19. 11. 2018 10:26 − 1940× − 0

Hyundai slaví titul alespoň v Portugalsku

Korejská značka to měla solidně rozehrané na vícero frontách včetně té nejprestižnější, k titulu to ale dotáhla málokde.

Na Pyrenejském poloostrově slavil jezdec Hyundaie i20 R5 už vloni, ve Španělsku. Tento rok se Iván Ares pokouší o obhajobu, ale soutěž před koncem tamního šampionátu jeho šance nejsou zrovna vysoké. V sousední Francii už další pilot této značky Bryan Bouffier o titul přišel a poslední tak zbývalo Portugalsko. Tam sezónu rozjela korejská značka hned s dvojicí speciálů i20 R5. Obhájce titulu Carlos Vieira se ale při havárii ve čtvrté soutěži zranil a sezóna pro něho předčasně skončila. Ve hře o portugalský primát zůstal druhý pilot, do letoška čtyřnásobný mistr Portugalska Armindo Araújo. Do závěrečného klání nastupoval v pozici lídra mistrovství. Bez šancí však nezůstal ani druhý Ricardo Teodósio, pilot Škody Fabia R5, kterému hrál do karet fakt, že se mu Rallye Casinos do Algarve jezdí za barákem. Roli třetího hráče do mariáše sehrával dvojnásobný národní šampión José Pedro Fontes vybavený zcela novým Citroënem C3 R5.

Do volného kokpitu druhého továrního Hyundaie usednul pro závěrečnou soutěž Miguel Nunes z Madeiry, ale už po první páteční zkoušce musel vzít zavděk Rally2. Na úspěch z domácí soutěže, kde letos za volantem Citroënu D3 R5 dojel druhý, ale musel zapomenout. Nájezd rodáků z Madeiry byl na závěrečné soutěži pevninského šampionátu vůbec nebývale vysoký. Pedro Paixao, který největší madeirskou soutěž po požáru Hyundaie i20 R5 nedokončil, tentokrát usednul za volant Škody Fabia R5 a během první etapy bojoval o pódium. Na konci etapy mu bronzový stupínek uniknul jen o dvě desetiny. Když se v sobotu ráno Paixao pokusil o posun vpřed, skončil mimo trať. A do třetice ještě jeden přední pilot z ostrova, vítěz posledních dvou ročníků Rali Vinho da Madeira Alexandre Camacho. Toho v Algarve zajímal hlavně úspěch v European Rally Trophy, která stejně jako vloni právě tam zasadila své finální klání. Po první etapě Camachovi za volantem Škody Fabia R5 v této klasifikaci patřila až třetí příčka s odstupem 43 sekund za vedoucím Fontesem. Pilot Citroënu začal nejrychleji i v absolutním pořadí, ale po třetím testu jej ve vedení vystřídal Teodósio a během tří nejrychlejších pátečních časů si na Fontese dokázal vybudovat takřka půlminutový náskok.

Největší favorit na zisk titulu Araújo soutěž rozjel překvapivě pomalu. Na konci dne mu patřila slabá sedmá příčka, což znamenalo, že by se mistrem stal Teodósio. Nedělní dějství pilot Hyundaie rozjel s větším nasazením a během dvojice ranních testů poskočil hned o čtyři příčky nahoru. Hned záhy se odehrál první průjezd úsekem Monchique a tam se událo několik podstatných událostí. Teodósiovi se zastavil motor jeho Fabie R5 a sen o titulu vzal definitivně za své. Druhého v pořadí Fontese zpomalil defekt a minutová ztráta jej srazila na třetí místo. Novým lídrem rally se stal Araújo, to by v pátek večer čekal asi málokdo. V následující zkoušce došlo ke změně lídra i v hodnocení ERT, když Camacho zajel absolutně nejrychlejší čas a posunul se před Fontese. Pilot Citroënu se však dokázal dostat rychle zpátky a v absolutním hodnocení si díky vyhrané předposlední zkoušce udržoval naděje na vítězství. Za vedoucím Araújem před poslední zkouškou zaostával jen o 7,3 sekundy. Ani druhý průjezd úsekem Monchique ale jezdci C3 R5 štěstí nepřinesl, když se Fontes místo vítězství musel smířit s propadem až na čtvrtou příčku. Camacho parádním finišem naopak vybojoval vítězství v ERT a v celkovém pořadí se stal druhým nejrychlejším jezdcem před značkovým kolegou Miguelem Barbosou. Finále ERT se zúčastnil i český zástupce Ondřej Bisaha s Fordem Fiesta R5 a dokončil jej v tomto hodnocení na bronzovém stupínku. Celkové vítězství si v nezvykle dramatickém závěru plném zvratů dokázal udržet o necelých třináct vteřin Araújo a v cíli slavil ještě daleko větší úspěch. Popáté se stal portugalským mistrem a v historických tabulkách mu teď patří první příčka.

Komentářů celkem: 0
Pro komentování je třeba se nejprve přihlásit!