Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
20. 5. 2018 09:40 − 1978× − 0

I po druhém dnu je ve vedení Neuville

V Portugalsku pokračuje tamním podnikem světový šampionát v rally a po druhé etapě se nejlépe daří Thierry Neuvillovi.

Druhým dnem pokračovala Portugalská rally a prostřední etapa přinesla největší porci měřených kilometrů, i když jen o dva kilometry. Na programu totiž byla nejdelší vložka soutěže, kterou byla Amarante, jenž se jela o kousíček kratší, než v loňském roce. Jedná se o test na širokém a rychlém povrchu, ale cestu lemuje řada stromů a zajímavostí je, že pořadatelé do některých zatáček uměle postavili břehy, aby se tolik nekatovalo. Amarante v harmonogramu doplnily další dva klasické úseky, všechny tři se jely dvakrát, takže celková matematika druhé etapy čítala šestici měřených zkoušek. Po včerejšku byl ve vedení Neuville o 17 sekund před Evansem a double M-Sportu na stupních zajišťoval třetí příčkou Suninen.

Druhou etapu začal nejlépe navrátilec Latvala, který zajel o 24 desetin rychleji než Neuville, Evans zaostal o dalších devět desetin. Na dalším testu dokázal Welšan na Belgičana sjet šest sekund, ale hlavním děním byl posun Sorda před Suninena, jelikož Španěl dokázal Fina předčít o sedm desetin. V posledním testu sekce vyhrál Neuville a když si Evans stěžoval na ztrátu trakce v druhé polovině testu a ve vložce ztratil 17 sekund na jezdce Hyundai, měl rázem v polovině dne Neuville takřka půlminutový náskok na první příčce. Druhý Evans se pak pomalu musel začít ohlížet zpět na Sorda, protože Španěl se na něj dotáhl na čtvrtinutu a naopak lehce navýšil svůj náskok na Suninena. Ten měl pak 11 sekund náskoku na pátého Lappiho. Poslední test sekce byl posledním testem soutěže pro Meeka, který vylétl mezi stromy a zdemoloval svou C3 WRC a mohl být jen rád, že se spolujezdcem z vozu vystoupili v pořádku.

Druhá runda začala útokem jezdců M-Sportu, když Fiesty obsadily první tři příčky v RZ, konkrétně v pořadí Evans, Ogier, Suninen, což znamenalo, že se Fin posunul zpět na třetí příčku před Sorda, jenž ve stopce lehce žehral na chování auta. Ve dvou zbývajících testech dokázal být Neuville rychlejší Evanse, takže po druhé etapě zůstal na čele Belgičan s náskokem 39 sekund na Evanse, třetí příčku si časy před Sordem chránil Suninen, avšak jeho náskok na Španěla čítá jen 5,3 sekundy. Dalších pět sekund nazpět následuje Lappi, poté zeje ve výsledcích menší díra, jelikož šestý Ostberg ztrácí již dvě minuty a další minutu a půl zpět je klasifikován Breen s druhou C3 WRC. Tím končí výčet vozů WRC a o zbytek TOP 10 se starají posádky WRC2, přičemž pořadí je následující. Osmý je Tidemand, devátý Pieniazek a desítku uzavírá Lefebvre.

Ve WRC2 po včerejšku vedl Greensmith, kterého následovali soukromníci a teprve na pátém místě byl nejrychlejší tovární jezdec Škody motorsport Tidemand. Hned první sobotní test však potkal lídra klasifikace WRC2 defekt a do čela se posunul Lefebvre, ale co bylo hlavní, do útoku zatroubil Švéd ve službách Škody a do konce první sobotní sekce se dokázal posunout na druhou příčku. V polovině dne vedl Lefebvre s náskokem 49 sekund na Tidemanda, třetí místo patřilo Pieniazkovi s privátní Fabií R5. Na posledním sobotním testu potkaly Francouze problémy s transmisemi a brzdami jeho C3 R5, které jej stály dvě minuty a pár na třetí příčku, čímž se do čela dostal Tidemand. Ten měl náskok před minutu na Pieniazka, třetí byl po druhé etapě Lefebvre, čtvrté místo drží Loubet s i20 R5 a pátý je Arai.