23. 6. 2018 20:49 − 11110× − 12

Barumka se pojede s řadou změn a novinek

Barum Czech Rally Zlín se uskuteční v letošním roce v termínu 24. – 26. srpna 2018, na programu bude osmačtyřicátý ročník.

Barumku každoročně sleduje ve Zlínském kraji desetisíce fanoušků, což zařazuje zlínskou rally do pozice jednoho z nejvíce navštívených sportovních podniků na území České republiky. I v letošním roce se čeká v rámci FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) kvalitní podívaná a nabitá startovní listina s řadou předních jezdců z evropského šampionátu. Očekává se pokračování dramatického souboje šestinásobného vítěze zlínské rally Jana Kopeckého s největším adeptem na evropský titul Alexejem Lukjaňukem z Ruska.

Centrum soutěže bude soustředěno v krajském městě Zlín. Startu závodu předchází technická přejímka konaná ve čtvrtek 23. srpna v odpoledních hodinách v Otrokovicích. V pátek 24. srpna proběhne v dopoledních hodinách v blízkosti servisní zóny kvalifikace a testovací RZ na úseku z Komárova do Pohořelic. Slavnostní start se uskuteční od 16 hodin na náměstí před zlínskou radnicí, samotná rally odstartuje večerní diváckou Super RZ v ulicích Zlína, po které následují dva plnohodnotné soutěžní dny. Celá rally měří 746 km a obsahuje 15 rychlostních zkoušek v celkové délce 212,5 km na osmi úsecích s asfaltovým povrchem. Nejdelším a nejnáročnějším rychlostním testem v itineráři letošní barumky bude poslední rychlostní zkouška celé rally s téměř 25 kilometry! Oproti loňskému ročníku se změnilo 40% tratě náročných rychlostních zkoušek. V itineráři chybí po 15 letech klasický úsek Pindula, který začal psát svou historii při třetím ročníku v roce 1973. „Letos nejedeme tuto legendární erzetu z důvodu výskytu afrického moru prasat, neboť jsme se rozhodli pro bezpečnější variantu. Divákům můžeme slíbit, že v žádném případě nebudou ochuzeni o kvalitní a náročné rychlostní zkoušky. Přesné názvy erzet zveřejníme až koncem června, nicméně podle zveřejněných lokalit určitě nebude soutěži scházet náboj a obtížný charakter jednotlivých rychlostních zkoušek,“ pověděl Miloslav Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín.

K novinkám letošního ročníku patří rozšíření servisního parkoviště v Otrokovicích do prostor areálu Zlín Aircraft a.s. (bývalý Moravan), kde naleznou zázemí i vozy Star Rally Historic. „Dochází k přesunutí servisního areálu na letištní plochu společnosti Zlin Aircraft v Otrokovicích. Zde budou mít posádky Star Rally Historic dostatek prostoru. Budeme mít startovní pole kompletně u sebe a rovněž z hlediska logistiky to bude jednodušší. Letos se navíc celé startovní pole soudobých vozů barumky rozloží, neboť část týmů bude i na letištní ploše, aby měl každý tým dostatek místa. Soutěžíci určitě ocení pohodlné parkování kolem letišní plochy a lepší prezentaci pro své partnery,“ vysvětlil Miloslav Regner rozšíření servisního areálu. Samozřejmostí je pokrytí nového areálu technickým zabezpečením včetně přívodu elektřiny a bezdrátovým internetovým připojením.

Pořadatelé z Auto klubu Barum Zlín v AČR slibují velmi kvalitní startovní pole. Předpokládá se, že se objeví ve Zlíně kolem třiceti vozů progresivní kategorie R5, vedle Kopeckého a Lukjaňuka přijede řada zvučných jmen nejen z Evropy. Diváci se mohou těšit v rámci evropského šampionátu i na tuhé boje v hodnocení juniorů a jezdců do 28 let.

Jedenáctý ročník Star Rally Historic je pevně zakořeněnou součástí Barum Czech Rally Zlín. Potvrzením rostoucí úrovně je přidělení mistrovského statusu podniku, který se potřetí pojede jako součást MČR v rally historických automobilů! Tradiční součástí zahajovacího programu barumky je Bugatti Grand Prix. Již posedmé se na trať městského okruhu v ulicích Zlína vydají historické automobily z dvacátých a třicátých let minulého století.

Podruhé se uskuteční Green Rally pro vozidla s elektrickým a hybridním pohonem, kdy nejde o klasickou rally, posádky absolvují některé z klasických rychlostních zkoušek barumky, okořenenou o speciální úkoly jako například jízdu zručnosti, a také o společensko-kulturní vyžití spojené s příjemnými gastronomickými zážitky či relaxací ve wellness. Po loňské úspěšné premiéře se uskuteční i letos cyklovyjížďka s názvem Zlínská kola, která je určena jak pro profíky, tak pro širokou veřejnost a proběhne po trati městské rychlostní zkoušky. Podrobné informace najdete na oficiálním webu www.czechrally.com nebo prostřednictvím sociálních sítí.

ZÁKLADNÍ PROGRAM:
Pátek 24. srpna 2018
8 – 10 hod.: kvalifikační RZ Komárov
10 – 13 hod.: testovací RZ Komárov
16:00 hod.: slavnostní start
21:15 hod.: Super RZ Zlín

Sobota 25. srpna 2018
08:00 hod.: start 1. etapy
21:58 hod.: cíl 1. etapy

Neděle 26. srpna 2018
7:30 hod.: start 2. etapy
17:00 hod.: cíl rally, rozdílení cen

Komentářů celkem: 12
23. 6. 2018 22:40
0 0
Čekal jsem různé důvody, proč se nepojede Pindula, ale ne prasečí mor.
Nějak jsem nezaznamenal, že se tento problém přesunul (rozšířil) sem? smajlík
24. 6. 2018 14:12
0 0
Sukop, podle mapky https://www.svscr.cz/amp-mapy/ je skoro celá loňská Pindula ve vysoce rizikové oblasti, takže až mě to pěkně sejří, že přijdu o nejbližší erzetu, tak se asi nedá nic dělat. Nakolik se navíc na nezařazení vložky podepsala nepřejícnost některých lidí z Jaroslavic, těžko říct.
25. 6. 2018 09:05
1 0
Odpadlé okenní lišty ve duhém patře, to je nářez smajlík
25. 6. 2018 15:44
0 0
Tak ona by se Pindula dala namotat všelijak, nejenom se startem v Jaroslavicích. Prasečí mor je rozhodně mnohem zásadnější důvod a pro letošek bohužel neovlivnil jenom rally. Díky moru se letos nejede MTB maratón Okruh Luhačovickým Zálesím a trať dalšího skvělého MTB maratónu Zlínská 50tka dozná pro letošek zásadních změn... Tož tak ogaři a cérky smajlík
25. 6. 2018 16:53
0 1
Tak po přesunu přejímek vzali Zlínu historiky, další kus atmosféry přímo ve městě :-( Vím , že zrovna tohle moc lidí asi neřeší, ale mě to mrzí. Počítám , že až bude autobusák v rekonstrukci, vrátí se otrokovický okruh , pak přesunou i ředitelství a můžem to přejmenovat.
25. 6. 2018 17:25
2 1
Přesun historiků mimo centrum Zlína vnímám jako krok zpět, místa v bývalé servisní zoně bylo dost,vše přístupné, zejména pro diváky, tak i pro mechaniky a hosty. Nevím, co pořadatele k tomuto vedlo, ale něco jako genius loci, tedy duch místa s báječnou i noční atmosférou se podle mne rozplyne někde v polích na otrokovickém letišti....
25. 6. 2018 19:31
1 1
Tohle se opravdu nepovedlo!
25. 6. 2018 20:00
0 0
Původně napsal Vrátníček
Přesun historiků mimo centrum Zlína vnímám jako krok zpět, místa v bývalé servisní zoně bylo dost,vše přístupné, zejména pro diváky, tak i pro mechaniky a hosty. Nevím, co pořadatele k tomuto vedlo, ale něco jako genius loci, tedy duch místa s báječnou i noční atmosférou se podle mne rozplyne někde v polích na otrokovickém letišti....
Přesně tak... smajlík
25. 6. 2018 20:10
0 0
Původně napsal ppa
Tak ona by se Pindula dala namotat všelijak, nejenom se startem v Jaroslavicích. Prasečí mor je rozhodně mnohem zásadnější důvod a pro letošek bohužel neovlivnil jenom rally. Díky moru se letos nejede MTB maratón Okruh Luhačovickým Zálesím a trať dalšího skvělého MTB maratónu Zlínská 50tka dozná pro letošek zásadních změn... Tož tak ogaři a cérky smajlík
Sice OT, ale to neříkej ani ze srandy, jsem letos plánoval, že si půjdu trochu zajezdit a ono nic? Hlavně, že se s morem bojuje už asi rok...
25. 6. 2018 20:28
0 0
.. a bude hůř .. buďme rádi za to, co je smajlík
26. 6. 2018 08:30
1 0
Samozřejmě, že prasečí mor není hlavní důvod ke zrušení Pinduly. Je to jen zástěrka. Hlavní důvody se přece v oficiálních tiskových zprávách (jakékoliv organizace) neuvádějí...

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama