Majstrom Slovenska v rely je Martin Koči

Až do posledných pretekov napínavý seriál Majstrovstiev Slovenskej republiky v rely 2018 spoznal svojho víťaza.

Bratislava 22. októbra 2018 – Stala sa ním posádka Martin Koči / Radovan Mozner ml. slovenského tímu SKODA Slovakia Motorsport, jadzdiaca na automobile ŠKODA FABIA R5. V dvojetapových pretekoch 44. ročníka Rally Košice, ktorá sa uskutočnila tento víkend, zo všetkých trinástich rýchlostných skúšok ovládla až jedenásť a právom sa tešila aj z víťazstva na rely vo svojom rodnom meste.

„Je to fantastické! Výkon, ktorý Martin Koči podával celú sezónu, je úctyhodný. Páčila sa mi odvaha, ambície a sebavedomie, s akým Martin nastupoval do každých pretekov, keď nemal iný cieľ, ako od samého začiatku bojovať o celkové prvenstvo a majstrovský titul. Obdivujem, ako sa dokázal poučiť zo svojich pár chýb, ktoré jeho cestu za ambicióznym cieľom mohli vážne ohroziť, a nedopustil, aby sa vyskytli ďalšie. Martinovi Kočimu i spolujazdcovi Radovanovi Moznerovi srdečne blahoželám, a celému tímu ŠKODA Slovakia Motorsport ďakujem za skvelo odvedenú prácu počas celej sezóny,“ teší sa Marek Růžička, konateľ spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko.

Pre štartom 44. ročníka Rally Košice priebežné poradie Majstrovstiev Slovenskej republiky v rely viedli dve posádky: Gregorz Grzyb / Boguslav Browiński z Poľska a slovenská dvojica Martin Koči / Radovan Mozner ml. Obe posádky mali na svojom konte 165 bodov, a pred sebou ešte dvojetapovú súťaž v Košiciach o celkových 60 bodov. Celá motoristická verejnosť očakávala, že v záverečných majstrovských pretekoch sezóny tieto dve posádky budú medzi sebou zvádzať také tuhé boje, na aké sme si zvykli na predchádzajúcich podujatiach – keď jedna dvojica tú druhú zdolávala často len s rozdielom niekoľkých stotín sekundy. Všetko bolo nakoniec inak. Prvý deň rely, prvé kilometre v prvej rýchlostne skúške a poľský jazdec po poškodení riadenia ich vozidla, odstupuje z pretekov.

„Keď sme videli, že Grzegorz v pretekoch nepokračuje, mrzelo ma, že prídeme o napínavé vzájomné súboje. Na druhej strane sme si uvedomili, že preteky nemôžeme v žiadnom prípade vypustiť a musíme sa ďalej koncentrovať, keď chceme zvíťaziť. Bolo to na psychiku ešte náročnejšie, než priamy boj o sekundy,“ hodnotí situáciu z prvej „eresy“ jazdec Martin Koči.

Jazdec tímu ŠKODA Slovakia Motorsport na Rally Košice v prvom súťažnom dni vyhral šesť zo siedmych rýchlostných skúšok. A keďže G. Grzyb už do druhej, nedeľňajšej etapy nenastúpil, už sobota rozhodla, že titul absolútneho Majstra Slovenskej republiky v rely v sezóne 2018 získala slovenská posádka Martin Koči a Radovan Mozner ml., jazdiaca na pretekárskom špeciále ŠKODA FABIA R5.

Kto si myslel, že druhý deň Martin Koči preteky prejazdí len tak, aby bezpečne došiel do cieľa, mýlil sa. „Som Košičan, tím pôsobí v Košiciach, preto sme veľmi túžili na Rally Košice zvíťaziť,“ prezradil Martin svoju motiváciu. Svoju túžbu premieňal do výsledku na každom jednom kilometri trate – a zo šiestich rýchlostných skúšok zvíťazil v piatich. Jeho jazdu ocenili aj diváci pri vyhlasovaní výsledkov. Na Rally Košice za víťaznou posádkou Koči / Mozner na druhom mieste skončila posádka Gavlák / Horniaček, tretia skončila dvojica Drotár / Ferencz – všetky posádky jazdia na pretekárskom špeciále ŠKODA FABIA R5.

Martin Koči s Radovanom Moznerom z tímu ŠKODA Slovakia Motrosport sa stali Majstrami Slovenskej republiky v rely 2018, keď získali 225 bodov (z ktorých sa škrtá 25 bodov do záverečného hodnotenia). Na druhom mieste skončil Gregor Grzyb s Boguslavom Browińskim z Poľska (165 bodov), na treťom mieste sa umiestnila posádka Peter Gavlák / Emil Horniaček (122 bodov). Aj v súťaži MSR prvé tri miesta obsadili pretekári jazdiaci na automobile ŠKODA FABIA R5. Martin Koči a Radovan Mozner sa stali aj Majstrami Slovenska v triede 2.

„Z titulu Majstra Slovenskej republiky v rely som nesmierne šťastný. Ďakujem svojmu spolujazdcovi Radovi Moznerovi za perfektnú spoluprácu, celému tímu ŠKODA Slovakia Motorsport za vynikajúcu prácu počas celej sezóny. Tiež ďakujem mojej rodine a priaznivcom za podporu. Teší ma, že som do rodinnej tímovej zbierky pridal 9. titul absolutneho Majstra Slovenska v rely. Sezóna bola fantastická, podávali sme dobré výkony. Škoda niekoľkých chybičiek, ktoré nás stáli body a možno by sme titul oslavovali skôr. Aj keď sme majstri, stále máme priestor na zlepšenie,“ nezaprel charakter športovca majstrovský Martin Koči.