Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
9. 6. 2018 21:26 − 2465× − 0

S hubeným náskokem je v čele nadále Ogier

Světový šampionát o tomto víkendu pokračuje na šotolině italského ostrova Sardinie, kde se i po druhé etapě nejlépe vede Sebu Ogierovi.

Druhým, tím nejdelším, dnem dnes pokračovala Rally Sardegna a na soutěžící čekalo 146 ostrých kilometrů rozdělených do sedmi měřených testů. Ve druhé etapě byla na programu, mimo jiné, i jedna z velmi známých vložek, tedy Monte Lerno, která se svými 28 kilometry stala (byť jen o 300 metrů) nejdelší zkouškou soutěže. Tato vložka je pověstná svým skokem Micky’s Jump a z minulosti na ní skončila cesta soutěží například pro Lorenza Bertelliho, který zde havaroval před dvěma roky. Druhou nejdelší (o oněch zmiňovaných 300 metrů) byla vložka Monti di Alà, která se jede v nezměněné podobě oproti loňsku a posádky při ní projíždějí farmou větrných elektráren a svým charakterem se jedná o tu z rychlejších zkoušek celé Italské rally.

Když pozornost přesuneme k pořadí, tak po včerejšku vedl Ogier před Neuvillem a na tomto pořadí nezměnila nic dnešní úvodní vložka. Tu však zajel nejlépe navrátilec Tänak, Ogier se držel těsně na Neuvillem. Na následující vložce Francouz zajel nejrychleji, ale první Monte Lerno se mu vůbec nepovedlo, když na Neuvilla ztratil takřka čtvrtminutu. V cíli se pak úřadující mistr světa nechal slyšet, že si není vědom žádné chyby a že mu ve vložce nesednul rytmus, což byla příčina Neuvillova snížení ztráty. V polovině dne tak oba dva soky dělilo 49 desetin, třetí Latvala zaostával další více jak půlminutu. Na čtvrtém místě byl klasifikován Lappi a na pátou příčku se po Monte Lerno posunul Paddon, jenž překonal Ostberga.

Odpoledne se začala na kratší verzi čtvrteční speciálky odehrávající se v bývalém motokrosovém areálu, přičemž Citta’ di Ittiri – Coros se oproti úvodnímu testu soutěže lišila zejména jiným závěrem testu. Nejlépe si zde vedl Lappi, naopak Ogier prodělal další dvě sekundy na Neuvilla a rozdíl mezi oběma byl 29 desetin. Francouz se však po návratu na klasické testy rozjel, když vyhrál RZ14, jenže zbylé dva testy byl pro změnu opět rychlejší Belgičan a před zítřejším závěrem dělí oba jezdce 39 desetin. Po poslední zkoušce byl na třetí příčce klasifikován Latvala, avšak jeho Yarisu vypověděl službu alternátor a 100 kilometrový přejezd zpět do servisu se pro Toyotu stal nemožným, když v půli cesty přestala fungovat.

Na třetí místo se tak posunul poslední zástupce japonské značky, kterého v rally nepotkaly problémy a jímž byl Lappi. Ten však na jezdce před sebou ztrácí 50 sekund, naopak na čtvrtého Paddona má náskok více jak minutu. S odstupem pouhých dvou sekund následuje Kiwiho Ostberg, jenž je nejrychlejším zástupcem Citroenu, minutu nazpět je šestý Breen. Na sedmé příčce je nejrychlejší jezdec WRC2, kterým je Kopecký a za ním se sedmi sekundami ztráty následuje Latvala, jehož konto zatížilo sedm minut penalizace za rally2. I na devátém místě je uživatel rally2, konkrétně Tänak a nejlepší desítku uzavírá Prokop se starou generací Fiesty WRC.

Jak už naznačil popis konce TOP 10, ve WRC2 vede Kopecký, jemuž dnes na RZ11 k vedení dopomohly technické problémy Lefebvrova Citroenu, jenž zradilo zavěšení. Tím pádem se Kopecký ocitnul ve vedení s náskokem minuty a půl na druhého Ciamina a třetí byl Andolfi. Ital si třetího místa dlouho neužil, protože na následujícím testu nabral velkou ztrátu a na třetí příčku se posunul Katsuta. Toho začal odpoledne mocně stahovat Veiby a taktéž se před něj po poslední sobotní vložce dostal, avšak Japonec nechal ve zkoušce takřka čtyři minuty a propadl se až na sedmé místo. Na jeho uvolněné třetí místo se tedy dostal Veiby, jenž se ztrátou necelé půlminuty může ještě zítra ohrožovat druhého Ciamina, Kopecký na čele má už tři minuty náskok a o vítězství jej tak může připravit jen obrovská smůla nebo jezdecká chyba. Na čtvrtém místě je po sobotě ve WRC2 Loubet, pátý je Andolfi.