20. 8. 2018 21:17 − 1199× − 0

Bursa patří Avcimu

Lídr tureckého mistrovství vybojoval rekordní šestý triumf na asfaltových tratích Yesil Bursa Rallisi.

Na start se Yagiz Avci dostavil coby vítěz dvou ze tří předešlých soutěží letošního šampionátu a se svým Fordem Fiesta R5 startoval první. Naštěstí pro něho se letos Bursa nejela na šotolině jako v předešlých letech, ale na asfaltu. Z asfaltového povrchu měl jistě radost i druhý muž mistrovství Burak Cukurova. Se svou Škodou Fabia R5 je na tomto povrchu silnější a před měsícem na Ege Rallisi pozdějšímu vítězi Avcimu pořádně zatápěl. Boj o vítězství Cukurova tehdy prohrál jen o 6,7 sekundy. Kdo však z asfaltových cest nebyl vůbec na větvi, to byl druhý pilot Fordu Deniz Fahri. Na obou dosavadních soutěžích se zpevněným povrchem svým dvěma soupeřům vůbec nestíhal a porazit je dokázal jedině na domácím Kypru, který se odjel na šotolinových cestách.

Na start čtvrtého dějství tureckého šampionátu se postavilo 65 posádek, ale jen čtyři z nich usedly do kokpitu vozu R5. Alparslan Cukurova se po roční pauze vrátil za volant Škody Fabia R5, ale ta se mu na čtvrté zkoušce zastavila. Burak Cukurova svou Fabii R5 do cíle první etapy dovezl, ale překvapivě s odstupem 16,7 vteřiny až na třetím místě. Fahri se očividně učí velmi rychle a začíná se mu dařit už i na asfaltu. Náskok 1,5 sekundy na soupeře ve škodovce sice během neděle rychle poztrácel a znovu dojel třetí, ale jeho odstup za vítězem už nebyl tak propastný. Cukurova v neděli vyhrál pět ze šesti odjetých zkoušek a postupně se přibližoval vedoucímu Avcimu. Pilot Fordu však stejně jako v předešlé soutěži vedení s naprosto těsným náskokem, tentokrát 7,4 sekundy, dokázal uhlídat. Co však stejně jako minule neuhlídal, bylo vítězství v Power Stage. Tam si už potřetí v této sezóně pro maximum bodů dojel Cukurova a alespoň částečně tím snížil své bodové manko. Od následujícího podniku, kterým bude světová Marmaris Rally Turkey, se šampionát přesouvá na nezpevněný povrch. Doufejme, že vyrovnanost soupeřící dvojice vydrží a mistrovství bude nabízet zajímavý souboj o titul až do závěrečné listopadové Istanbul Rallisi. Stejně jako v předešlé rally se hned za trojicí speciálů R5 umístila nejrychlejší dvoukolka. Tentokrát to už ale nebyl exotický speciál Fiat Egea tamní tovární stáje italské značky spadající do třídy RC3, nýbrž Ümitcan Özdemir se slabším Fordem Fiesta R2T.

Stav šampionátu: 1. Avci 69,2, 2. B. Çukurova 61,8, 3. Fahri 54, 4. Özdemir 19, 5. Kara 16,8, 6. Güral 10,3