reklama
reklama
13. 6. 2018 09:52 − 889× − 1 0

Návrat soutěžních vozů do Vogéz

Rallye Alsace-Vosges v roce 2010 vyrazila do mistrovství světa, kde nahradila korsickou rally.

O pět let později se Francouzi rozhodli svůj díl světového šampionátu vrátit zpátky na rodný ostrov Napoleona Bonaparteho. Alsaská soutěž se už zpátky do francouzského asfaltového šampionátu nevrátila. Nyní se na scéně objevil její nástupce v podobě Rallye Vosges – Grand Est a pro letošní rok nahradil v kalendáři tradiční Rallye du Limousin. Na rychlostní zkoušky včetně známé Pays d’Ormont o víkendu zavítali v první řadě dva největší favorité na titul. Po absolvování prvních tří podniků k němu má lépe nakročeno Bryan Bouffier, který se svým Hyundaiem i20 R5 vybojoval dvě vítězství. Úřadující šampión Yoann Bonato přetavil ve vítězství lyonskou premiéru s Citroënem C3 R5, ale pak si nechal možné vítězství v následující Rallye d’Antibes doslova uplavat. Na třetí místo šampionátu se po Antibes dostal pravidelně bodující pilot Škody Fabia R5 Pierre Roché, ale čtvrtý Jérémi Ancian na něj se svou Fiestou R5 bodově příliš neztrácel.

Lídr mistrovství opanoval první dvě zkoušky, ale jeho hlavní rival kontroloval situaci a vzhledem k minimálnímu odstupu přes tři vteřiny si jej nenechával odjet daleko. Pilot Citroënu následně vyhrál třetí test, ale jen o dvě desetiny. Po servisní přestávce se posádky vrátily na stejné tři úseky a tentokrát je tam potkal déšť. Bouffier nezvolil dobré pneumatiky a hned po prvním testu se propadnul pět vteřin za soupeře. Bonato si ale vedení moc dlouho neužil, jeho C3 ztratila v RZ 5 výkon a pilot ji po jejím absolvování musel odstavit. Třetím nejrychlejším pilotem první etapy se díky tomu stal Ancian, který si před nedělí mohl dělat zálusk na příčku ještě o stupínek lepší. Hyundai i20 R5 Quentina Giordana do ní totiž odjížděl s náskokem necelých sedmi sekund. Bouffier naopak mohl být v klidu, stejně jako před třemi týdny těžil z mokrých podmínek, navíc přišel o svého nejsilnějšího soupeře a na konci dne se radoval z náskoku třičtvrtě minuty.

Giordano musel spěchat, pokud si chtěl udržet své druhé místo, a vyhrál první nedělní test. V tom následujícím pro změnu Ancianovi podlehnul a odstup obou jezdců zůstal na zhruba stejné úrovni. Po servisu pilot Hyundaie zaznamenal hned dva nejrychlejší časy za sebou. Ten druhý už ale ani nepotřeboval. Ve stejném testu totiž Ancianovu Fiestu R5 postihnul defekt. První jej zpomalil už v RZ 2, ale tehdy na něm dojel až do cíle. Tentokrát už musel zastavit a kolo vyměnit, což jej srazilo až na konečné šesté místo. Bronz si z Vogéz nakonec odvezl pilot Škody Fabia R5 Quentin Gilbert, pro kterého se tento výsledek stal doposud nejlepším v aktuální sezóně. To samé platí i pro jeho jmenovce Quentina Giordana, který zajel skvělé druhé místo a zajistil double pro korejský Hyundai. Bouffier v neděli už nemusel nikam moc pospíchat, kontroloval situaci a vyjel si potřetí v tomto roce nejvíce bodů. Bonato si tentokrát neodvezl ani bod a jeho situace v boji o titul se začíná komplikovat. Za měsíc se při Rallye Aveyron Rouergue šampionát už přehoupne do své druhé poloviny.

Komentářů celkem: 1
13. 6. 2018 17:39
00
abych řekl pravdu docela mi ta soutěž i chybísmajlík

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama reklama