Giandomenico Basso vykročil za obhajobou v TER

Giandomenico Basso vloni absolvoval s Hyundaiem i20 R5 stáje BRC sérii Tour European Rally a hned ji vyhrál.

Dlužno dodat, že se ale v soukromém seriálu zrovna skvostná konkurence nesešla. A zatím to nevypadá na žádný velký pokrok ani letos. Šampión z Itálie se každopádně do hry zapojuje i tento rok, jen vyměnil italský Hyundai i20 R5 za českou Škodu Fabia R5. Úvodní dějství seriálu hostilo stejně jako vloni Rumunsko a Bassovou jedinou výzvou tak bylo porazit nejlepší jezdce tamního národního mistrovství. Tomu po první letošní soutěži, která se odehrála na konci března v Brasově, vládne Simone Tempestini. Druhé místo si na úvodním podniku vyjel úřadující rumunský mistr Bogdan Marisca reprezentující stejný tým Napoca Rally Academy. Na rozdíl od Tempestiniho ale nepilotuje Citroën DS3 R5, nýbrž Ford Fiesta R5.

Marisca se v úvodní etapě naplno ponořil do těsného duelu o nejnižší stupínek na pódiu. Jeho protivníkem se stal oficiální rumunský pilot škodovky Dan Girtofan. Marisca celý den tahal za kratší konec, ale nikterak velké manko mu nevyrostlo. Do druhého dne postoupil s odstupem pouhých 8,5 sekundy. Nakonec mu ale v Transilvania Rally štěstěna nakloněna nebyla, jeho Ford v desátém testu zastavila technická porucha. Girtofan už pak nemusel nikam kvaltovat a s tříminutovým mankem si do cíle dojel pro nejnižší pódiový stupínek. Nejrychlejší vstup do rally zaznamenal šampión TER Basso, který vyhrál první i druhou zkoušku. Tempestini pro sebe dokázal rozhodnout RZ 3 a snížit svůj odstup na 12,8 vteřiny. Basso v sobotu opanoval celou úvodní sekci a zvedl náskok až k půlminutě. Následně se ke slovu dostal Tempestini, který vyhrál tři zkoušky v řadě a mezi nimi i samostatně bodovanou Power Stage. Lídr ve Fabii R5 si ale i poté udržoval dostatečný náskok kolem dvaceti vteřin a do seriálu TER se vrátil v doslova mistrovské formě. Tempestini znovu získal nejvíce bodů do národního šampionátu a teď jej čeká vystoupení v rámci WRC2 v Portugalsku. Bohužel mu zatím nedorazil z Francie slíbený Citroën C3 R5 a v okolí Fafe se bude prohánět s Fiestou R5.