19. 4. 2018 06:49 − 2698× − 0

Klatovské soutěže mají letos 14 rychlostních zkoušek

Přes 160 ´ostrých´ měřených kilometrů na čtrnácti rychlostních zkouškách čeká na závodníky…

…kteří o nadcházejícím víkendu zvládnou kompletní trať letošní 53. Rallye Šumava Klatovy či 27. Historic Vltava Rallye. Startuje se v pátek na klatovském náměstí Míru, kam ti úspěšní druhý den dojedou i na cílovou rampu. Bližší informace k soutěžím se objevují také na nových klubových stránkách www.pamk.cz.

Tradiční model s mnoha inovacemi – taková byla filozofie stavby tratě 53. Rallye Šumava Klatovy a 27. Historic Vltava Rallye, které odstartují v pátečním odpoledni. Už od středy se jejich účastníci věnují seznamovacím jízdám, ve čtvrtek večer se největší hvězdy představí fanouškům na klatovském náměstí Míru při slavnostním večeru, spojeném s autogramiádou. Páteční dopoledne patří přejímkám a shakedownu a po poledni přijde na řadu start obou soutěží. Všichni fanoušci už si asi zvykli na to, že nejprve uvidí historické vozy v rámci ´Vltavy´ a důvod je jasný – její zařazení do vyššího seriálu, kterým je Mistrovství Evropy v rally historických vozů. Letos ale bude mít mimořádně vysokou kvalitu také Mistrovství ČR v rally tzv. soudobých vozů, kam neodmyslitelně patří ´Šumava´. Obě soutěže mají téměř shodně postavený harmonogram, takže výše popsaná posloupnost bude platit bez výjimky.

Zjednodušení harmonogramu spočívá také v tom, že každá z obou etap bude poprvé po mnoha letech rozdělena na dvě zcela identické sekce, oddělené pochopitelně návštěvou servisní zóny. Tato symetrie je dána zejména dvěma průjezdy kultovního Klatovského okruhu, který v pátek otevře nejen celou soutěž, poté ale nově také druhou sekci úvodní etapy. Tuto zkoušku není třeba představovat, ostatně právě tady lze očekávat největší nápor fanoušků. Tentokrát se tu bude závodit i po setmění, kdy si však diváci také přijdou na své – oblíbená ´špic´ i prostor startu budou osvětleny. Kroužit se bude letos v obvyklejším směru, tedy po směru hodinových ručiček. Z okruhu se jezdci přesunou na opačný okraj Klatov, kde leží vesnice s romantickým názvem Andělice. A ta je součástí technické rychlostní zkoušky, která se do programu vrací po jednoroční pauze. Závěr sekce pak obstará nejdelší erzeta páteční etapy, šplhající od Kdyně oblíbenými serpentinami a poté přes vrch Koráb a dále přes Němčice a Úsilov k Slavíkovicím. Ani tato podobě tratě není úplnou novinkou, zejména pasáže kolem Černíkova působily v některých minulých ročnících závodníkům potíže. Teprve poté, co závodníci projedou všechny tři páteční rychlostní zkoušky dvakrát, budou moci odložit auta do uzavřeného parkoviště a sami si do rána odpočinout.

Bude to potřeba, vždyť v sobotu jezdce čeká podobně náročný program. Hned úvodní rychlostní zkouška bude pro všechny velkou neznámou, organizátoři pro ni našli atraktivní trať, vedenou od osady Hvízdalka přes technický průjezd vojenským objektem a dále kolem hradu Klenová směrem ke Strážovu. Na návštěvu této erzety si jistě najdou čas také mechanici a členové týmových doprovodů, je totiž situována v těsné blízkosti servisní zóny. Zbytek sobotních testů už leží na jihovýchod od Klatov. Hoslovická a Strašínská rychlostní zkouška využívají vyzkoušené úseky mezi Sušicí a Vacovem, vedené mnohdy po úzkých pošumavských silničkách, které v uplynulých ročnících důkladně prověřily umění i těch nejlepších posádek. Závěr obou sobotních sekcí (které samozřejmě rozdělí návštěva janovické servisní zóny) obstará divácky oblíbená Tedražická vložka se skokem přes hranu a kluzkými asfalty. A až poté, co posádky projedou všechny čtyři sobotní vložky dvakrát, dočkají se zasloužené odměny v podobě dosažení cílové rampy (kde se ti úspěšní dočkají pohárů a věnců), situované samozřejmě opět na klatovském náměstí Míru.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!