10. 3. 2018 18:07 − 5510× − 4

Jan Černý odstartuje do sezóny s novou technikou

MOGUL Racing tým čeká zásadní změna. Posádka Jan Černý – Petr Černohorský odstartuje s Fordem Fiesta R5.

Mnohé z rychlostních zkoušek mistrovství České republiky v rally ještě v tuto chvíli pokrývá sníh, ale v MOGUL Racing týmu jsou již přípravy na start do sezony 2018 téměř u konce. Hned na konci loňské sezony MČR v rally, kde posádka Jan Černý – Petr Černohorský startující se Škodou Fabia R5 vybojovala bronzovou příčku v celkovém hodnocení, se rozběhla náročná jednání, jejichž výsledkem je radikální změna. Posádka MOGUL Racing týmu Jan Černý – Petr Černohorský totiž získala nového, silného partnera, kterým je oční klinika Gemini. Tento partner, který se v motoristickém sportu profiluje již řadu let. Do společného týmu kromě jiného přinesl i svou techniku, jíž je špičkový Ford Fiesta R5 s nímž v loňském roce na vybraných zahraničních i domácích soutěžích startoval Francouz Bryan Bouffier. Sedmadvacetiletý Jan Černý, který má na svém kontě mimo jiné titul mistra Evropy v rally z roku 2012 a ve dvou předchozích sezonách MČR v rally obsadil druhou a třetí příčku, je v letošním roce znovu zařazen do reprezentačního týmu Autoklubu České republiky ACCR.

Jana Černého tak na začátku soutěžácké sezony čeká zcela zásadní změna v organizaci týmu. Stávající mechanici, kteří pracovali na přípravě Škody Fabia R5 budou vůz Zdeňka Pokorného nadále servisovat a připravovat jej na závody. Dále se budou věnovat renovacím historických soutěžních vozů, kterých už z dílen v Příbrami vyjelo po renovaci několik. Janu Černému, který se dosud o chod svého týmu staral sám, se více uvolní ruce pro samotnou přípravu před soutěžemi. Ford Fiesta R5 bude připravován týmem mechaniků týmu Gemini Clinic. S týmem bude na přípravě Fordu Fiesta R5 spolupracovat známý soutěžní jezdec spojený se značkou MOGUL, Roman Kresta, který bude poradcem zejména pro nastavení podvozku. Jan Černý s Petrem Černohorským odstartují s Fordem Fiesta R5 do šesti soutěží mistrovství České republiky v rally a do vybraných soutěží mistrovství Evropy jezdců do 28 let U28. Hned nadcházející víkend čeká tým dvoudenní testování s cílem seznámení se s vozem a nalezení správného nastavení. Ještě před startem na první soutěži MČR v rally, kterou je pro MOGUL Racing team Kowax Valašská Rally ValMez, ale dvojice Černý – Černohorský s Fordem Fiesta R5 odstartují v rámci testování na rakouské soutěži Rebenland. Kromě již zmíněných startů čeká Jana Černého v sezoně 2018 ještě účast na slovenské Rally Tatry a na motoristické slavnosti Legendy v Praze. Ford Fiesta R5 připravovaný týmem mechaniků Gemini Clinic bude obutý do závodních pneumatik Michelin a kvalitní provozní oleje dodá společnost MOGUL.

Jan Černý, jezdec MOGUL Racing teamu: „Těžko se popisuje moje radost a odhodlání, které mám teď před startem nové sezony v rally. Podařilo se nám spojit síly mých stávajících partnerů, kterými je MOGUL, Benzina a Auto Černý s týmem Gemini Clinic, který v rallysportu už mnohé dokázal a v jehož barvách startovali špičkoví jezdci. Velmi mě láká zájem Gemini o zahraniční starty, a i to byl jeden z důvodů, proč jsem se ke spolupráci rozhodl. V tuto chvíli bude ale naší prioritou mistrovství České republiky v rally a chceme pro dobrý výsledek udělat maximum. Nechci také již opakovat chyby z loňska, kdy zahraniční starty měly dopad na přípravu před domácí soutěží. S Fordem Fiesta R5 jsem zatím najel jen několik kilometrů, ale auto na mě udělalo velký dojem svou skvělou ovladatelností a perfektními brzdami. Před prvním startem v České republice nás ještě čeká dvoudenní test a start v Rakousku na Rebenland Rally. Na Valašské Rally už chceme jet od začátku naplno. Pro nás s Petrem je tato změna velkou výzvou a oba se na ni těšíme. Odrazilo se to i v naší zimní přípravě, kdy jsme oba makali na fyzické kondici a zvlášť Petr k tomu přistoupil jako velký profesionál, za což má můj obdiv. Děkuji všem partnerům týmu, díky nimž se podařilo tento projekt uskutečnit. Děkuji také Zdeňkovi Pokornému, s jehož Škodou Fabia R5 jsem dosud startoval, a jsem rád, že jeho Škodu Fabia R5 pro něj budeme dále v týmu připravovat pro jeho starty.“

Petr Kalach, vedoucí marketingu společnosti PARAMO, a.s.: „Honza Černý získal v uplynulé sezóně mnoho cenných zkušeností, které přispěly jak k růstu jeho závodních dovedností, tak vedení teamu a k osobnímu rozvoji. S Petrem Černohorským se bezvadně doplňují. V přípravě a na závodech samotných si velmi rozumí a vycházejí vstříc. Pro nás, jako pro partnera této dvojice je velmi důležité nadšení do závodů, které momentálně v týmu panuje. Máme jasně stanovené cíle, ke kterým Honza i Petr přistupují s velkým profesionálním odhodláním a pokorou, za což bych jim chtěl poděkovat! Věřím, že letošní sezóně budeme s celým týmem blíže k fanouškům, chystáme například více přímých přenosů z rallye na sociálních sítích a společně s Benzinou účast na červnové motoristické slavnosti Legendy v Praze. Velmi pozitivně vnímám navýšení počtu účastí v závodech MČR v rally oproti loňskému roku a tím také intenzivnější testování našeho oleje MOGUL také v jiném závodním speciálu než ve Škodě Fábii. Na základě výsledků testování olejů v extrémních podmínkách, jakými rallye jsou, upravujeme receptury olejů do sériově vyráběných vozů. Do začínající sezóny držíme Honzovi Černému a Petrovi Černohorskému palce pro co nejlepší umístění v závodech, ale hlavně pro bezpečné dojezdy do cíle.“

Milan Pantálek, Gemini Clinic team: „Honzu Černého sleduji v jeho růstu už dlouhou dobu a líbí se mi jeho přístup k rally. Je ohromně zapálený pro tenhle sport a velmi se věnuje i všem nutným věcem kolem, jako je příprava, komunikace s fanoušky a marketing. Náš tým chce spolupracovat s jezdcem, který ví, co chce dokázat, a který k tomu dokáže zajistit i patřičný rozpočet. Honza v předchozích letech ukázal, že je to jezdec, který dovede bojovat v nejužší špičce a to je náš cíl. Nevytváříme na něj žádný tlak na nějaké konkrétní umístění. Je pro nás podstatné, aby dobře reprezentoval značku Gemini. Díky panu primáři Stodůlkovi, který je fanouškem motorsportu a automobilů, máme podporu této známé oční kliniky. Pro mě osobně je ve spolupráci s Honzou Černým velmi důležitý i fakt, že na přípravě auta se bude podílet i Roman Kresta, který bude řešit diferenciály a podvozek. To je pro mě záruka kvality, protože v téhle republice není na tuto práci nikdo lepší.“

Kdo je Jan Černý – Profesionální soutěžní jezdec pocházející z Příbrami se narodil v roce 1990 do rodiny soutěžního jezdce Jiřího Černého. V letech 2002 – 2006 sbíral první zkušenosti za volantem závodního automobilu v rallycrossu a v roce 2007 odstartoval do své první rally coby účastník Poháru mládeže. Rok 2008 přinesl pro Jana Černého první start v rally s vozem 4x4 a po návratu do dvoukolky přichází v roce 2010 zisk mistrovského titulu v MČR v rally v kategorii 2WD a titulu mistra Evropy v rally 2WD. Obrovskou životní zkušenost dostává Jan Černý v roce 2011, kdy se účastní mistrovství světa WRC Academy, kam byl vybrán v rámci talentové soutěže Pirelli Star Driver. V roce 2012 Jan Černý znovu bojuje v rally doma i v Evropě a výsledkem je zisk titulu mistra Evropy i ČR v kategorii 2WD. Rok 2013 přináší starty s vozem S2000 v mistrovství Evropy a Jan Černý na domácí scéně potvrzuje titul mistra ČR v rally 2WD. Pro sezónu 2014 se Jan Černý rozhodl pro starty v mistrovství Evropy a v juniorském mistrovství světa v rally. K velké změně dochází u Jana Černého před sezónou 2015, kdy se znovu vrací do vozu S2000 a úspěšně s ním bojuje v MČR v rally. V roce 2016 získává Jan Černý s technikou R5 titul vicemistra ČR v rally v absolutní klasifikaci a v roce 2017 vybojoval třetí příčku v celkovém hodnocení šampionátu MČR.

PARAMO, a.s., člen skupiny Unipetrol, se tradičně specializuje především na výrobu mazacích a procesních olejů, dále stavebně izolačních asfaltů a silničních asfaltů, parafinů a gačů a dalších rafinérských výrobků. Společnost nakupuje a zpracovává olejové hydrogenáty. Získané meziprodukty využívá při výrobě základových a mazacích olejů s velmi nízkým obsahem síry. Pardubická rafinerie má své kořeny v roce 1889 a v roce 2014 oslavila 125 let své existence. Se značkou MOGUL se motoristé setkávají od roku 1927 a za tuto dobu se stala synonymem kvalitního motorového oleje. Portfolio produktů tvoří mimo jiné motorové oleje řady MOGUL EXTREME, které odpovídají nejvyšším nárokům na výkonnost při celoročním provozu. Tyto oleje výrazně prodlužují životnost motoru. Umožňují vynikající startovatelnost i za velmi silných mrazů. Olej dále přispívá k hospodárnému využití paliva a má vynikající odolnost proti oxidaci za vysokých teplot i proti tvorbě úsad. Oleje MOGUL se navíc kompletně vyrábí v České republice, stejně jako jejich obaly a etikety.

Komentářů celkem: 4
10. 3. 2018 20:06
0 0
Držím palce.smajlíksmajlík
Raf
10. 3. 2018 21:37
0 0
Doufam, ze prijemne prekvapi. Nebot z prace lidi z Gemini s Mirkem Jakesem vypluly jen zbytecne nervy a nesmyslne hrani si s jezdcem.
11. 3. 2018 07:40
0 0
Rafe, a co bylo důvodem této situace ?
11. 3. 2018 07:56
0 0
Původně napsal Koukola Josef
Rafe, a co bylo důvodem této situace ?
Míra měl k dispozici taky šrot auto DS3 R5 :/.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!