23. 10. 2018 13:46 − 13648× − 28

Mistr světa Jan Kopecký chce sezónu uzavřít vítězstvím

Jezdci ŠKODA Jan Kopecký a Pavel Dresler nastoupí do nadcházející španělské RallyRACC Catalunya jako noví mistři světa WRC 2.

› Do konce letošní sezóny scházejí dvě soutěže a tovární posádku ŠKODA Jan Kopecký/Pavel Dresler již nikdo nemůže v čele kategorie WRC 2 předstihnout
› ŠKODA Motorsport si s předstihem zajistila mistrovský titul v hodnocení týmů, který tak získala počtvrté v řadě
› Po vítězství v kategorii WRC 2 na Britské rallye ve Walesu by juniorská posádka Kalle Rovanperä a Jonne Halttunen chtěla zvítězit také ve 12. kole letošního mistrovství světa
› Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek: „Velmi nás těší, že jsme mohli obhájit oba tituly pro jezdce a týmy v kategorii WRC 2.“

Mladá Boleslav, 23. října 2018 – Jezdci ŠKODA Jan Kopecký a Pavel Dresler nastoupí do nadcházející španělské RallyRACC Catalunya (25. 10.–28. 10. 2018) jako noví mistři světa kategorie WRC 2. Česká posádka již nemůže být ve dvou zbývajících soutěžích v kategorii WRC 2 bodově překonána. Také ŠKODA Motorsport si zajistila mistrovský titul v kategorii WRC 2 v hodnocení týmů. (v obou případech podléhá oficiálnímu potvrzení ze strany FIA) Juniorská posádka týmu ŠKODA Motorsport Kalle Rovanperä se spolujezdcem Jonnem Halttunenem (FIN/FIN) bude ve Španělsku startovat poprvé a bude chtít po svém prvním vítězství v kategorii WRC 2 (FIN/FIN) na Britské rallye ve Walesu zajet další špičkový výsledek.

Šéf ŠKODA Motorsport Michal Hrabánek je s průběhem letošní sezóny mimořádně spokojen: „Viděli jsme fantastický souboj o titul mistra světa v kategorii WRC 2 mezi Pontusem Tidemandem a Janem Kopeckým. Oběma jezdcům jsme umožnili startovat v šesti soutěžích. Jan teď ve Španělsku pojede svoji rallye číslo šest. Pontus jej už nemůže předstihnout, protože svých šest soutěží odjel. Velmi nás těší, že jsme obhájili oba tituly pro jezdce a týmy v kategorii WRC 2. Posádky ŠKODA vyhrály v deseti ze zatím jedenácti odjetých soutěží kategorie WRC 2 letošního mistrovství světa. Vřele vítáme Volkswagen, který ve Španělsku vstoupí s modelem Polo do třídy vozů R5.“ Pro tým ŠKODA Motorsport je Španělská rallye v Katalánsku závěrem úspěšné sezóny. Závěrečné soutěže mistrovství světa v Austrálii se tým, v souladu s programem pro sezónu 2018, nezúčastní.

Jedním z nejtěžších soupeřů pro nové mistry světa kategorie WRC 2 Jana Kopeckého a Pavla Dreslera bude juniorský jezdec ŠKODA Kalle Rovanperä, který se svým spolujezdcem Jonnem Halttunenem těsně po svých 18. narozeninách vyhrál zatím poslední Britskou rallye ve Walesu. „Vítězství ve Walesu bylo skvělé. Doufám, že se nám také ve Španělsku podaří udržet tak dobrou formu,“ řekl mladý Fin.

Nicméně i Kopecký je před španělským kolem mistrovství světa plný optimismu. „Prozatím mám opravdu skvělou sezónu, vyhrál jsem všechny soutěže, do nichž jsem nastoupil. Celkově jsem letos zvítězil v pěti soutěžích mistrovství světa a v šesti rallye mistrovství České republiky. V minulém roce mi vítězství ve Španělsku uniklo. Potom, co ze mě spadl tlak v mistrovství světa, se budu snažit tento účet vyrovnat,“ vysvětluje český mistr.

Španělská rallye v Katalánsku je dvanáctým podnikem letošního ročníku mistrovství světa a jednadvaceti posádkám kategorie WRC 2, z nichž devět startuje s vozem ŠKODA FABIA R5, nabídne jednu specialitu. Právě Španělská rallye je jedinou soutěží v mistrovství světa s kombinovaným povrchem. První kolo se v pátek pojede na šotolinovém povrchu s několika asfaltovými úseky. V sobotu a v neděli se většina zkoušek pojede na asfaltu. Na posádky během rallye čeká 18 rychlostních zkoušek s celkovou délkou 331,58 kilometru měřených úseků. Vítěz bude vyhlášen ve městě Salou jižně od katalánského hlavního města Barcelony v neděli ve 14:01 místního času.

Věděli jste, že…

…Španělská rallye v Katalánsku je jediným podnikem mistrovství světa, který se první den jede na šotolinovém povrchu a zbývající dva na asfaltu?
…v pátek večer mají týmy na servis čas 1:15 hod., což je o 30 minut déle než standardně, protože mechanici musí automobily přenastavit z šotolinového „setupu“ na asfaltový?
…zahajovací rychlostní zkouška Španělské rallye v Katalánsku se pojede ve čtvrtek večer v ulicích Barcelony?
…první RallyRACC Catalunya, jak zní oficiální název, se poprvé jela v roce 1957, součástí mistrovství Evropy se stala v roce 1975 a v roce 1991 se poprvé jela jako součást mistrovství světa?
…na Španělské rallye v Katalánsku mohou vozy kategorie WRC 2 použít maximálně 10 pneumatik určených pro šotolinu, 24 asfaltových a další čtyři pro shakedown?
…servisní zóna je na Španělské rallye v Katalánsku umístěna v parku PortAventura World Theme Park, jehož součástí je pozoruhodná horská dráha Dragon Khan s osmi loopingy a nejvyšší rychlostí 176 km/h?

Komentářů celkem: 28
24. 10. 2018 10:34
0 0
Po skončení španělské rally na den výročí 100let republiky mistr světa, Honza svou šikovností, umem i talentem vytvořil největší úspěch českého rallyesportu. Velká gratulace i poklona. Přeji hodně štěstí pokud by se podařilo vyjednat místo u teamu z velkých WRC.
24. 10. 2018 11:17
0 0
Blahopřeji smajlík
24. 10. 2018 16:06
0 0
Gratuluji. A teď s Loebem do Msportu!!! smajlíksmajlíksmajlíksmajlík
24. 10. 2018 16:55
0 0
Chápal bych zbožné přání o Kopejdovi v M-Sportu, ale nevím, co by tam dělal Loeb, kterému by podle mě stačilo říct "chci jet" a dostal by na celou sezonu auto od Citroenu.
24. 10. 2018 18:00
0 0
Zvlášť, když (pravidelně) jezdil vždy s francouzskou značkou...
24. 10. 2018 18:45
0 0
Díky jedné rallylegendě,panu Křečkovi jsem se dostal ke spolupráci s Janem a Pavlem.Mám neskutečnou radost z jejich titulů a jsem nafoukaný, protože si s nimi tykám.Čeští mistři světa na české značce,to je bomba.A do výčtu jejich titulů patří i Pavlův titul mistra Evropy HA.Vedle Míry Janoty a pak Honzy vyrostl ve špičkového kopilota.A o pilotovi lze mluvit v superlativech a s úctou.Ovšem měl jsem to štěstí se setkat i p.Kopeckou,a s p.Kopeckým i rodiči Dreslerovými a ti všichni si zaslouží úctu a poděkování.Udělat synkům křížek na čelo a poslat je do boje chce velký kus statečnosti.Možná i proto jim trošičku závidím tu oprávněnou pýchu na oba kluky.Gratuluji Tomáš
24. 10. 2018 20:10
0 0
to VAZ: myslím, že všichni jmenovaní můžou děkovat i tobě, protože vedle nich se vůbec neztrácíš a jejich úspěchy by bez lidí, jako ty nebyly možný smajlík
25. 10. 2018 07:48
0 0
Velká a upřímná gratulace Honzovi a Pavlovi. smajlíksmajlík

Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit (nahoře nad menu)!

reklama