19. 9. 2018 20:03 − 1499× − 0

Hellendoorn Rally kořistí Hermena Kobuse

Pilot Škody Fabia R5 letos prohrál jedinou z domácích rally, když jej v úvodní soutěži porazil Hans Weijs jun.

Ten však na start páté soutěže letošního kalendáře nedorazil a role hlavního vyzývatele Kobuse se musel ujmout někdo jiný. Největší šance se před startem určitě dávaly jinému jezdci Fordu Fiesta R5 Jasperu van den Heuvelovi a průběh soutěže tyto předpoklady jednoznačně potvrdil. O slovo se však chtěl přihlásit také Bob de Jong, kterého v posledních dvou holandských soutěžích zradila spolehlivost jeho Hyundaie i20 R5. S druhým korejským vozem se na náročné tratě Hellendoorn Rally plné vložených šotolinových úseků vydal Martin van Iersel. Jeho speciál, se kterým zatím dojel do cíle pouze jedenkrát, ale začal hořet a posádka jej musela odstavit.

Startovní listina soutěže nabídnula na aktuální stav holandského rallysportu hodně kvalitní sestavu. Ze 71 posádek se diváci jistě nejvíce těšili na osm speciálů R5 a jedno WRC. Již na prvních kilometrech se do sebe pustili hlavní dva favorité Kobus s van den Heuvelem. Těsnou přetahovanou o každou vteřinku během prvního dne o 4,5 sekundy vyhrál pilot škodovky. Jeho soupeř ve Fordu se dokázal druhý den dostat do čela rally, ale hned v následující zkoušce odstoupil. Předčasný konec tohoto souboje prakticky rozhodnul o konečném rozložení sil na pódiu. Na třetí místo se dostala Belgičanka Melissa Debackere, která dokázala odrazit všechny útoky svého dánského soka za volantem obdobné Fabie R5 Kristiana Poulsena. De Jong bohužel rychlostně na nejlepší dvojici neměl a musel čekat na jejich problémy. To se mu vyplatilo jen z poloviny, ale z druhého místa asi úplně zklamaný nebyl. Kobus dokázal vyhrát i tentokrát a stal se již jistým mistrem vložené Eurol R5 Challenge, do které se započítávaly výsledky tří největších nizozemských soutěží ELE Rally, GTC Rally a právě Eurol Hellendoorn Rally. Kobus zvítězil ve všech.