Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
15. 7. 2018 20:01 − 2784× − 0

Chcete si zavzpomínat, jaké bylo Finsko 2003?

Již za dva týdny budeme vědět, kdo vyhrál Finskou rally 2018. Ale tamní fanoušci přišli s projektem připomínajícím ročník 2003

Psal se začátek srpna roku 2003, českým rádiím vládli Lucie Bílá se singlem eSeMeS či DJ Bobo a jeho Chihuahua, avšak pro nás se to podstatné odehrávalo mnohem více na severu, jelikož tam se hned na začátku měsíce sjížděli týmy i fanoušci k 53. ročníku Finské rally. Na jejím startu se objevilo 71 posádek, z toho bylo hned 27 dvojic posazeno ve vozech nejvyšší specifikace WRC. Dorazily všechny tovární týmy, tedy Peugeot, Ford, Subaru, Hyundai, Škoda i Citroen a v jednotlivých speciálech seděly takové persony jako Colin McRae, Tommi Mäkinen, Marcus Grönholm či Markko Märtin. Na všechny čekalo lehce přes 400 kilometrů v rámci 23 rychlostních zkoušek a soutěž se až do své poloviny nesla v duchu souboje Märtina s Grönholmem, který v RZ15 ukončilo Finovo vylomené kolo. Pak už si Estonec náskok pohlídal a přijel si pro vítězství… Nostalgie, co?

Pokud si chcete celé dění Finské rally 2003 prožít opět znova minutu na minutu přesně (byť po 15 letech), naskýtá se možnost od zítřka, neboť skupina milovníku rally sdružená kolem blogu Rallirinki se rozhodla si celou tuto soutěž zopakovat prostřednictvím živého přenosu na Twitteru, takže na všechny zájemce čeká rallyová obdoba projektu Českého rozhlasu "Znovu 89". Celé dění bude probíhat od 16. do 22. července prostřednictvím Twitterového účtu @HartusvuoriWRC a případně hashtagu #ReliveRallyFinland2003.

Vzpomínání začne v pondělí seznamovačkama a bude pokračovat až do neděle, kdy si Markko Märtin dojel pro pohár za první místo. Jak říká muž zodpovědný za celou akci Teemu Lampinen, v plánu jsou stovky tweetů a díky opravdu pečlivé práci při sběru dat a médií se na světlo světa podívá také více jak stovka nových fotografií z rally. "Příprava všeho zabrala v předchozích čtyřech měsících nějakých 140 hodin. Hledaly se staré časopisy a noviny, procházely se archivy a dokonce se dražily některé materiály na eBay. Místy to bylo jak hon za pokladem, když jsme se snažili získat fotky, o kterých jsme si mysleli, že je nikdo mít nebude. Obrovská pomoc přišla od finské veřejnoprávní rozhlasové a televizní stanice YLE a od týmu Rallyradia. Díky přístupu k nahrávkám z ročníku 2003 se tímto projektem povedlo dostat dost do hloubky. Nelze opomenout ani velkou pomoc od organizátorů Finské rally a FIA, kteří pomohli se shromažďováním oficiálních dokumentů k soutěži," říká Teemu Lampinen.

Jak dále Teemu Lampinen říká, doufá, že v průběhu celého týdne se do projektu zapojí další fanoušci, kteří budou celý příběh doplňovat o své vzpomínky, zážitky či fotografie. "Doufáme, že lidé si tento projekt užijí. Stroj času je připraven, Finská rally 2003 brzy vypukne," dodává hlavní organizátor projektu Relive Rally Finland 2003.Vzhledem k tomu, že vzpomínání na ročník 2003 končí v neděli, může ideálně posloužit k navození atmosféry před letošním ročníkem Finské rally, který začne hned následující týden.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!