Lappi na stupních vítězů Rallye Sardinie

Esapekka Lappi si dojel pro třetí místo, čímž zaznamenal své první pódiové umístění v rámci světového rallyového šampionátu FIA 2018.


Tímto výsledkem se zároveň Lappi posouvá na čtvrtou příčku v soutěži jezdců WRC. 

Lappi zahájil poslední den rallye s náskokem něco málo přes minutu před pátým jezdcem v pořadí. Díky tomu si v posledních pěti rychlostních zkouškách mohl dovolit trochu opatrnější jízdu, a pojistit si tak druhé pódiové umístění v rámci své kariéry ve WRC.Lappi dorazil do finiše s náskokem 58,9 sekundy, čímž splnil avizovaný cíl zlepšit své čtvrté místo, kterého v tomto podniku dosáhl v roce 2017. Jeho stájoví kolegové Jari-Matti Latvala a Ott Tänak z týmu TOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team) rovněž skórovali za sedmé a deváté místo v celkovém pořadí, neboť se podle regulí rallye mohli po technickém výpadku opět vrátit do závodu. 

Latvala po celou sobotu sváděl boj s Lappim o třetí místo, avšak kvůli závadě musel v silničním úseku vůz odstavit a poté jej předat k večernímu servisu. Tänak byl rovněž mezi třemi nejlepšími, avšak v poslední páteční erzetě byl nucen odstoupit kvůli poškození vozidla po tvrdém doskoku, nicméně poté opět dokázal vybojovat umístění v první desítce, a zůstává tak na třetím místě v celkovém pořadí závodních jezdců. 

Tommi Mäkinen (šéf týmu) 

„Esapekka si zaslouží pochvalu za pódiové umístění. První den sice ztratil nějaký čas, ale poté se mu již dařilo, dobře se koncentroval a nedělal žádné chyby. Toto pódiové umístění je zasloužené. Samozřejmě nemůžeme být úplně spokojeni s průběhem celého závodního víkendu, protože bychom rádi viděli i to, jak Jari-Matti a Ott bojují o pódiová umístění až do konce. Je smůla, jak to pro oba nakonec skončilo, ale toto je prostě rallye, takže stát se to může, zvláště na takto náročné akci. Bylo to mnohem náročnější, než jsme se původně domnívali, spousta vozů buďto odstoupila, nebo se setkala s problémy. Každý bojoval úplně naplno, i přes zrádný povrch tratě. Vozy jsou silné, ale potřebujete i trochu štěstí.“Jari-Matti Latvala (jezdec, vůz č. 7) 

„Byl jsem rád, že jsem se mohl vrátit a opět dnes vyjet na erzety po včerejším frustrujícím zážitku. V autě jsem měl dobrý pocit a také časy byly dost dobré, a to i přesto, že jsme šetřili obutí. Bohužel mi na Power Stage v zatáčce zhasnul motor: příliš rychle jsem najel do levotočivé zatáčky a byly tam hluboké vyjeté koleje. Hodně jsem si tu přál umístění na bedně, zkusím si odpočinout v pozitivním duchu a připravit se na boje ve Finsku.“ 

Ott Tänak (jezdec, vůz č. 8) 

„Byl to dost náročný víkend a hodně jsme se tu naučili. Ještě musíme analyzovat, co se stalo a proč, abychom se podobným věcem do budoucna vyhnuli. V obecné rovině máme dobré pocity, jsme opravdu rychlí, pouze potřebujeme zlepšit konzistenci našich výsledků. Vím, že to dokážeme. Jsme pořád mladý tým, ale učíme se rychle. Tým má moji velkou důvěru a jsem si jist, že dokážeme tyto chvíle překonat a v budoucnu se ukážeme jako silnější.“Esapekka Lappi (jezdec, vůz č. 9) 

„Dnešek spočíval pouze v tom, abychom dostali vůz do cíle a nastoupili na stupně vítězů. Toto je hodně důležitý výsledek, nejen pro moji sebejistotu, ale i pro celý tým. Myslím, že pódiové umístění bylo zasloužené. Vyskytla se možnost vybojovat jej i dříve během této sezóny, ale udělal jsem pár chyb. Portugalsko i Sardinie byly z mého pohledu celkem čistě zajeté soutěže s konzistentními výsledky, takže doufám, že to dokážu přenést i do Finska.“

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!