reklama
reklama
9. 7. 2018 06:42 − 4667× − 19 0

Životní výsledek Sandry Pokorné na Rally Bohemia

Veleúspěšný start mají za sebou Sandra a Zdeněk Pokorní.

Naposledy se společně představili automobilovým fanouškům na Rally Bohemia, odkud si Sandra přivezla životní výsledek. Ve třídě 3 totiž obsadila třetí místo a celkově v MČR byla 28. Zdeněk dokončil rally na pěkném 15. místě.

Pouhé dva týdny po hustopečské soutěži odstartoval další podnik velkého domácího mistráku, populární Bohemia rally. Ve startovní listině byli i oba zástupci rodiny Pokorných. V ohlédnutí za soutěží začněme u zkušenějšího, tedy táty. Zdeněk zůstává v letošní sezóně věrný osvědčenému, a proto i do Mladé Boleslavi přijel s navigátorem Richardem Lasevičem a soutěžním vozem Škoda Fabia R5. Od pořadatelů nafasovala tato zkušená trojice startovní číslo 20 a splnit cíl, který si dávají jezdci před soutěží, bylo v tomto případě velmi těžké. Mnoho soutěžáků chce být totiž lepší, než je jejich startovní číslo, a při pohledu do startovní listiny to byl vskutku oříšek. Zdeněk Pokorný se ovšem na závody jezdí bavit. Přesto kdyby mu někdo před rally řekl, jakého umístění dosáhne v cíli, asi by mu poklepal na čelo. Zdeňkova fabie je zařazena do třídy 2 a zde se sešla vskutku skvělá konkurence 20 jezdců z Česka, Finska, Dánska, Maďarska a Rakouska.

„Rally Bohemia patří z mého pohledu mezi nejkrásnější soutěže u nás. Svůj velký podíl na tom mají rychlostní zkoušky, které se jezdí po klasických silničkách druhých a třetích tříd. V tom vidím velké kouzlo soutěže. A pokud se k tomu přidá i polookruhová erzeta, kterou mám moc rád, pak nemá soutěž chybu,“ přiblížil atmosféru soutěže Zdeněk Pokorný. Zdeněk s Richardem zajížděli v sobotu svůj standard. S mladými dravci se oba pánové, kteří věkem pomalu ale jistě patří mezi veterány, rozhodně nechtějí nahánět. Po první etapě a devíti odjetých rychlostních zkouškách jim patřilo průběžné 22. místo. V neděli čekalo na posádky zbývajících sedm RZ, ale jedna zkouška byla z bezpečnostních důvodů zrušena. Zdeněk s Richardem si závod užívali a z dobré nálady je nevykolejila ani desetivteřinová penalizace za předčasný start do 13. RZ.

„V průběhu závodu jsme jeli v pohodě, ale nijak jsme se neloudali, o čemž svědčí i moment, kdy jsme se jednou kochali při výletu na louku. Autu jsme krom drobných kosmetických šrámů neublížili, a tak jsme mohli pokračovat dál. Závod jsme si oba s Richardem velmi užili. Škodovka fungovala skvěle, za což patří díky klukům z týmu Honzy Černého. A s konečným výsledkem musíme být velmi spokojení. Naši radost navíc umocnila Sandra, která zajela skvělý výsledek. Potěšil mne u ní i čas na RZ Sosnová, kde zajela třetí nejrychlejší čas mezi produkčními vozy. Je to právě trať, kde se Sandra učila jezdit a plně zde zužitkovala nasbírané zkušenosti. Mne nyní čeká Rally Pačejov, do které bych měl odstartovat s repasovaným motorem. Pevně věřím, že mechanici vše stihnou naladit,“ ohlédl se za závodem pražský jezdec. V cíli byla posádka Pokorný – Lasevič klasifikována na 19. místě absolutně, ale kluky více těší umístění v MČR, kde dosáhli na 15. příčku. Ve třídě 2 to pak bylo místo 13.

Nyní už pojďme k Sandře, kterou na mladoboleslavských rychlostních zkouškách navigoval Jiří Skořepa. Auto u této dvojice zůstává rovněž stejné, takže pouze pro zapomětlivé připomínám, že jde o Subaru Impreza STi spadající do třídy 3. Zde se sešlo sedm soupeřů. Sandra byla oproti Zdeňkovi sdílnější a byla by škoda nechat její postřehy v šuplíku. „Už při najíždění jsem byla překvapená, jak je povaha erzet odlišná od předchozích soutěží. Nejelo po úzkých lesních cestách, ale po širokých silnicích. Už při najíždění jsem ale pochopila, že jsou sice relativně přehlednější, ale o to zrádnější. Celkově se mi celá soutěž zdála dost rychlá. V některých úsecích se závodilo na klouzavém asfaltu, takže kvalitní rozpis byl základ. Čeho jsem se hodně obávala, byla Staroměstská RZ, byla úzká, na kostkách a s obrubníky. Každopádně se mi splnil další sen, a to startovat na legendární Rally Bohemia,“ nastínila charakter soutěže Sandra.

Mladá dívka to nemá mezi kluky s produkčními vozy jednoduché. Ale je to bojovnice a už výsledek na konci první etapy naznačoval, že při troše štěstí a smůle soupeřů by to tentokráte mohlo i cinknout. „Do sobotní etapy jsme vstupovali RZ Bondi, která byla pro mě hodně zajímavá tím, jak byla uklouzaná. Byla jsem z ní trochu vyjevená, ale nějak jsme ji odjeli a těšila jsem se na další zkoušky. RZ Chloudov mi vůbec nesedla. Přestože byla krátká, byla dost náročná a těžká a nepodařila se mi zajet moc dobře. Třetí zkouška se mi naopak velmi líbila. Při ní jsme však zjistili, že jsme nezvolili správné pneumatiky a na jednadvacítkách by nám bylo daleko líp. Po RZ Ještěd jsme tedy při servisu na druhou rundu přezuli, při tom jsme objevili, že gumy z první rundy jsme sjeli až na plátno. Přezutím jsme tedy ihned viděli zlepšení v chování auta, zlepšení časů a druhé průjezdy jsme si tudíž víc užívali. Já jsem osobně byla zvědavá na RZ Sosnovou, kde jsem v minulosti jezdila amatérské podniky. První čas se nám nezdál s Jirkou špatný, ale v druhém průjezdu, i když jsem měla pocit, že jsem asi dvakrát nebyla ve správné stopě, jsme zajeli pro nás překvapivě výborný čas a zatím nejlepší čas v mistráku vůbec. Absolutně to byl 23. čas, 18. čas v MČR a nechali jsme za sebou i pár kolegů z naší třídy. Z toho jsme měli radost velikou,“ podělila se o dojmy ze sobotní části závodu mladá jezdkyně. Třetí čas mezi pévéčky ustálil pořadí po první etapě a dvojice Pokorná – Skořepa ji zakončila na 35. místě absolutně a 4. místě ve třídě.

Ráno vstávala Sandra s Jirkou s dobrou náladou, a to ještě netušili, že barometr dobré nálady bude rychle stoupat. Přesto se Sandra nevyhnula drobným problémům. „Do druhé etapy jsme zvolili již od začátku dobré obutí a až na jedno mé přeslechnutí „100 pravá 9“ po kose do kopce, kdy jsem se vnitřně radovala z toho, jak se mi v prudkém odbočení podařila krásná ručka a v nadšení přeslechla následující zásadní zatáčku (smích), najednou jsem dobrzdila do křoví. V tom stejném místě se mi pro změnu v druhém průjezdu ručka nepodařila, přetočili jsme se a autem srazili značku radiobodu. Zde jsme ztratili dobrých 15 vteřin. Kromě těchto dvou incidentů se nám nic zásadního nestalo. Na polookruhové zkoušce jsem si připadala jako na slalomu, kdy jsem se všemožně vyhýbala vyházeným dlažebním kostkám. A aby toho nebylo málo, tak na stejné zkoušce jsem měla najednou v zorném poli dětský míč uprostřed silnice, což mne docela rozhodilo. Ale co si budu hodně dlouho pamatovat, byl okamžik, kdy jsem ve stopce za poslední zkouškou byla šťastná, že jsem dokončila náročnou soutěž a mezi prvními mi gratuloval táta se slovy, že jsem třetí ve třídě. Nepamatuju si, kdy jsem měla naposledy takovou radost. Celkově tento výsledek není jen naše práce s Jirkou, ale práce celého našeho týmu a mého táty od začátku letošního roku až doposud. Od přípravy auta, práce se mnou i celkového zázemí. A nesmím zapomenout na velký posun, protože díky našim sponzorům jsme si mohli najet spoustu kilometrů, proto všem patří velký dík. Také děkujeme fanouškům a kamarádům, kteří se na nás přijeli podívat na tratě i do servisu a vůbec všem, kteří fandili,“ neskrývala nadšení ještě dlouho po závodě Sandra Pokorná. A mně nezbývá než jen doplnit výsledek, že Sandra s Jirkou dokončili závod na 34. místě absolutně, ale lépe se poslouchá klasifikace MČR, kde se umístili na 28. místě absolutně, 3. místě ve třídě 3 a zvítězili v kategorii Ladies.

Komentářů celkem: 19
9. 7. 2018 07:40
33
Ona Bohemia sama o sobě nebyla moc dobře obsazená, ale radovat se z třetího místa ze tří ...
9. 7. 2018 09:37
22
na startu bylo sedm podádek ve třídě 3, asi nebude její chyba, že dojely jen tři a ona byla mezi nima a po většinu soutěže ani nebyla úplně poslední smajlík
9. 7. 2018 10:01
11
Kondec : jj...spatne obsazena. 3 fabricky auta, baumschlager....hotova tragedie smajlík
Jinak Sandre gratulace, ono totiz neni tak podstatne kolik aut dojede, ale kolik odstartuje. Nekdy je lepsi mlcet, pane kolego smajlík
9. 7. 2018 12:53
02
kondec: No úplně nevím jestli jsi v takové kondici, že by si Sandru předjel smajlík smajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlík Možná by Tě mohla svéztsmajlíksmajlík
9. 7. 2018 14:03
20
No ve výsledku 3. místo nádhera smajlík ale ze 14 RZ skončila na 9 z nich na posledním místě ve třídě. Opravdu se to považuje za veleúspěšný start?
9. 7. 2018 14:13
00
vitak: To klidně může, moje reakce je na článek "životní výsledek ..." a poslední utrpěné místo ve třídě asi opravdu není taková pecka.
ladis123: Jo to beru zpět, jak mne mrzí konec auta Honzy Dohnala, výpadek Vendy Kopáčka a další chybějící borci, tak jsem nepřipočetl tato zajímavá jména. To je pravda.
9. 7. 2018 14:25
00
kondec: díky za realističtější pohled smajlík
9. 7. 2018 14:35
30
Životní výsledek a výkon je přeci také něco jiného. Pro Jindru Štolfu je také vítězství mezi historiky skvělý výsledek a je úplně jedno, že ti rychlejší vypadli, to je rally woe.. smajlík
10. 7. 2018 09:20
10
Jo, myslím si, že se jedná o životní výsledek. Každá rally končí na rampě/UP a tam byla Sandra na bedně. A ruku na srdce, jede čím dál líp a její odstup na vítěze třídy se neustále zmenšuje a na Bohemce byl někde okolo 1,5s/km. A na rozdíl od všech těch ostřílenejch borců, Sandra jede ty rychlostní zkoušky první sezonu. Takže smajlíksmajlíksmajlíksmajlíksmajlík a buďme rádi, že jezdí smajlík.
10. 7. 2018 09:54
00
Tak v první řadě si musíme uvědomit, k čemu tiskovky slouží... Navíc ze všech ženských, co jsem na velkých soutěžích kdy viděl, se na ni nejlépe dívá a hromada chlapů a dlouholetých rádoby závodníků se může jít v tomto směru zahrabat...
10. 7. 2018 10:08
00
Do řad diskutujících, kdo z Vás jí viděl na trati?
10. 7. 2018 14:22
00
TomasK: Já ano, stejně jako řada dalších. A je pravda, že na vítěze Bohemky ve třídě 3 zaostala o 1,5 s/km, ale on ani letošní vítěz Bohemky není v rámci třídy nejrychlejší. Vždyť její celková ztráta na prvního ve třídě v celé rally je téměř 4 minuty, což stejně jako na nejrychlejšího Šikla při samostatném hodnocení druhé etapy a tam už ten přepočet ztráty na 1 km vypadá bohužel úplně jinak.
Wladimeer: Ano, tiskovka snese všechno, ale podle čeho třeba zde na eWRC padají tiskové zprávy do tiskových zpráv (Szejové, Štolfa, Vopatřil, ...) a podle čeho se objevují v hlavní nabídce (Pokorní)? Být takový článek mezi tiskovými zprávami, tak neřeknu ani popel.
10. 7. 2018 14:34
00
kondec: on letošní vítěz Bohemky je jen vítěz smajlík. Dovezl auto do cíle, v nejrychlejším čase. Sandra dovezla auto do cíle ve třetím nejrychlejším čase. Ti, dle tebe rychlejší, auta do UP (do cíle) nedovezli. Mohli, asi by brali i pohár, ale buď technika, nebo ruce, nebo hlava jim to nedovolili.smajlíksmajlík
10. 7. 2018 15:43
00
jestli chápu správně, problém je v tom, že kamarádi mají svoje tiskovky až dole, zatímco blondýna ji má nahoře a proto je potřeba jin apálit, skvělý uvažování, fakt skvělý smajlík smajlík
10. 7. 2018 16:58
01
Původně napsal kondec
TomasK: Já ano, stejně jako řada dalších. A je pravda, že na vítěze Bohemky ve třídě 3 zaostala o 1,5 s/km, ale on ani letošní vítěz Bohemky není v rámci třídy nejrychlejší. Vždyť její celková ztráta na prvního ve třídě v celé rally je téměř 4 minuty, což stejně jako na nejrychlejšího Šikla při samostatném hodnocení druhé etapy a tam už ten přepočet ztráty na 1 km vypadá bohužel úplně jinak.
Wladimeer: Ano, tiskovka snese všechno, ale podle čeho třeba zde na eWRC padají tiskové zprávy do tiskových zpráv (Szejové, Štolfa, Vopatřil, ...) a podle čeho se objevují v hlavní nabídce (Pokorní)? Být takový článek mezi tiskovými zprávami, tak neřeknu ani popel.
Když nevíš, tak se zeptej. Posádky, se kterými spolupracujeme nebo alespoň ty, co vozí naši samolepku, tak jsou nahoře. Ostatní dole. Nahoru může každý, kdo o to má zájem. To je tajemství, co? smajlík
10. 7. 2018 17:44
00
Já to vidím tak, že se na tuhle holku dá na RZ koukat. Narozdíl od některých jiných slečen. Takže držím palce do dalších km.
10. 7. 2018 20:35
00
Novej: Jo, máš pravdu, šlo hlavně o ty kamarády smajlíksmajlík
TomasK: To že dorazila do cíle a utrpěla bednu vůbec nezpochybňuji, jen jsem se pozastavil nad tím, jak byla celá tisková zpráva napsaná. To je vše.
Shacki: Dík za vysvětlení
11. 7. 2018 11:16
00
kondec: někdy jsou zadání a cíle jiné, než jet hranu a riskovat to, že rozbiješ v lepším případě jen auto. A vzhledem k tomu, že v MČR se jede pro slávu a poháry, ve třídě 3 za vlastní a ve vlastním, tak já si toho, jak jede cením. Můžeš na to koukat, jako že utrpěla bednu, ale i k tomu musela dojet do cíle. A jo, dá se na to koukat a to většinu těch RZ jede opravdu poprvé (na rozdíl od většiny startovního pole).

Kéž by bylo víc takových, kteří si dokáží plnit sny a jít za svým cílem. Od počítače se snadno kritizuje a do auta je daleko.
12. 7. 2018 22:57
00
No, na trati už jsem ji párkrát viděl, a nedá se říct, že její jízda je nějak super, na druhou stranu, to, jak jede, rozhodně není ostuda, i fotka z článku napovídá, že se nebojí za to občas pořádně vzít, a i když na její jízdě je zatím hodně věcí objektivně špatně, neřekl bych, že je potřeba ji nějak shazovat, úplně špatné to totiž není a je potřeba říct, že se pořád zlepšuje.
Co se týče žen za volantem, obrovský potenciál vidím v Nikole Dvořákové. Vyškov ve své třídě vyhrála, jela parádní stopu, trefovala se dobře do brzd. Ta se mi líbí zdaleka nejvíc. Ale ze všech ostatních už asi objektivně musím říct, že jakž takž slušně jede jenom S. Pokorná. Bohemka pro ni skutečně je parádním výsledkem z říše snů, a já nevidím důvod to nějak podceňovat. Byla to hrozně těžká soutěž a ona ji dojela, bez chyb, tempo bylo přinejmenším vyrovnané, přitom ne úplně nejpomalejší, takže celkově palec nahoru smajlík

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama reklama