Poláci zahajují sezónu v českém šampionátu

Zima bude na českých cestách končit již tento víkend, kdy začíná Kowax Valašská Rallye Valmez (24.-25. března).

Tímto závodem zahájí bratři Jarek a Marcin Szejové již svou čtvrtou sezónu v České Republice. Závodníci z Ustroně budou znovu závodit s autem R5 – s nejmodernější konstrukcí dovolenou na závodech v Mistrovsví ČR, která umožňuje získat přední příčky. Minulý rok, poprvé v tomto autě, Szejové dobře využili jeho potenciál a získali 120 bodů, díky čemu vybojovali vysoké páté místo a stali se nejlepšími zahraničními účastníky tohoto závodu. Bratři Szejové, spolu s duem Martin Vlček/Jindřiška Žáková, budou reprezentovat barvy GK Forge Kowax Racing. Oba týmy nové polsko-české spolupráce budou využívat Ford Fiesta R5 připravenou týmem Orsak Rally Sport.

První závody otevírající sezónu 2018 jsou snadno dostupné polským fanouškům. Základna i rychlostní zkoušky se nacházejí od polsko-české hranice ani ne hodinu jízdy autem a na trasách Rally Valašsko, kromě bratří Szejů, bude k vidění dalších šest týmů s bílo-červenými vlajkami. Samozřejmě nebudou chybět všichni přední čeští jezdci v čele s Janem Kopeckým a Václavem Pechem, několikanásobnými mistry ČR. Celkově se na závody přihlásilo 85 rally týmů, z čeho 23 odstartuje v nejsilnějších autech R5 a WRC.

O tom, kdo po dvou dnech závodění vjede na metu ve Valašském Meziříčí jako vítěz Rally Valašsko, rozhodnou výsledky15 těžkých rychlostních zkoušek o celkové délce 174 km. Podobně jako v minulém roce, fanoušci budou moci obdivovat závodní auta řítící se vysokou rychlostí po nerovných asfaltových cestách východní Moravy a nejen to. Finálový závod začnou dvěma přejezdy přes atraktivní rychlostní zkoušku na území zkušebního polygonu továrny na výrobu nákladních vozů Tatra v Kopřivnici. Samotná RZ byla sice zkrácena v porovnání k minulému roku, ale i nadále umožní fanouškům několikrát shlédnout všechny týmy na jednom místě.

Jednoznačnými favority na vítězství jsou Jan Kopecký a Pavel Dresler, kteří neměli v roce 2017 na Valašce konkurenci. Reprezentanti značkového týmu Škoda o více než minutu předjeli tým Václav Pech/Petr Uhel (Ford Fiesta R5), a tím začli sérii vítězství a dojeli si pro svůj pátý titul Mistra ČR. Třetí místo připadlo dvojici Jan Černý/ Petr Černohorský (Škoda Fabia R5). Ambicí bratří Szejů je dosažení ještě lepšího výsledku než v minulém roce, kdy skončili na Rally Valašsko na sedmém místě.

Jarek Szeja: – Začíná sezóna Mitrovství ČR již po čtvrté s naší účastí. Z jedné strany jsme stále zkušenější, počítáme s tím, že se nám podaří využít zkušenosti posbírané v předchozích letech, abychom dosáhli dalšího sportovního cíle a získali ještě lepší výsledky. Z druhé strany již před startem na první rychlostní zkoušce vím, že boj o každý bod bude ještě více vyostřený. Proti nám nestojí pouze úřadující mistr a všichni další skvělí závodníci z minulých let, se kterými jsme se utkali, ale také mnoho mladých jezdců bažících po úspěchu, kteří přesedli do aut třídy R5. Nemyslím na to, na jakém místě skončíme. Od prvního kilometru se budu soustředit na tempo vyrovnané mezi rychlostí a kvalitní jízdou. Tuto sezónu chci bodovat v každém závodě. Soudím, že v takové konkurenci bude dobrá forma pro každého závodníka klíčová, aby si zlepšili výsledky z minulého roku. Rally Valašsko otevírá osmou sezónu naší úspěšné spolupráce s firmou GK Forge – strategickým partnerem, se kterým jsme se šplhali po příčce úspěšnosti stále nahoru. Dáme ze sebe všechno, abychom tento stoupající trend udrželi.

Marcin Szeja: – V této sezóně nás čeká několik nových úseků, ale hodně RZ již známe a co je nejdůležitější – vyzkoušeli jsme si v praxi možnosti auta R5. Toto jsou vědomosti, které jsme minulý rok neměli, takže pro nás bylo nepředstavitelné, jak rychle můžeme jet i na zrádných úsecích. Vím, že nám nebude chybět motivace. Vidím to na sobě i na Jarkovi, který se už doslovně nemůže dočkat. Teoreticky je Rally Valašsko jedno ze sedmi kol mistrovství – výzva, kterou můžeme splnit. Ale pro nás mají tyto závody své kouzlo. Za prvé, jsou blízko našemu bydlišti a můžeme zde vždy počítat s velkou fanouškovskou základnou. Za druhé, titulním sponzorem Rally Valašska je firma Kowax, náš nový partner, proto nám také záleží, aby obě Fiesty R5 v barvách GK Forge Kowax Racing dorazily do cíle s co nejvyšším umístěním.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!

Je aktivovaný AdBlock nebo jiný blokátor reklam!
Pokud chcete náš web používat, vypněte ho prosím. Děkujeme!