24. 9. 2018 13:11 − 2280× − 0

První a druhé místo pro Toyotu na Turecké rallye

Ott Tänak a Jari-Matti Latvala ze soutěžního týmu Toyota Gazoo Racing WRT vybojovali první a druhé místo v Turecké rallye.


Tým se tím dostává na vrchol průběžného hodnocení v boji o pohár konstruktérů. Výsledek je také třetím vítězstvím v řadě pro Tänaka a Toyotu Yaris WRC.Turecká rallye, do závodního kalendáře WRC zařazená poprvé od roku 2010, důkladně prověřila všechny týmy i posádky na zbrusu nových rychlostních zkouškách po drsných šotolinových cestách plných kamení, nesmírně náročných pro vozy a jejich obutí. 

Ve vysilující rallye, kde se jen pěti vozům WRC podařilo podnik dokončit bez vynuceného odstoupení nejméně v jedné ze tří etap, se tým Toyota a jeho jezdci zaměřili v první řadě na spolehlivost a eliminaci chyb, což nakonec přineslo své ovoce. 

Tänak a Latvala po pátečních jízdách obsadili páté, resp. čtvrté místo. Tak pokračovali i do počátku sobotního odpoledne, kdy problémy jejich soupeřů začínaly míchat pořadím. Uvedené dvojici se však ve zbývajících rychlostních zkouškách podařilo problémům vyhýbat, kdy Tänak zvítězil o 22,3 s před Latvalou s náskokem cca minuty a půl před posádkou na třetím místě. 

Esapekka Lappi v sobotu ráno vyjel z trati a v důsledku následného těžkého poškození vozu nemohl do nedělních bojů již zasáhnout. To však Toyotě nezabránilo v zisku cenných 43 bodů do hodnocení mistrovství konstruktérů, kde nyní tři kola před koncem sezóny tým vede o pět bodů. Tänak, jenž rovněž získal tři bonusové body za třetí místo v závěrečné Power Stage, se vyšplhal na druhé místo v mistrovství závodních jezdců, pouhých 13 bodů za prvním v pořadí. Latvala, čtvrtý v Power Stage, se posouvá na páté místo za Lappiho.Akio Toyoda (prezident týmu) 

„Po Finsku a Německu jsme jako tým TOYOTA GAZOO Racing WRT dosáhli vynikajících výsledků ve třetí rallye po sobě. Velmi oceňuji podporu fanoušků z celého světa. Turecká rallye byla pro nás velmi náročná, nad rámec jakýchkoli představ, což platí pro všechny komponenty vozidla, včetně podvozku, motoru a obutí, a to kvůli drsným cestám s velkými kameny i vysokým teplotám. Vážím si všech jezdců, navigátorů i všech členů týmu, že tyto cesty zvládli a dorazili do cíle s tak skvělým výsledkem. Děkuji všem a blahopřeji! V průběhu rallye nebyly naše Toyoty Yaris WRC vždy v dokonalé kondici. U každého z vozů nastaly menší potíže a všechny posádky musely jet opatrně. Opatrná jízda zpět do servisního parku, vylepšení vozu společně s techniky a mechaniky při servisní přestávce a návrat zpět na rychlostní zkoušky… tak se nám podařilo dojet až na stupně vítězů. Když Latvala v sobotu dojel celkově jako druhý, prohlásil, že v neděli pojede pro tým a svého stájového kolegu. Výsledek takové týmové práce mne moc těší. Jsem hrdý nejen na vítěznou posádku, Tänaka a Järveoju, ale i na všechny týmové kolegy, díky jejichž velké snaze se nám toto podařilo. Cílem práce Toyota Motor Corporation v tomto týmu je připravovat vozy, které se budou majitelům snáze řídit. Společně s našimi úžasnými stájovými kolegy budeme i nadále dělat ‚stále lepší automobily‘, abychom s vámi v budoucnu mohli sdílet ještě více radosti. Díky předem všem fanouškům za vaši nepolevující podporu týmu.“ 

Tommi Mäkinen (šéf týmu) 

„Tento víkend byl pro nás opět absolutně skvělý. Děkuji Ottovi a Jari-Mattimu: výborně se soustředili a neudělali žádné chyby. Pro všechny to byla nová rallye s několika velmi technickými erzetami a viděli jsme, že udělat chybu je snadné. Byla to velká výzva i pro vozy, ale zvládli jsme to a toto je náš výsledek. Tým odvedl skvělou práci s paketem pro chlazení i se vším ostatním a nyní se zdá, že máme velmi spolehlivý vůz. Je úžasné, že nyní vedeme v mistrovství konstruktérů a až do konce sezóny v naší snaze nepolevíme.“Jari-Matti Latvala (závodní jezdec, vůz č. 7) 

„Pro tým je to skvělý výsledek. Hlavním úkolem dneška bylo dojet na prvním a druhém místě, což se nám podařilo. Vše probíhalo podle plánu. Snažil jsem se jet chytře a neudělat žádnou hloupost. Podařilo se mi jet důsledně. Usilovně se snažíme získat pohár konstruktérů, takže tyto body jsou velice cenné a hodně zajímavě nyní vypadá i zbytek letošní sezóny. Pro mne osobně je hodně příjemné znovu získat pódiové umístění. Počínaje Finskem vše začíná vypadat lépe. Nyní se snažme, aby to i pokračovalo.“ 

Ott Tänak (závodní jezdec, vůz č. 8) 

„Tato rallye byla nesmírně náročná. Od počátku jsem věděl, že tuto rallye nevyhraje nejrychlejší, ale ten nejchytřejší. Jeli jsme nejdůsledněji a podařilo se nám zvládnout celou rallye bez problémů nebo vynucených zastávek ve kterékoli z rychlostních zkoušek. Je jasné, že je to výsledkem velkého úsilí celého týmu a toho, že se nám podařilo postavit velmi silný vůz. Šampionát je nyní stále otevřený, a tak tlačíme stále na pilu.“ 

Komentářů celkem: 0

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama