Jakub "kuře" Kura - eWRC.cz
14. 10. 2018 17:00 − 3556× − 1

Boj o tituly JERC U28 na Rally Liepāja pro Gryazina

O tomto víkendu končí nejenom český mistrák, ale poslední body se taktéž rozdávají v Lotyšsku, kde se jede poslední kolo ERC.

Ke svému konci dospěl v polovině října i evropský šampionát, jehož poslední, osmé, dějiství se odehrálo o tomto víkendu v Lotyšsku, při šotolinové Rally Liepaja. Podnik, který svou pouť v ERC začal jako zimní podnik se i kvůli počasí přesunul na podzimní čas a nyní zajišťuje závěr sezóny. Letos se na něm rozhoduje o titulu pro nejlepšího juniora v kategorii U28, tedy kategorii mladých jezdců s vozy specifikace R5. V pozici hlavního favorita nastoupil na start vedoucí Gryazin, jenž dokázal mezi juniory 3x vyhrát, druhý byl s odstupem 7 bodů Ingram,jenž měl bod k dobru na Kreima, jenž poctivě sbíral body při všech letošních startech. Zbytek jezdců již byl mimo hru a o tom, kdo bude nejlepším z juniorů mělo rozhodnout 205 měřených kilometrů rozdělených do 12 rychlostních zkoušek a dvou etap. Delší byla úvodní sobotní, která měla 111 ostrých km, 94 pak nabídla neděle, v jejímž programu však byl nejdelší test soutěže s názvem Liepaja a délkou 25 km.


Foto: fiaerc.com

Již kvalifikace naznačila, že tempo bude opět udávat mládí, protože první čtyři místa patřila právě účastníkům JERC U28 a ti se seřadili za sebou v pořadí Gryazin, Ahlin, Ingram a Mareš. Teprve pátý Brynildsen zastupoval zkušenosti. No a podobně jako na kvalifikaci, když nejrychleji začal Gryazin před Ingramem a Ahlinem, čtvrtým časem se prezentoval Habaj, který přezbrojil na Fabii R5. Aby juniorů na čele nebylo málo, třetím časem na RZ2 se na třetí příčku posunul Ingram, jenž odsunul Ahlina na čtvrté místo a Habaje na páté. Švéd si to však nenechal líbit a v posledním testu sekce se na bronzový stupínek opět vrátil. Na čele však se skóre tří vyhraných vložek byl Gryazin s náskokem 10 sekund na Ingrama, třetí byl Ahlin, čtvrtý Kreim a pátý Habaj.

I po servisní zastávce udával tempo soutěže Gyazin, jenž o 100 % nejlepších časů přišel až na posledním testu dne – 24 km dlouhé vložce pojmenované dle sponzora – Škoda, kde se z nejlepšího času radoval Ingram. Ten však na vedoucího Rusa stáhnul pouhých šest desetin a po první etapě tím pádem Gryazin vedl s pohodlným náskokem 19 sekund. I odpoledne pak pokračoval boj o třetí příčku, přičemž klíčovou se stala RZ5, kde se Kreim dokázal dostat před Ahlina a bronzový stupínek si už německý jezdec nenechal do konce dne vzít. Švéd však zastával jen o dvě sekundy a dalo se čekat, že v neděli se bude pokoušet o zvrat. Pátou příčku pak drží Habaj, jemuž na Ahlina chybí necelých sedm sekund.


Foto: fiaerc.com

Brynildsen se svou Fiestou R5 na šestém místě narušuje hegemonii Fabií R5 a současně otevírá druhou polovinu TOP 10, kde je to, co do techniky různorodější. Avšak norský jezdec je velmi blízko lepším příčkám, protože po sobotě mu na pátého Habaje chybí nicotné tři desetiny. Naopak sedmý Mareš již zaostává výrazněji, když na polského jezdce ztrácí 40 sekund. Osmý Pellier má na reprezentanta českého autoklubu ztrátu 22 sekund, devátý jede Yates a desítku uzavírá nový rakouský mistr Mayr-Melnhof. Mezi juniory U27 možná poněkud nečekaně vede Kristensson před týmovým kolegou Sesksem, jenž má přeci jen s pobaltskými tratěmi větší zkušenosti. Třetí je Hokkanen a čtvrtý Klaus.

Neděle pokračovala v podobném duchu jako sobotu, když jeden nejrychlejší čas za druhým zaznamenával Gryazin a v průběhu nedělní dopoledni sekce dokázal na Ingrama najet další čtvrtminutu a v polovině druhé etapy měl mladý Rus náskok 36 sekund na druhého Brita. Ten si svůj stříbrný post držel relativně nikým neohrožován, jelikož za jeho zády probíhal boj o třetí příčku, ve kterém si nic nedarovali Kreim a Ahlin. Toto pořadí vydrželo do RZ8, po níž se švédský jezdec dostal před svého německého soupeře a v polovině dne oba dělilo 1,3 sekundy. Dalších osm sekund nazpět za touto bojující dvojicí jel Brynildsen, jenž narušoval hegemonii škodovek.


Foto: fiaerc.com

V poslední sekci Rally Liepaja už Gryazin přenechal nejrychlejší časy jiným a můžeme předeslat, že se o ně podělili jezdci bojující o třetí post. Vzhledem k tomu, že na tempu kromě vedoucího jezdce ubral i druhý Ingram, zvýšil se po posledních třech testech Rusův náskok na čele na takřka tři čtvrtě minuty. Takže při absenci již jistého mistra Evropy Lukyanuka za něj zaskočil Gryazin a vítězství z posledního podniku ERC opět putovalo do Ruska. Jak již předeslaly předchozí řádky, o třetí místo se bojovalo až do konce a na RZ11 zajel nejlépe Kreim, což jej o desetinu posunulo před Aalina, avšak Švéd zvládl lépe úplný finiš a vítězstvím v posledním testu si řekl o třetí příčku v konečné klasifikaci soutěže.

Po havárii Brynildsena na RZ12 se uvolnilo páté místo, na které se posunul Habaj a Polák si toto umístění podržel až do cíle a připsal si letos nejlepší umístění. Na šestém místě zakončil svůj další evropský start náš reprezentant Mareš a minutu a čtvrt za ním dojel Yates, který byl, stejně jako na Barumce, Marešovým týmovým kolegou, protože oba jezdci sedlali Fabie z dílen Kresta racingu. Osmou příčku pak bral Avcioglu, jenž tak stvrdil dominanci Fabií R5, neboť všechny čtyřkolky v TOP 10 byly právě "made in Mladá Boleslav". Závěr elitní desítky pak obstarali nejrychlejší jezdci JERC U27, kde dnes dokázal Kristensson za svými zády udržet Seskse.


Foto: fiaerc.com

Komentářů celkem: 1
14. 10. 2018 20:00
0 0
Pěkné časy zajížděl i Oliver Solberg, který až do odstoupení držel třetí příčku ve dvoukolkách (je však nutno podotknout, že nejel v rámci JERC U27, takže měl lehce odlišná pravidla stran gum atp.)

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama