hokeja a cyklistiky otvára nový pilier svojich sponzorských aktivít. Vzhľadom na históriu našej značky, ako aj na aktuálne úspechy v medzinárodnom motoršporte, považujeme podporu slovenského motoršportu za logický krok. Som presvedčený, že spojenie najlepšieho súťažného špeciálu vo svojej kategórii a talentovaného jazdca Martina Kočiho v tíme ŠKODA Slovakia Motorsport nám prinesie nejedno víťazstvo a na konci roka budeme spoločne oslavovať úspešnú premiérovú sezónu. Ako líder slovenského automobilového trhu máme tie najvyššie ambície,“ povedal Ing. Marek Růžička, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Spoločnosť ŠKODA AUTO Slovensko, importér najžiadanejšej značky osobných automobilov, štartuje s novou pretekárskou sezónou podporu motoršportu na Slovensku. Vďaka spolupráci s výrobcom a továrenským tímom ŠKODA Motorsport z Mladej Boleslavi a s úspešným slovenským tímom Styllex motorsport tak vznikol nový pretekársky tím ŠKODA Slovakia Motorsport. Jeho jazdcom je mladý talentovaný pretekár Martin Koči, spolujazdcami sú Radovan Mozner ml. a Filip Schovánek. Súťažný tím ŠKODA Slovakia Motorsport bude pretekať na automobile ŠKODA FABIA R5, ktorý je v súčasnosti najúspešnejším automobilom vo svojej kategórii.

„Partnerstvo so ŠKODA AUTO Slovensko vnímame ako spojenie dvoch silných spoločností. Spoločné úsilie takýchto subjektov tvorí predpoklad na dosiahnutie vynikajúcich výsledkov, ktoré nám pomôžu posilniť pozíciu značky ŠKODA a zároveň aj nášho tímu v motoristickom športe. Som presvedčený, že naša spolupráca bude úspešná a pre všetky strany prínosná. Naša nová FABIA R5 vo farbách ŠKODA Motorsport je na rally sezónu perfektne pripravená a celý náš tím sa teší na jej štart,“ povedal Michal Koči, konateľ spoločnosti Styllex motorsport a manažér tímu ŠKODA Slovakia Motorsport.

Posádka Koči/Mozner ml. bude v tejto sezóne bojovať o titul Majstra Slovenska v rally. Fanúšikovia motoristického športu na Slovensku tak nový tím ŠKODA Slovakia Motorsport a jeho majstrovský rally špeciál, automobil ŠKODA FABIA R5, uvidia už 13. – 14. apríla 2018 na štarte Rally Prešov. Následne bude štartovať na všetkých ďalších pretekoch seriálu MSR v rally 2018: 25. – 26. mája Rallye Tatry, 15. – 16. júna Rally Hustopeče, 13. – 14. júla Rally Lubeník, 31. augusta – 1. septembra Rally Trebišov a záverečným podujatím bude Rally Košice, ktoré sa uskutoční 19. – 21. októbra. Martin Koči so spolujazdcom Filipom Schovánkom budú zároveň súťažiť aj na vybraných podujatiach juniorských Majstrovstiev Európy kategórie U28.

Martin Koči – nositeľ rodinnej tradície a pokračovateľ úspechov

Martin pochádza zo známej motoristickej rodiny. Jeho otec Michal Koči a strýko Peter Koči sa venovali motoristickému športu už od roku 1983 a vybudovali najúspešnejší tím v histórii slovenského rally športu. Martin už vo veku 6 rokov jazdil na buggy Havel s objemom 125 ccm a ako 9-ročný zvládol prechod na vyššiu kubatúru 250 ccm. Prvú sezónu na rally Majstrovstvách sveta juniorov JWRC absolvoval v roku 2013, kde obsadil 6. miesto. O rok neskôr už v týchto Majstrovstvách sveta stál na stupni víťazov s bronzovou medailou a rovnako 3. miesto získal aj v rally Majstrovstiev sveta kategórie WRC3. V roku 2016 sa stal juniorským vicemajstrom sveta v rally Juniorov JWRC a na majstrovstvách sveta v kategórii WRC3 skončil na štvrtom mieste. Získal však titul Majstra Českej republiky v triede 5 a v kategórii 2WD. V minulom roku sa Martin Koči so spolujazdcom Filipom Schovánkom stali Majstrami Slovenska v Triede 2, keď premiérovo pretekali na automobile ŠKODA FABIA R5.

ŠKODA Motorsport: Vyše storočná tradícia

Korene tradície motoristického športu značky ŠKODA siahajú na začiatok minulého storočia. Pred vyše sto rokmi nastúpil na diaľkové preteky Paríž – Berlín prvý motocykel Laurin & Klement, riadený pretekárom Narcisom Podsedníčkom. Tradícia, ktorá sa začala na dvoch kolesách v roku 1901, ďalej pokračovala v 70-tych a 80-tych rokoch 20. storočia víťaznými sériami na automobilových okruhoch a v rally. Najúspešnejšia je však súčasnosť, ktorú od svojej homologizácie v roku 2015 ŠKODA Motorsport zaznamenáva so špeciálnym pretekárskym automobilom ŠKODA FABIA R5.

ŠKODA FABIA R5: V súčasnosti najúspešnejší automobil svojej kategórie

Súťažný automobil ŠKODA FABIA R5 bol oficiálne schválený (homologovaný) pre motoristický šport Medzinárodnou automobilovou federáciou FIA pred necelými troma rokmi, 1. apríla 2015. Už v prvej sezóne si tento nový súťažný automobil triedy R5 (vozidlá blízke sériovým) vyjazdil celosvetový úspech, keď posádka Pontus Tidemand/Emil Axelsson získala pre automobilku ŠKODA opätovne titul na FIA Ázijsko-Pacifickom šampionáte. Navyše si pripísal aj päť národných titulov. O rok neskôr továrenský tím ŠKODA Motorsport s fínskou posádkou Lappi/Ferm na automobile ŠKODA FABIA R5 vyhral seriál FIA Majstrovstiev sveta v rally kategórie WRC2.

Rok 2017 bol v pretekárskej histórii ŠKODA Motorsport najúspešnejší! Vlani až 14 súťažných tímov, jazdiacich na špeciále ŠKODA FABIA R5, vybojovalo tituly na svojich národných šampionátoch. ŠKODA FABIA R5 ďalej vyhrala FIA Ázijsko-pacifický šampionát (APRC), FIA Juhoamerický šampionát (CODASUR) a FIA Africký rally šampionát (ARC). Oslavnú korunu týmto úspechom nasadila posádka továrenského tímu ŠKODA Motorsport v zložení Pontus Tidemand/Jonas Andersson, ktorá triumfovala v sérii pretekov rally a získala tituly majstrov sveta v kategórii WRC2 v hodnotení jazdcov a spolujazdcov a ŠKODA Motorsport zároveň vyhrala súťaž tímov.

Výborne sa začal aj tento rok, keď pred necelými troma týždňami v Monte Carlo, v úvodných pretekoch majstrovstiev sveta rally v kategórii WRC2, jednoznačne zvíťazil továrenský tím ŠKODA Motorsport s českou posádkou Jan Kopecký/Pavel Dresler.

Úspešné zapojenie továrenského týmu bolo tiež katalyzátorom vysokého záujmu zákazníkov, ktorý ďalej rastie. Aktuálne bolo súkromným tímom a importérom predaných viac než 170 pretekárskych automobilov ŠKODA FABIA R5. Základný model automobilu ŠKODA FABIA R5, pripravený na súťaže podľa predpisov FIA, je k dispozícii v cene od 189 000 eur bez DPH.

ŠKODA FABIA R5 je najúspešnejším vozidlom počas celej doby prítomnosti značky ŠKODA vo svete automobilových pretekov. Rally špeciál je vybavený preplňovaným motorom 1,6 l, ktorý spĺňa predpisy FIA. Disponuje pohonom všetkých kolies, sekvenčnou päťstupňovou prevodovkou a nastaviteľným podvozkom so zavesením typu MacPherson vpredu aj vzadu. Regule určujú minimálnu hmotnosť 1230 kg.

„ŠKODA FABIA R5 je presné a precízne profesionálne súťažné vozidlo, s okamžitým nástupom výkonu vždy, keď to jazdec potrebuje. Je veľmi spoľahlivé a citeľne postavené na najlepšiu športovú výkonnosť,“ charakterizoval svoj súťažný automobil Martin Koči, jazdec nového tímu ŠKODA Slovakia Motorsport.

Komentářů celkem: 11
27. 2. 2018 20:30
1 0
Začnu kupovat dva saláty od Varmuži.
28. 2. 2018 01:05
0 0
Škodovce fandím, ale proč teda do toho neposadí Mareše, Semeráda, ... proč Koči??
28. 2. 2018 01:08
0 0
Dobře s mladým Semerádem jsem možná přestřeli, ale dneska je holt trend mladým bláznům dát silný stroj a i mladý už něco odjel, tak holt šup s ním do vody a ať plave... smajlík
28. 2. 2018 08:56
0 0
V ČR bohužel nefunguje žádná podpora mladých talentů. V tomto se mi třeba líbí přístup francouzské nebo španělské automobilové federace. Vy to tady třeba budete vidět úplně jinak, ale podle mě byl největším talentem u nás za posledních hodně let Míra Jakeš. Kdyby měl odpovídající podporu myslím, že by měl i na MS.
28. 2. 2018 08:59
0 0
Jinak zdá se mi to nebo ta fabie na fotce má šotolinový podvozek a asfaltové gumy? Vypadá to tak nějak příšerně.
28. 2. 2018 09:31
0 0
Původně napsal Tom_crm
Jinak zdá se mi to nebo ta fabie na fotce má šotolinový podvozek a asfaltové gumy? Vypadá to tak nějak příšerně.
Je to tak. Auto má šotolinový podvozek, protože auto bude ještě tento týden testovat na šotolině. Ale zároveň na to dali asfaltová kola, protože to je víc "fotogenické" pro laickou veřejnost.
28. 2. 2018 10:55
0 0
to auto má rumunskou SPZ?
28. 2. 2018 12:06
0 0
Původně napsal New man
Škodovce fandím, ale proč teda do toho neposadí Mareše, Semeráda, ... proč Koči??
Třeba proto, že se jedná o Škoda Auto Slovensko? smajlík
28. 2. 2018 12:32
0 0
V souboji Koči vs. Valda jsem fandil Valdovi, ale chápu to tak, že už se asi někomu nelíbilo, že slovenský mistrák vyhrává český jezdec. A tak má Škoda Slovensko pomoci aktuálně asi jedinému slovenskému jezdci, který je schopen Valdu porazit. Škoda no, že do toho souboje vstupuje fabrická podpora (a to jsem škodovák)...
28. 2. 2018 12:45
0 0
Původně napsal New man
Škodovce fandím, ale proč teda do toho neposadí Mareše, Semeráda, ... proč Koči??
Ani jeden ani druhý do toho asi nemohli přinést tolik peněz, co Kočího tým. A ta spoluúčast a zkušenosti i s MS znamenají hodně. I Malina chtěl někoho mladýho, ale s penězi a takových je pomálu. Koukni na Jakeše - tak suprově jezdí a taky love nemá. Valda - ten samý příběh (doufám, že letos pojede pravidelně)... A to saláty od Varmužů do sebe láduju rychleji, než Kočí jezdí...
2. 3. 2018 22:33
0 0
Původně napsal spešl
V souboji Koči vs. Valda jsem fandil Valdovi, ale chápu to tak, že už se asi někomu nelíbilo, že slovenský mistrák vyhrává český jezdec. A tak má Škoda Slovensko pomoci aktuálně asi jedinému slovenskému jezdci, který je schopen Valdu porazit. Škoda no, že do toho souboje vstupuje fabrická podpora (a to jsem škodovák)...
nechapem celkom tvoj komentar. Valda dodnes neohlasil co bude jazdit. Koci pojde s rovnakým autom akým jazdil vlani na slovensku. je okolo neho o málo iný tím s iným designem. verim ze Valda da rozpocet na MSR a bude ako obhajca znova majstrom (a to som z východu SR)...a na východe je este jeden rovensík Valouska ktory by ho porazil smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!