21. 10. 2018 21:40 − 2761× − 1

Yuya Sumiyama s vozem Škoda Fabia R5 vyhrál APRC

Po pěti vítězstvích v řadě vyhrál jezdec týmu Cusco Sumiyama šampionát APRC 2018.

› Jeho spolujezdec Yasui získal titul ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství pro spolujezdce
› Sedmý titul pro značku ŠKODA v řadě, čtyři z nich vybojovali jezdci s vozy ŠKODA FABIA R5
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Gratuluji jezdcům a týmu Cusco k pokračování vítězné série ŠKODA v mistrovství FIA APRC.“

Longyou, 21. října 2018 – Vítězství v Čínské rallye (20.–21. října 2018) znamená, že jezdec Yuya Sumiyama se svým navigátorem Takahirem Yasuiem s vozem ŠKODA FABIA R5 vyhráli všech pět kol letošního FIA Asijsko-pacifického mistrovství (APRC) a získali tak nejen dominantní celkové prvenství, ale také maximální počet dostupných bodů. Soukromý tým Cusco tím plynule navázal na úspěchy továrnou podporovaného týmu z minulých let v asijsko-pacifickém regionu (všechny výsledky podléhají oficiálnímu potvrzení ze strany FIA). Po zisku hattricku z let 2012 až 2014 s vozem ŠKODA FABIA S2000 s atmosféricky plněným motorem přidala česká značka další čtyři triumfy v řadě se speciálem ŠKODA FABIA R5 s přeplňovanou pohonnou jednotkou, jež je z celosvětového pohledu nejúspěšnějším soutěžním vozem své kategorie.

Yuya Sumiyama, jedoucí s vozem ŠKODA FABIA R5 týmu Cusco, svým přesvědčivým výkonem otevřel další kapitolu jedné z nejúspěšnějších sezón pro tým ŠKODA Motorsport. „Gratuluji Yuyaovi Sumiyamovi, Takahiru Yasuiovi a celému týmu Cusco k pokračování vítězné série ŠKODA ve FIA Asijsko-pacifickém mistrovství,“ řekl šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek. „Tento úspěch opět ukázal přínos našeho zákaznického programu.“ V současné době je tým Cusco mezi zákaznickými týmy ŠKODA speciální v tom, že jeho vůz ŠKODA FABIA R5 je prvním a jediným vozem ŠKODA dovezeným do Japonska. Odměnou týmu Cusco bylo také letošní vítězství ve FIA Asijskopacifickém mistrovství v hodnocení týmů.

Vítězství v letošním ročníku mistrovství APRC je pro Yuya Sumiyamu jeho dosud největším úspěchem kariéry v rallye soutěžích, ve kterých působí od roku 2002. Nyní patří tento 42letý jezdec k nejzkušenějším japonským pilotům. V letech 2012 a 2013 zvítězil v Asijském poháru, který byl součástí APRC. V roce 2004 se poprvé zúčastnil podniku mistrovství světa – Japonské rallye. Od roku 2008 je Sumiyama součástí týmu Cusco a sezóna 2018 byla první, kterou kompletně absolvoval za volantem vozu ŠKODA FABIA R5.

Yuya Sumiyama startoval do Čínské rallye, posledního kola FIA Asijsko-pacifického mistrovství (APRC), se čtyřmi předchozími vítězstvími, a tudíž jasným ziskem letošního titulu. I tak zajel v první speciální zkoušce druhý nejrychlejší čas, byl současně nejrychlejší z jezdců zapsaných do APRC. Protože se Čínská rallye jela v rámci čínského mistrovství, mnoho jezdců startovalo s mnohem výkonnějšími vozy. O dvě rychlostní zkoušky dále ale musel japonský jezdec týmu Cusco přestát jednu velmi napínavou situaci, kterou komentoval: „V jedné zatáčce jsem byl příliš rychlý a něco jsem trefil pravou zadní částí mého vozu.“ Jeho privátně nasazený vůz ŠKODA FABIA R5 zde opět potvrdil svoji robustnost, protože i přes ohnutí závěsu byl schopen dojet do servisní zóny, kde byl opraven. Časová ztráta znamenala pokles v celkové klasifikaci.

Zatímco jeho soupeř v kategorii APRC, novozélandský jezdec Mike Young, musel kvůli poruše motoru své Toyoty odstoupit, Sumiyama dojel do cíle v Longyou, kde jej korunoval a ocenil Dr. Ralf Hanschen, prezident čínského zastoupení ŠKODA.

Celkové výsledky mistrovství FIA APRC (jedno kolo bylo zrušeno)
1. Yuya Sumiyama (J), ŠKODA FABIA R5, 193 bodů
2. Fabio Frisiero (I), Peugeot 208 AP4, 79 bodů
3. Michael Young (NZ), Toyota Vitz AP4, 37 bodů

Celkové výsledky mistrovství FIA APRC v hodnocení výrobců (jedno kolo bylo zrušeno)
1. ŠKODA, 193 bodů
2. Peugeot, 79 bodů
3. Subaru, 38 bodů

Číslo dne: 7

ŠKODA získala titul výrobců FIA Asijsko-pacifického mistrovství (APRC) posedmé v řadě za sebou, z toho poslední čtyři s vozem ŠKODA FABIA R5

FIA Asia-Pacific Rally Championship (APRC) – 7 titulů pro značku ŠKODA
2018 Sumiyama/Yasui (J/J) ŠKODA FABIA R5
2017 Gill/Prévot (IND/B) ŠKODA FABIA R5
2016 Gill/Macneall (IND/NZ) ŠKODA FABIA R5
2015 Tidemand/Axelsson (S/S) ŠKODA FABIA R5/ŠKODA FABIA S2000
2014 Kopecký/Dresler (CZ/CZ) ŠKODA FABIA S2000
2013 Gill/Macneall (IND/NZ) ŠKODA FABIA S2000
2012 Atkinson/Prévot (NZ/B) ŠKODA FABIA S2000

Komentářů celkem: 1
21. 10. 2018 21:47
0 0
Gratulace Škodovce smajlík Faktem ale je, že je to tak trochu jednooký mezi slepými králem, ta konkurence je tam zoufalá. Přitom tak před 20 lety jezdili APRC i nejlepší jezdci z MS. Ale to není problém Škodovky, která se tam asi jako jediná snaží v tom obrovském regionu propagovat. smajlík
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!