13. 6. 2018 10:45 − 1421× − 0

Další švédský vítěz s Fabií R5

Švédskému mistrovství letos vládnou piloti škodovek a čtvrtou soutěž vyhrál už třetí z nich.

Dva triumfy si na své konto připsal Fredrik Åhlin, který ale na start Rally Askersund nedorazil a dal všanc svou vedoucí příčku v průběžném hodnocení. Největší šanci ukořistit ji měl vítěz Östersund Winter Rally Mattias Adielsson, který ale první letošní šotolinovou rally před měsícem bohužel nedokončil. Martin Berglund pro změnu nedokončil druhou zimní soutěž a zatím ještě nedokázal ani jeden podnik vyhrát. S další Fabií R5 chtěl poměřit síly s domácími účastník ME Nikolay Gryazin. Pokud někdo mohl reálně pomýšlet na poražení přesily škodováků, pak to byl jednoznačně Johan Holmberg. V South Swedish Rally se svým Fordem Fiesta R5 vystoupal až na pódium a také se honosí plnou spolehlivostí.

Adielsson už letos ukázal, že mu rychlost nechybí a začal pořádně v tempu. Bohužel jak rychle začal, tak rychle skončil. Ve čtvrtém testu se svou Fabií R5 narazil do kamene a urval jeden z předních tlumičů. Místo vidiny pěkných bodů domů odjížděl s nulou, už podruhé v řadě. První pětici testů dokázal opanovat Gryazin, ale pak se nevyhnul defektu a výměnou kola přímo ve zkoušce ztratil dvě minuty. Do cíle ruský pilot dorazil se čtyřicetivteřinovým odstupem jako třetí a za jeho zády se umístil Thomas Thunström, který je už čtvrtým rokem věrný Citroënu DS3 R5. V sedmé zkoušce se uvolněného vedení ujal Berglund, který během celé soutěže nevyhrál jediný test. I to mu ale stačilo, aby se stal vítězem čtvrté švédské soutěže letošní sezóny. Holmberg měl blízko k tomu, aby konečně prolomil silnou sestavu Fabií R5, ale nakonec o 10,5 sekundy neuspěl.

Stav šampionátu: 1. Åhlin 83,5, 2. Berglund 65, 3. Holmberg 61, Adielsson 61, 5. Thunström 51, 6. Jonasson 36