12. 6. 2018 09:13 − 1133× − 0 0

Škodovka zůstává v Polsku neporažená

Oba úvodní podniky polského šampionátu vyhrály posádky usedající do Fabie R5 a tento trend se nezměnil ani o víkendu.

Grzegorz Grzyb s Robertem Hundlou se ale nakonec na startu Rajdu Nadwiślańského neobjevili a umožnili tak svým nejbližším soupeřům Jakubu Brzezińskému s Kamilem Kozdrońem odpoutat se v průběžném pořadí šampionátu. Vítězové Rajdu Dolnoslaského ale v první řadě museli porazit soupeře včetně ještě další posádky Škody Fabia R5 Mikolaje Marczyka s Szymonem Gospodarczykem. Tito junioři soutěž od soutěže zrychlují a v druhé soutěži už se naplno účastnili boje o vítězství. Po havárii bohužel museli odstoupit. Proti škodovkám vyrukovala i velmi rychlá posádka Fordu Fiesta R5 Tomasz Kasperczyk – Damian Syty. Se slabším a méně sofistikovaným Fordem Fiesta Proto se i tentokrát objevili úřadující mistři Filip Nivette s Kamilem Hellerem. Ti tentokrát předvedli nejlepší výkon roku a po dvou odstoupeních konečně dotlačili Fiestu až do cíle. Kromě vítězství v kategorii Open N si vyjeli i parádní třetí příčku absolutně.

Druhým nejrychlejším jezdcem této kategorie se stal vítěz Open N v prvních dvou soutěžích Marcin Slobodzian, který se znovu utkal se svým tradičním rivalem Lukaszem Byśkiniewiczem. Pilot Hyundaie i20 R5 dokázal soupeře v minulé rally už porazit, ale tentokrát s ním opět prohrál a musel se smířit se šestou příčkou. Debut za volantem Fabie R5 si v Pulawách odbyl Zbigniew Gabryś, ale hned v první zkoušce poškodil zadní zavěšení a musel odstoupit. S Fiestou R5 naopak pokračuje Dariusz Poloński a poprvé se mu v tomto roce podařilo dojet až na cílovou rampu. I přes vyhranou předposlední zkoušku však na třetího Nivetteho nestačil a musel se smířit s bramborou. O první příčku spolu od samého začátku sváděli souboj Brzeziński s Kasperczykem. První zkoušku vyhrál pilot Fordu, v druhé jej předstihl soupeř ve Škodě a do servisu po třetí zkoušce už přijížděl coby lídr zase Kasperczyk. V druhé sekci se opakoval trend z té první, dva ze tří testů opanoval vedoucí pilot Fordu a zvýšil svůj náskok na šest vteřin. Třetí místo v první etapě vybojoval Marczyk, ale nakonec soutěž dojel jako druhý. Do boje o vítězství tentokrát nezasáhnul, ale po havárii v předešlé soutěži potřeboval hlavně dojet. A to se mu podařilo. Cíl naopak neviděl Kasperczyk, v neděli hned ráno jej vyřadil alternátor. Brzeziński se dostal na první příčku bez toho, aby musel pokračovat v krásném boji z první etapy. Soutěž vyhrál a udržel si vedení v šampionátu.

Stav šampionátu: 1. Brzeziński 82, 2. Grzyb 50, 3. Marczyk 42, 4. Kasperczyk 28, 5. Slobodzian 25, 6. Koltun 23