Český double na Jadranu

O víkendu se v Nove Gorici odehrál čtvrtý díl chorvatského mistrovství a jeho vítězem se stal český jezdec.

Ondřej Bisaha s Fordem Fiesta R5 zvítězil už v předcházející soutěži šampionátu na začátku června v okolí Záhřebu. Soutěž rozhodla o novém držiteli chorvatského titulu, kterým se sice stal zahraniční jezdec, ale nejednalo se o Čecha. Bisaha na jih Evropy vyrazil pro body do jiného seriálu, a to do Central Rally Trophy. Organizátorům Mahle Rally Nova Gorica se podařilo na start přilákat pěknou sestavu pětadevadesáti posádek v čele s deseti dvojicemi ve speciálech R5. Na první zkoušce dokázal všechny porazit Bisaha, ale už v té druhé začal úřadovat ten nejpovolanější. Znalec místních poměrů a lídr slovinského šampionátu Rok Turk, který zůstává věrný Peugeotu 208 T16 R5. Ve třetí zkoušce znovu kraloval český pilot, ale jednalo se o kratší úsek a tak ze své ztráty nedokázal stáhnout více než jednu vteřinu. Po třetí zkoušce se alespoň vyšplhal přes Hyundai i20 R5 Claudia de Cecca na druhé místo. Turk v první etapě vyhrál tři zkoušky z pěti a na čele si vytvořil náskok 22,2 sekundy.

Dobře začal i druhý český pilot v soutěži Tomáš Pospíšilík, když se v prvním testu umístil hned za nejrychlejším Bisahou. Následně ale spadnul až na šesté místo, které mu patřilo i na konci prvního dne. V tom druhém se jezdci Škody Fabia R5 podařilo posunout o dvě příčky výše, ale zasloužili se o to svým snažením jeho soupeři. Nejprve v deváté zkoušce skončil mimo trať vedoucí Turk a společně s následujícím defektem mu to přivodilo obří ztrátu tří a půl minuty. Pilot Peugeotu se v cíli místo vysněného vítězství musel spokojit až s pátým místem, ale lídrem slovinského šampionátu zůstává i nadále. De Cecco celou sobotu bojoval s Bisahou, ale ani dílčí triumf v desáté zkoušce mu nepomohl k vítězství. Za českým jezdcem nakonec pilot Hyundaie zaostal o pouhých dvanáct vteřin. Maximum bodů do slovinského mistrovství si však vzít nenechal. Předposlední soutěž Croatia Rally byla bohužel zrušena, takže na případnou porážku Turka už má de Cecco pouze jednu příležitost, říjnovou Rally Idrija. To v chorvatském mistrovství už je rozhodnuto teď, novým mistrem se stal pilot Fabie R5 Maďar Krisztián Hideg. V Nove Gorici pak skončil se skoro půlminutovým odstupem na třetí příčce. Na druhém místě rally se dost překvapivě v deváté zkoušce objevil Federico Laurencich, ale hned záhy svou Fiestu R5 poslal mimo trať. Soutěž byla započítávána rovněž do Mitropa Cupu a nejvíce bodů si domů odvezl jezdec i20 R5 Pál Lovász. Nebýt třicetivteřinové penalizace, mohl se radovat jeho krajan Gergely Fogasy s Peugeotem 208 T16 R5. I body za druhé místo mu však stačí k udržení vedoucí příčky Mitropa Cupu.