Kalle Rovanperä vyhrál (WRC 2) před Tidemandem

Juniorská posádka ŠKODA Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem zvítězila v kategorii WRC 2 na Britské rallye ve Walesu.

› Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen s vozem ŠKODA FABIA R5 zvítězili stylem start-cíl v kategorii WRC 2 jedenáctého kola letošní sezóny mistrovství světa v rallye
› Druhým místem úřadující mistři světa kategorie WRC 2 zajistili týmu ŠKODA Motorsport již třetí dvojité vítězství v letošní sezóně
› Posádky ŠKODA letos zvítězily v deseti z jedenácti odjetých soutěží kategorie WRC 2 mistrovství světa FIA World Rally Championship 2018

Deeside, 7. října 2018 – Juniorská posádka ŠKODA Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN/FIN) zvítězila v kategorii WRC 2 na Britské rallye ve Walesu, která je jedenáctým kolem letošní sezóny mistrovství světa, stylem start-cíl. Druhým místem zajistili jejich týmoví kolegové Pontus Tidemand/Jonas Andersson (S/S) třetí dvojité vítězství pro tým ŠKODA Motorsport v kategorii WRC 2 v letošní sezóně. Po předchozí Turecké rallye si česká značka zajistila v kategorii WRC 2 s předstihem čtvrtý týmový titul v řadě (podléhá oficiálnímu potvrzení ze strany FIA). O mistru světa kategorie WRC 2 se pro letošní sezónu rozhodne mezi Janem Kopeckým, který plánovaně ve Walesu nenastoupil, a jeho týmovým kolegou Pontusem Tidemandem.

Juniorský jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä oslavil během pondělních testů své 18. narozeniny a ve čtvrtek se již během první speciální rychlostní zkoušky Britské rallye ve Walesu ujal vedení v kategorii WRC 2, které si udržel až do cíle v obci Llandudno na pobřeží Atlantského oceánu. Základ svému triumfu položil v pátek, kdy na svého týmového kolegu Pontuse Tidemanda najel více než minutu. Mladý Fin zaznamenal během celé rallye 15 nejrychlejších časů v kategorii WRC 2 z 23 odjetých rychlostních zkoušek Britské rallye ve Walesu a jeho vedení nebylo ani na okamžik v ohrožení. Narozdíl od jeho prvního vítězství v kategorii WRC 2, které získal v loňské sezóně na Australské rallye, kde byl jediným jezdcem přihlášeným v kategorii WRC 2, tentokrát porazil celé silné startovní pole, včetně úřadujícího mistra světa kategorie WRC 2 Pontuse Tidemanda.

Během neděle bylo pro posádky připraveno dalších pět rychlostních zkoušek s celkovou délkou 55,64 km. První z nich byla osm kilometrů měřící zkouška „Great Orme Llandudno“, která se jela na spektakulární zatáčkovité silnici podél pobřeží Atlantského oceánu. Kalle Rovanperä zde zajel svůj 14. nejrychlejší čas v kategorii WRC 2, který byl skvělým vstupem do nového soutěžního dne. Po dojetí k tomu sdělil: „Neriskoval jsem, ale současně jsem držel svoji rychlost, abych neztratil koncentraci.“ Vyrovnaná jízda přinesla Pontusi Tidemandovi udržení druhé pozice v jeho kategorii. Na další rychlostní zkoušce byl opět nejrychlejší Rovanperä, zatímco Tidemand mírně poškodil pravou stranu svého vozu ŠKODA FABIA R5, která opět ukázala, jak robustním a odolným vozem je. Z bezpečnostních důvodů Tidemand se svým spolujezdcem Anderssonem vyměnili rameno zavěšení zadního kola, které měli jako náhradní díl ve svém soutěžním voze.

Na zbývajících třech rychlostních zkouškách, z nichž se dvě jely po asfaltovém povrchu v okolí Llandudno, Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen korunovali svůj fantastický výkon na Britské rallye ve Walesu, kde v kategorii WRC 2 zvítězili o 1.34,2 minut před svými týmovými kolegy a úřadujícími mistry světa Pontusem Tidemandem a Jonasem Anderssonem.

Na konci Britské rallye ve Walesu komentoval šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek výkon celého týmu: „Kalle a Jone odvedli opravdu vynikající práci. Nebyli jen rychlí, ale současně dokázali odolat tlaku. I ve velmi náročných podmínkách se jim podařilo dovézt domů více než zasloužené vítězství. Zásluhou dalšího velmi dobrého výsledku zajistili Pontus a Jonas týmu třetí dvojité vítězství letošní sezóny v kategorii WRC 2. Současně děkuji celému týmu za tento mimořádný úspěch.“

Konečné pořadí Britské rallye ve Walesu (WRC 2)
1. Rovanperä/Halttunen (FIN/FIN), ŠKODA FABIA R5, 3:15.27,2 h
2. Tidemand/Andersson (S/S), ŠKODA FABIA R5, +1.34,2 min
3. Greensmith/Gelsomino (GB/I), Ford Fiesta R5, +2.13,6 min
4. Huttunen/Linnaketo (FIN/FIN), Hyundai i20 R5, +2.56,8 min
5. Lefebvre/Moreau (F/F), Citroën C3 R5, +4.35,4 min

Aktuální pořadí mistrovství světa v kategorii WRC 2 (po 11. ze 13 kol)
1. Jan Kopecký (CZ) ŠKODA, 125 bodů
2. Pontus Tidemand (S), ŠKODA, 111 bodů
3. Gus Greensmith (GB), Ford, 70 bodů
4. Kalle Rovanperä (FIN), ŠKODA, 65 bodů

Číslo dne: 3

Na Britské rallye ve Walesu oslavil tým ŠKODA Motorsport své třetí dvojité vítězství zvané „double“ v kategorii WRC 2 letošní sezóny mistrovství světa v rallye.

Komentářů celkem: 24
8. 10. 2018 22:48
0 0
Původně napsal ElKubin
Nevím, jestli je to nějak potvrzeno, že Pontus do Austrálie opravdu jede - to by mne upřímně mrzelo, protože vráží iniciativu do obhajoby titulu, který mu nic nedá, místo toho aby se soustředil na to, dostat se do WRC. Tak či tak jim, Honzovi a Pontusovi, dala Škoda Motorsport stejné šance, 6 startů a pokud Pontus vyhraje díky "šméčku" s Austrálií, tak mu to nic jezdecky nedá, sponzorsky rovněž, prostě jen další záznam do ewrc-result databáze a wiki.
Kalle jel ve Walesu skvěle, moc bych si přál, kdyby byl dalším finským jezdcem odchovaným ŠM, který půjde do WRC.
Nevidím na tom nic špatného. Pokud to bude za jeho vlastní a smlouva ve ŠM mu to umožňuje, tak mu to těžko bude někdo zakazovat a jestli mu to něco dá nebo ne, je asi na jeho zvážení.
9. 10. 2018 06:36
0 0
Tom_crm: Taky na tom nevidím nic špatného, stejnou možnost jet o závod navíc má i Honza, ale jde mi spíše o ten princip avizovaného souboje továrních jezdců ŠM. Uvidíme, každopádně se těším na konec letošního boje o WRC2 titul.
9. 10. 2018 10:38
0 0
To: Jaroslav Macek
"Kluci budeme mít Mistra Světa 2018 ve WRC 2 z Čech , to jsem si jistý. Bude to takové naše rallyové Nagano!!!!"

Jen aby se ve Španělsku neměnila spojka... smajlík
9. 10. 2018 16:54
0 0
Původně napsal Wladimeer
To: Jaroslav Macek
"Kluci budeme mít Mistra Světa 2018 ve WRC 2 z Čech , to jsem si jistý. Bude to takové naše rallyové Nagano!!!!"

Jen aby se ve Španělsku neměnila spojka... smajlík
To Wladimeer....akorát že na rozdíl od Nagana si toho "bohužel" kromě nás, fanoušků - mikdo nevšimne, myslím tím sdělovací prostředky apod.
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!