--> -->
Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
19. 8. 2018 13:21 − 8052× − 5 0

Ott Tänak surfuje na vítězné vlně

Německé rally je minulostí a z vítězství, stejně jako ve Finsku, raduje Estonec Ott Tänak, jenž pokračuje v kvalitních výkonech s Yarisem.

Devátý podnik mistrovství světa je minulostí a po Korsice na začátku sezóny se posádky podruhé podívaly na zpevněný povrch, když je o tomto víkendu čekala Německá rally. Jak je pro soutěže MS tradiční, formát rally byl od pátku do neděle se čtvrtečním shakedownem a večerní superspeciálkou. Ze tří etap byla nepřekvapivě nejkratší ta nedělní, kterou tvořily tři zkoušky čítající 72 ostrých kilometrů, nejdelší závodění si naopak posádky odbyly v sobotu, kde se ve vojenském prostoru Baumholder odjelo 150 měřených km a současně tento den čítal i nejdelší vložku v podobě Panzerplatte s 38 km. Již shakedown předznamenal, že mezi nejrychlejší budeme muset počítat Tänaka a druhým časem podtrhnul formu Toyoty Latvala. Mezi vozy RC2 zajel druhý čas Kopecký, před níž v Německu stál úkol v podobě posílení nadějí na zisk titulu.

Na speciálce ve čtvrtek večer začal nejlépe Tänak a dalšími dvěma časy se prezentovali jezdci WRC2 Rovanperä a Veiby. Na první páteční klasické šel do čela Ogier o osm desetin před Tänaka, nahoru se posunul Neuville, jenž byl třetí. Na RZ3 se měnilo pořadí, když se Estonec vrátil na první místo a toto pořadí zůstalo stabilizováno i po RZ4 po níž následoval servis. Ve druhé rundě začal zase nejrychleji Tänak a pilot Toyoty vyhrál i dvě zbývající zkoušky dne, čímž šel nocovat na první příčce s náskokem 12 sekund na druhého Ogiera. Francouzovi alespoň trochu hrálo do karet, že třetí byl Neuville, jehož se Ogier snaží v celkové klasifikaci MS stáhnout. Deset sekund nazpět byl Evans, pátý jel Latvala. Ve WRC2 byl pátek ve znamení škodovek, jediné narušení představoval Solans, který vyhrál RZ6. Po pátku vedl Kopecký o 20 sekund před Bonnatem, jenž jel s privátně nasazenou C3 R5. Třetí byl Camilli, jenž se vrátil do Fiesty R5, čtvrtý byl se stejnou technikou Kajetanowicz a pátý Rovanperä.

V sobotu začal nejlépe Latvala, díky čemuž se posunul na čtvrtou příčku před Evanse a na další vložce se opět měnilo jméno majitele čtvrté příčky, když se na ni posunul vítěz RZ9 Sordo. I na dalším testu pokračovalo propadání Evanse, jenž byl až sedmý a aby se "sekce blbec" pro Welšana naplnila, na posledním testu dopolední sekce skončil mimo trať a musel putovat do rally2. Na čele soutěže pokračoval ve stabilních výkonech Tänak, jenž sice nejlepší časy přenechal i soupeřům, ale na Ogiera si udržoval přes 10 sekund náskoku.

Odpoledne přišla smolná třináctka pro Ogiera, neboť na vložce s tímto pořadovým číslem postihl Francouze defekt, jenž jej srazil ze druhé příčky až na chvost TOP 10 na deváté místo se ztrátou takřka dvou minut na vedoucího Tänaka. Na druhé místo se posunul výtečně jedoucí Sordo, třetí byl Latvala, čtvrtý Neuville a pátý Lappi. Zbylé dva testy dne již změnu nepřinesly a do poslední etapy se vyjíždělo ve výše zmíněném pořadí. Ve WRC2 Kopecký napodobil Ogiera, když jej defekt potkal na RZ9 a český jezdec se propadl na deváté místo se ztrátou lehce přes minutu na prvního Camilliho. Kostelecký rodák však tímto momentem zapnul flat out mód a vyhrál do konce dne všechny vložky a i díky odstoupení soupeřů byl na konci druhé etapy třetí s šesti sekundami ztráty na prvního.

Neděle obvyklé bývá o dojetí, ale hned první průjezd Grafschaftu přinesla docela dosti změn. Sordo skončil ve vinici a pocuchal svou i20 WRC, což vyústilo v propad na sedmé místo a následné odstoupení po vložce, ještě hůře dopadl Latvala, kterého zradila technika v podobě transmisí jeho Yarisu a nedojel ani test. Ve vložce navíc havaroval Ostberg a všechny tyto změny znamenaly, že za prvním Tänakem se na druhém místě objevil Neuville, třetí byl Lappi, již na čtvrté místo se dostal Ogier a pátý byl Suninen. V PowerStage zatroubil k útoku Ogier, jemuž se povedlo test vyhrát a vybojovat pět bonusových bodů. Druhý čas na PS zajel Tänak, třetí byl Lappi, dva bonusové bodíky bral čtvrtý Breen a poslední bod zbyl na Neuvilla, jenž právě díky tomuto bodu navýšil náskok v tabulce MS na Ogiera o jeden bod.

V celkové klasifikaci Německé rally byl nejrychlejším Tänak, jenž vyhrál po druhé v řadě a Estonce mohou jen mrzet ztráty bodů ze začátku sezóny, kdy s ním občas nespolupracovala technika. Druhý dojel lídr MS Neuville, třetí byl Lappi a čtvrtý Ogier. Na pátém místě dojel Suninen, jenž by dle slov svého manažera měl mít již nyní zajištěnu kompletní sezónu pro příští rok. Šestý byl Mikkelsen, sedmý Breen a osm minut zpět na osmém místě dokončil Griebel, jenž měl start v Německu jako odměnu za loňské prvenství v juniorském ME. Nutno však poznamenat, že Němec jel s předchozí generací vozů WRC a jeho DS3 WRC nebyla techniky pro současné vozy WRC konkurencí. Na devátém místě dokončil Kopecký, čímž zjišťujeme, že se českému jezdci povedlo do vítězného konce dotáhnout snahu o výhru ve WRC2, desátý celkově a druhý ve WRC byl Rovanperä, třetí Andolfi a čtvrtý Kreim podtrhnuli další úspěšné vystoupení Fabií R5. Pátý dokončil úřadující mistr Evropy Kajetanowicz s Fiestou R5.