reklama reklama reklama reklama
reklama
15. 5. 2018 15:53 − 841× − 0 0

Suárezova kanárská stopa

Dvojice bezprostředně za sebou odjetých soutěží na kanárských ostrovech zamíchala kartami ve španělském mistrovství.

Vítězně do něho vstoupil úřadující šampión Iván Ares, když se svým Hyundaiem i20 R5 opanoval novinku v kalendáři Rali do Cocido. Následující soutěž s centrem v Córdobě mu ale vůbec nevyšla, do cíle dojel až jako čtvrtý a v průběžném pořadí jej na první příčce vystřídal Miguel Fuster. Pětinásobný španělský šampión letos přesedlal za volant Fordu Fiesta R5 a po druhé příčce v úvodním klání dokázal vyhrát druhou Rallye Sierra Morena. Až druhé housle vloni hrál Surhayen Pernía, který za volantem identické techniky jako Ares nebyl kromě úvodní soutěže schopen s šampiónem vůbec držet krok. A dobře neodstartoval ani letošní sezónu, když svůj Hyundai i20 R5 na Rali do Cocido rozbil už v shakedownu. Naštěstí mu dobře vyšla hned druhá rally, kde bral body za stříbro. Jako černý kůň do letošního ročníku vstoupil při Rallye Sierra Morena José Antonio Suárez, který vloni hájil barvy Peugeotu v juniorském mistrovství Evropy U28. O domácí titul se ale bude pokoušet s tamní velmi oblíbenou technikou, Hyundaiem i20 R5. Bohužel ten jej hned při prvním startu zradil.

Kanárský dvojboj odstartovala evropská soutěž na ostrově Gran Canaria. Do hry se tam zapojil i místní dravec se silným Porsche 997 GT 3 Enrique Cruz a v prvních zkouškách se přetahoval se Suárezem o vedení. V druhé sekci se ale dostal do problémů a postupně se propadnul za čtveřici nejrychlejších speciálů R5. Vedoucího pilota Hyundaie začal pro změnu zle prohánět Fuster, ale na konci první etapy trochu ztratil dech a s půlminutovým odstupem se dokonce propadnul za Bruna Magalhaese. Ten byl i přes svou portugalskou národnost překvapivě započítáván do španělské klasifikace. V úplně poslední sobotní zkoušce zvládnul lídra mistrovství předstihnout i Ares, který nečekaně trochu nestíhal. V neděli úřadující španělský mistr musel odolávat útokům Fustera a před poledním servisem už byl zase 1,5 sekundy za jeho zády. Trojboj o druhé místo probíhal intenzivně celou poslední sekci a nakonec jej díky skvělému času v závěrečné zkoušce vybojoval Magalhaes. Ares nakonec dokázal porazit alespoň Fustera a bral body za třetí místo. Všem ale doslova vypálil rybník Suárez, který zmíněnou trojici rozdrtil s více než půlminutovým náskokem. Po dvou nulách kvůli neúčasti a odstoupení teď pilot i20 získal maximum bodů a dal o sobě tak výrazně vědět.

Cruz s Porsche dokončil Rally Islas Canarias na pátém místě, ale po přesunu na sousední ostrov Tenerife se vrátil do parádní formy. V druhé zkoušce na jeho rychlé GT nikdo neměl. Bohužel hned záhy musel místní borec svůj vůz s poškozeným zavěšením odstavit. Nejrychleji do Rally Villa de Adeje vstoupil Fuster, ale pak jej přeskočila dvojice speciálů Hyundai. Před koncem prvního dne se ale pilot Fiesty R5 dokázal vrátit s odstupem 7,7 sekundy na druhé místo. První etapu pro sebe rozhodnul Ares, který po dvou slabších soutěžích začal znovu ukazovat svou mistrovskou formu. Suárez první etapu zakončil jako třetí s odstupem 11,1 vteřiny, ale hned v sobotu ráno začal pořádně tahat. Ze čtyř testů první sekce vykřesal hned tři nejrychlejší časy, přeskočil v průběžných výsledcích Fustera a dotáhnul se těsně za vedoucího Arese. Zrušení první zkoušky závěrečné sekce kvůli zranění nešikovného diváka dotahujícímu jezdci Hyundaie moc nepomohlo, zvlášť když šlo o nejdelší úsek této závěrečné části. Suárez následně vyhrál RZ 12 a 13 a před závěrečnou superspeciálkou se stal novým lídrem soutěže. S posledním úsekem rally se popasoval nejlépe Pernía, ale jinak i tentokrát zůstával ve stínu nejrychlejší trojice a místo na pódiu pro něho nezbylo. Suárez závěrečnou zkoušku zvládnul dostatečně rychle, aby nakonec mohl slavit fantastické druhé vítězství v řadě. Stal se tak králem kanárských ostrovů a dal dostatečně hlasitě najevo, jaký má o letošní titul zájem. Ares bitvu prohrál o 3 sekundy, ale v celé válce se zase vrátil na první příčku těsně před Fustera.

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama