28. 5. 2018 08:19 − 3217× − 0

Rally Bohemia na Ještědu vybízí k zajímavému výletu

Jednou z novinek letošní Rally Bohemia je rychlostní zkouška Ještěd.

Atraktivní turistická i sportovní lokalita této dominanty Libereckého kraje dává jedinečnou příležitost jak spojit sledování rally se zajímavým výletem, třeba i pro celou rodinu.

Váháte, zda první prázdninový víkend věnovat rodině, turistice, cyklistice nebo sledování Rally Bohemia? Již nemusíte – Rally Bohemia letos nabízí zajímavou příležitost, jak spojit zajímavý rodinný výlet či turistický zážitek se sledováním rally v podobě nové rychlostní zkoušky přes Ještěd.

Pokud se rozhodnete ke sledování této sobotní rychlostní zkoušky, může být ideálním tipem následující postup: Nechte své auto na rozsáhlém dvoupatrovém parkovišti Skiareálu areálu Ještěd v Liberci – Horním Hanychově, nad kterým bude umístěn i start rychlostní zkoušky. Odtud pohodlně dojdete lesoparkem nad silnicí ke stanici kabinové lanovky, kterou vyjedete přímo na vrchol Ještědu k architektonicky unikátnímu stejnojmennému hotelu a restauraci ve tvaru kuželovitého rotačního hyperboloidu. Zde je možné si dát oběd či večeři a pokochat se při jídle širokým výhledem z této bohatě prosklené dominanty na Liberec, Jizerské hory, Český ráj, Máchův kraj a vlastně na celý region, ve kterém se odehrává Rally Bohemia. Při dobré viditelnosti je odtud vidět dokonce až do Prahy.

Sejdete-li od Hotelu Ještěd několik set metrů po převážně turisticky značených horských cestách, můžete se dostat hned na několik míst k trati rychlostní zkoušky. Zde budete moci sledovat průjezdy nádhernými technickými pasážemi plnými serpentin při sjezdu soutěžních vozů z horského sedla „Výpřež“ dolů do údolí Křižan. Pokud se rozhodnete přijet na rychlostní zkoušku z jižní strany úbočí Ještědu od Světlé, doporučujeme využít k zahnání hladu a žízně zájezdní hostinec Semering, který je doslova pár metrů pod diváckým místem na křižovatce u Světlé pod Ještědem.

Přehled času průjezdů všech částí Rally Bohemia na této rychlostní zkoušce – sobota 30. 6. 2018:

RZ ŠKODA AUTO Ještěd I:

11:39 MČR-HA (historické automobily), 13:05 MČR (hlavní soutěž)

RZ ŠKODA AUTO Ještěd II:

16:01 MČR-HA (historické automobily); 16:39 Rally Legend; 17:27 MČR (hlavní soutěž)

Věděli jste, že?

* V roce 2000 se stavba hotelu a vysílače Ještěd stala stavbou století v české architektuře.
* Stavba byla dokončena v roce 1973, tedy pouhý rok před prvním ročníkem Rally Bohemia (tehdy konané jako Rallye Škoda)
* Autor ještědského hotelu a vysílače Karel Hubáček získal za tuto stavbu prestižní ocenění – Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.
* V roce 2007 byl vysílač přidán na indikativní seznam UNESCO.
* Silueta věže stavby je dnes už natolik vžitým symbolem Liberecka, že se dostala i do erbu krajského znaku.
* Výstavba Ještědu přinesla pro tehdejší československý průmysl řadu nových poznatků a ověřených materiálů.
* Díky těmto vývojovým a experimentálním krokům byl hotel prohlášen národní kulturní památkou.
* Svým spojením technicismu se smyslem pro přírodní prostředí zaujímá věž jedinečné místo v celé české i středoevropské architektuře své doby.
* Z provizorní vysílací stanice na Ještědu vysílalo ve dnech 25.–27. srpna 1968 Svobodné studio Sever, ve kterém živě vystoupili i herec Jan Tříska a pozdější prezident Václav Havel.
* Celková délka sjezdových lyžařských tratí je na Ještědu 8,77 kilometrů.
* Součástí sportovního areálu Ještěd je také známý Bike Park, kde se konají republikové závody ve sjezdu a enduru na horských kolech.

Pořadatel Rally Bohemia srdečně zve k návštěvě letošního ročníku soutěže všechny diváky a fanoušky, ať už k trati této rychlostní zkoušky Ještěd, nebo na jiná místa.

Další informace k Rally Bohemia 2018 naleznete na www.rallybohemia.cz Tradičním generálním partnerem soutěže je i letos automobilka ŠKODA AUTO.

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama