Toyota vyráží na Rallye Argentina a vrací se na šotolinu

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing World Rally Team se vrací na šotolinové cesty Latinské Ameriky…


…kde 26. až 29. dubna absolvuje páté kolo letošní sezóny, kterým je Rallye Argentina. Po druhém místě na korsickém asfaltu v minulém kole šampionátu tým věří, že opět ukáže pokrok se svými vozy Toyota Yaris WRC, za jejichž volant usednou Jari-Matti Latvala, Ott Tänak a Esapekka Lappi.Rallye Argentina nabízí různorodé zkoušky na šotolině, zahrnující prakticky vše od písčitých údolních cest až po kamenité horské stezky. Na erzetách s měkčím povrchem se postupně mohou tvořit hluboké vyjeté koleje, zatímco v horských úsecích někdy překvapí mlha, nebo dokonce i led. 

Výchozím bodem soutěže je rekreační středisko Villa Carlos Paz, ležící u jezera asi půlhodinu jízdy od hlavního města provincie Córdoby, kde ve čtvrtek večer tuto rallye zahájí superspeciálka. Na pátek jsou v programu dva průjezdy třemi zkouškami v údolí Calamuchita, završené superspeciálkou u zábavního parku ve Villa Carlos Paz, po níž následuje poslední servisní část. 

Tato zkouška se opakuje i v sobotu mezi dvěma průjezdy třemi erzetami v údolí Punilla. Rallye tentokrát končí třemi nedělními zkouškami v pohoří Traslasierra, včetně dvou proslulých rychlostních zkoušek El Condor, z nichž druhá bude představovat Power Stage. 

Tommi Mäkkinen (šéf týmu) 

„Jsem si jist, že letos se nám v Argentině povede lépe než loni, protože minulý rok jsme se tam hodně naučili a samozřejmě jsme se učili v průběhu celého roku. Náš vůz se neustále zlepšuje a vždy je snazší, když se na rallye vydáváte podruhé. Samozřejmě ale také platí, že naši soupeři nikdy nebyli tak silní jako teď, takže myslím, že každý na rallye vyjede za stejných podmínek, což by mělo přinést zajímavé souboje. Připravovali jsme se na Sardinii, protože v rámci Evropy jsou tam asi nejsrovnatelnější podmínky s Argentinou. V Argentině se musíte vypořádat s mnoha typy povrchů – někdy s měkkými, někdy s tvrdými, někdy kamenitými, někdy celkem čistými. Správně se všem přizpůsobit je pravděpodobně největší výzvou vůbec. Doufejme, že díky nejnovějším zlepšením, která jsme na vozidle provedli, budeme silní za všech těchto podmínek a na různých cestách, to je naším cílem. Jezdci jsou podle všeho spokojení a pamatuji si z dob své kariéry, že Argentina byla jedním z mých oblíbených podniků. Je to velmi obtížný závod, ohromná výzva, ale také spousta zábavy za volantem.“Jari-Matti Latvala (jezdec, vůz č. 7) 

„Argentina je místem, na které mám několik velmi příjemných vzpomínek, včetně mého vítězství z roku 2014. Je to skutečně náročný podnik, proto když se vše daří, cítíte velké uspokojení. V průběhu víkendu nás čeká pěkná směsice různých zkoušek, od rychlých písčitých cest v údolí během pátku až po drsnější horské zkoušky v neděli, včetně proslulé rychlostní zkoušky El Condor, která je letos opět Power Stage. Tato zkouška je vždy velkolepá se všemi těmi mávajícími fanoušky na úbočích. Argentina je pro vozy velmi náročná a loni jsme se tam jako tým mnohému naučili. Společně intenzivně pracujeme na vylepšeních vozu, a tak doufáme, že ukážeme slušný pokrok. Bylo by dobré připsat si opět nějaké pěkné body.“ 

Ott Tänak (jezdec, vůz č. 8) 

„Rallye Argentina vždy byla hodně náročná. Obsahuje hladké a rychlé etapy, ale také pár hodně technických úseků, takže tu během jednoho víkendu zažijete ode všeho trochu. Také je to hodně náročný podnik pro vozidla, protože cesty bývají i pěkně drsné. Loni jsem tam dojel jako třetí, což mi dodává jistotu, že tentokrát bych mohl odvést dobrou práci. Po předstartovních zkouškách na Sardinii se také cítím dobře: při testech jsme si vyzkoušeli mokré i suché cesty a povrch tam může být stejně drsný, takže myslím, že jsme zakusili tytéž podmínky, které jsme potřebovali pro dobré testování před Argentinou. Jsem celkem spokojený se zlepšeními, která jsme na vozidle provedli, a tak se těším, až poměříme síly s ostatními.“Esapekka Lappi (jezdec, vůz č. 9) 

„V Argentině jsem ještě nikdy nesoutěžil, ale dvakrát jsem tam byl na ohledání trati, takže mám o této rallye určitou představu. Slyšel jsem, že to může být i nejtěžší soutěž celého šampionátu: povrch na některých místech bývá hodně drsný a je tam spousta kamení, takže musíte občas dávat velký pozor. Vypadá to, že v pátek budou cesty o něco měkčí než v sobotu, zatímco v neděli v horách nás čeká více sypkého štěrku a kamení. Jsem přesvědčen, že v Argentině dokážeme zajet mnohem lépe než během naší poslední šotolinové rallye v Mexiku, kde jsem se, myslím, hodně naučil. Na této rallye se obvykle může stát spousta věcí, takže mým hlavním cílem bude zkusit se vyhnout problémům, ale ještě uvidíme, jak to půjde.”

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!